Методика аналізу ефективності використання обігових коштів підприємства
До оборотних активів відносять: запаси і дебіторську заборгованість, грошові кошти. Наявність оборотних коштів підприємства на певну дату відображена у II розділі активу балансу. Для визначення динаміки показників оборотності обігових коштів слід використовувати звітні дані за два (або більше) періоди діяльності підприємства, а не на певну дату, як це мало місце при вивченні фінансової стійкості та платоспроможності.
Головною метою аналізу є виявлення ознак зменшення вартості або надлишкового накопичення виробничих запасів і рахунків дебіторів. При аналізі ці показники балансу зіставляють або із сумою чистого доходу (виручки) від реалізації продукції, або із собівартістю реалізованої продукції.
Зростання вартості оборотних активів на кінець року не може бути оцінена позитивно за винятком, коли ріст оборотних коштів обумовлений необхідністю збільшення обсягів виробництва. Аналізуючи зміни у структурі обігових коштів, негативно оцінюють зростання дебіторської заборгованості по вартості і за питомою вагою, зростання частки грошових коштів та їх еквівалентів. Збільшення величини і питомої ваги виробничих запасів може бути обґрунтовано лише збільшенням обсягів діяльності підприємства.
Найважливішим універсальним показником, що характеризує ефективність використання оборотних коштів, є коефіцієнт оборотності.
Коефіцієнт оборотності оборотних коштів (активів) показує кількість оборотів, які здійснюють обігові кошти протягом звітного періоду. Показує також, скільки гривень чистого доходу від реалізації приносить кожна гривня обігових коштів.
Тривалість одного обороту в дняхвизначається як співвідношення кількості днів (Д) у розрахунковому періоді і кількості оборотів обігових коштів за той самий період (тобто коефіцієнту оборотності). |
Прискорення оборотності обігових коштів виражається у рості коефіцієнта оборотності та скороченні тривалості обороту в днях та оцінюється позитивно. Позитивний ефект прискорення оборотності проявляється в тому, що кожна гривня обігових коштів, використана у господарській діяльності, принесе більше доходу, а також дозволить вивільнити частину оборотних коштів.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 580;