Розділ 9. Організація і методика аналізу фінансового стану підприємства
9.1. Задачи аналізу фінансового стану підприємства,
його інформаційна база
Аналіз фінансової звітності є суттєвим елементом фінансового менеджменту. Практично всі користувачі фінансових звітів підприємств застосовують методи фінансового аналізу для прийняття рішень щодо оптимізації своїх інтересів. Власники аналізують фінансові звіти для підвищення дохідності капіталу, забезпечення стабільного стану підприємства. Кредитори й інвестори аналізують фінансові звіти, щоб мінімізувати свої ризики відносно позик і внесків. Можна твердо говорити про те, що якість прийнятих рішень повністю залежить від якості аналітичного обґрунтування рішення.
Суб'єктами аналізу виступають як безпосередньо, так і опосередковано зацікавлені в діяльності підприємства користувачі інформації. До першої групи користувачів відносяться власники засобів підприємства, кредитори (банки й ін.), постачальники, клієнти (покупці), податкові органи, персонал підприємства і керівництво. Кожний суб'єкт аналізу вивчає інформацію, виходячи зі своїх інтересів. Так, власникам необхідно визначити збільшення або зменшення частки власного капіталу й оцінити ефективність використання ресурсів адміністрацією підприємства; кредиторам і постачальникам – доцільність продовження кредиту, умови кредитування, гарантії повернення кредиту; потенційним власникам і кредиторам – вигідність розміщення своїх капіталів і т.ін. Слід зазначити, що тільки керівництво підприємства (адміністрація) може поглибити аналіз звітності, використовуючи дані виробничого обліку в рамках управлінського аналізу, проведеного для цілей управління.
Друга група користувачів бухгалтерської звітності – це суб'єкти аналізу, які хоч безпосередньо і не зацікавлені в діяльності підприємства, але повинні за договором захищати інтереси першої групи користувачів звітності. Це – консультанти, біржа, юристи, преса, асоціації, профспілки.
Основною метою аналізу фінансового стану є одержання невеликої кількості ключових (найбільш інформативних) параметрів, що дають об'єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його прибутків і збитків, змін у структурі активів і пасивів, у розрахунках з дебіторами і кредиторами. При цьому аналітика і менеджера може цікавити як поточний фінансовий стан підприємства, так і його проекція на найближчу або більш віддалену перспективу, тобто очікувані параметри фінансового стану.
Цілі аналізу досягаються в результаті вирішення певного взаємозалежного набору аналітичних задач.
Основними задачами аналізу фінансового стану є: об'єктивна оцінка фінансового стану об'єкта аналізу; вияв чинників і причин досягнутого стану; підготовка й обґрунтування прийнятих управлінських рішень у галузі фінансів; виявлення і мобілізація резервів поліпшення фінансового стану та підвищення ефективності всієї господарської діяльності.
Результати аналіза фінансового стану сприяють росту інформованості адміністрації підприємства й інших користувачів економічної інформації (суб'єктів аналізу) про стан об'єктів, які їх цікавлять.
Інформаційною базою для оцінки фінансового стану підприємства є дані бухгалтерського обліку, статистична і оперативна звітність. Реформування системи бухгалтерського обліку в Україні є складовою частиною заходів, орієнтованих на впровадження економічних співвідношень ринкового напрямку. Головне завдання трансформації національної системи бухгалтерського обліку заключається в прискоренні процесу її приведення у відповідність з вимогами ринкової економіки до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. В зв'язку з цим відбулися зміни в складі фінансової звітності. Зараз відповідно до вимог ст. 11 Закону про бухгалтерський облік фінансова звітність підприємства включає:
1. Баланс (форма № 1).
2. "Звіт про фінансові результати" (форма № 2).
3. "Звіт про рух грошових коштів" (форма № 3).
4. "Звіт про власний капітал" (форма № 4).
5. Примітки до річної фінансової звітності (форма № 5).
Форми і порядок упорядкування цих звітів містяться в П(С)БО № 1–5, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87. Зміст і порядок формування фінансової звітності наведено у додатках А-Д.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1924;