Визначення групової, типової і статевої належності крові.
У крові людини містяться численні антигени еритроцитарних, сироваткових і ферментних систем, що передаються у спадщину, причому їх різні поєднання в кожній системі характеризують ту чи іншу групу крові. Особливості антигенного набору в різних системах крові людини дозволяють вирішувати питання про можливість або неможливість походження слідів крові від конкретної особи. Чим ширше коло досліджених систем, тим вище можливість такого диференціювання. Групову приналежність крові визначають не тільки в плямах на речових доказах, а й у крові проходять у справі осіб (потерпілих або підозрюваних). Отримані результати зіставляються, і залежно від них експерт робить висновок про можливість походження слідів крові від тієї чи іншої особи.
При судово-медичному дослідженні трупа з ушкодженнями, що супроводжуються зовнішнім кровотечею, визначення групової приналежності трупної крові обов'язково, оскільки в подальшому можуть бути виявлені сліди крові на предметах, у осіб, підозрюваних у злочині, на транспортних засобах, місці події і т. д. Групова приналежність цих слідів повинна зіставлятися з груповою приналежністю зразків крові загиблого.
Можливість визначення різних груп еритроцитів, сироватки і ферментів в крові живих людей, а також трупів, не зазнали різким гнильним змінам, значно ширше, ніж в висохлих слідах крові. Це пояснюється зниженням активності більшості групових антигенів крові при її висиханні, руйнуванням групових властивостей під впливом на пляму крові різних факторів зовнішнього середовища, а також несприятливим впливом різноманітних забруднень речових доказів на реакції виявлення групових властивостей в слідах крові. У ряді випадків експертні можливості групової ідентифікації або диференціації слідів крові обмежені малим розміром плям крові. Тим часом в більшості випадків (за винятком експертиз крові в справах про спірне батьківство, материнство і заміну дітей) при судово-медичному дослідженні речових доказів доводиться стикатися саме зі слідами крові (плямами, помарками, засохлими бризками і т. д.).
Послідовність визначення групових антигенів в слідах крові на речових доказах в основному залежить від груп крові проходять у справі осіб. Тому експерт спочатку досліджує набір групових антигенів в зразках потерпілих, обвинувачених або підозрюваних. Ці зразки повинні бути надані експерту слідчими органами без зміни.
Визначення статевої приналежності крові. Вирішення цього питання часто має величезне значення для слідства, особливо в тих випадках, коли групова характеристика крові осіб різної статі, які проходять по справі, збігається. Відомо, що у жінок є дві однакові статеві хромосоми (XX), а у чоловіків - дві різні (ХY). Для чоловічої хромосоми Y характерно специфічне світіння (люмінесценція), що виникає при обробці мазка крові, а отже, і ядер її клітинних елементів спеціальним барвником (флюорохромом). На цьому світінні Y-хромосоми, виявляється люмінесцентним мікроскопірованіем мазків крові, і заснований діагноз чоловічої крові. Для встановлення статевої приналежності крові зазначеним вище методом потрібно порівняно велика кількість крові (пляма крові розміром 1,5 х1,5 см і більше). Даний метод дозволяє проводити діагностику підлоги по плямам значною давності (більше півроку).
Сучасні відомості про системи крові: еритроцитарну, лейкоцитарну, сироваткову, ферментну, тканеву та їх наслідування. Застосування їх та генної дактилоскопії при вирішенні індивідуальної належності крові та питань спірного батьківства, материнства, заміни дітей.
Зараз у судово-імунологічних відділеннях кров людини може диференціюватися за 10 еритроцитарними системами: АВО, MNSs, P. Rh (Rhesus), К (Келле), Kidd (Кідд), Diego (Діего), Le (Льюіс), Lu (Лютеран), Fy (Дафі); лейкоцитарною системою HLA, сироватковими системами Gm, Нр, Gc, і ферментними системами — холінестеразою, кислою фосфатазою еритроцитів та ін. У кожній із систем сполучення антигенів формують групи крові. Серед населення України антигени системи АВО розподіляються так: О — 34,9%; А — 28,3%: В — 23,1%: АВ — 13,7%. Встановлено, що за розподілом генів системи крові АВО населення України схоже з етнічними групами Східної і Центральної Європи.
Розглянемо судово-медичні можливості дослідження деяких систем антигенів стосовно плямам крові. Групи крові еритроцитарних систем
Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 1960;