Види фільтруючих елементів промислових протигазів
Марка фільтруючого елемента [“коробки”] | Колір фільтруючого елемента [“коробки”] | НХР, від яких захищає протигаз |
А | Коричневий | фосфор - і хлорорганічні отрутохімікати, пари органічних сполук (бензин, ацетон, бензол, сірководень, тетраетил свинець, толуол, спирт,ефір) |
В | Жовтий | фосфор - і хлорорганічні отрутохімікати, кислі гази й пари (сірчистий газ, хлор, сірководень, синильна кислота, окиси азоту, фосген, хлористий водень) |
Г | половина - Чорна | пари ртуті, ртутьорганічні отрутохімікати на основі етилмеркурхлориду |
половина- Жовта | ||
Е | Чорний | миш’яковистий і фтористий водень |
КД | Сірий | аміак, сірководень та їх суміші |
БКФ | Зелений | пари органічних речовин, миш’яковистого і фтористого водню |
М | Червоний | окис вуглецю у присутності невеликих кількостей аміаку, миш’яковистого і фтористого водню, парів органічних сполук |
СО | Сірий | окис вуглецю |
Примітка*
фільтруючи елементи військових протигазів, що захищають від бойових отруйних речовин захисного зеленого кольору
Ізолюючі протигази і прилади є спеціальними засобами захисту органів дихання, очей, шкіри людини від будь-яких шкідливих домішок, що утримуються в повітрі, незалежно від їхніх властивостей і концентрацій. Вони призначені для нетривалого перебування в атмосфері дуже високих концентрацій ОР, НХР та коли кисню в повітрі менше 16%, а також при роботі під водою на невеликій глибині.
За принципом дії вони поділяються на 2 групи:
- ізолюючі протигази (ІП-46м, ІП-4, ІП-5), що діють на основі очищення видихуваного повітря від вуглекислого газу і води та збагачення хімічно пов'язаним киснем у регенеративному патроні, у якому є надперекисні сполуки лужних металів;
- кисневі ізолюючі прилади (КІП-5, КІП-7, КІП-8 і ізолюючий підводно-сухопутний апарат (ІПСА), що використовується на суші і під водою, наприклад при проведенні рятувальних робіт у затоплених приміщеннях).
Принцип дії кисневих приладів (апаратів) заснований на подачі стиснутого кисню з кисневого балона в дихальний мішок, куди надходить також видихуване повітря, очищене у регенеративному патроні від вуглекислого газу і води.
До не табельних протигазів належать промислові протигази, що призначені для персоналу хімічно небезпечних об'єктів і населення, яке мешкає поблизу цих об'єктів. Вони конструктивно відрізняються від цивільних протигазів коробкою, що може бути поглинаючою або фільтруючо-поглинаючою. Поглинаюча коробка забарвлюється у певний колір залежно від наявності в ній спеціальної шихти, що затримує тільки певну сильнодіючу отруйну речовину. У комбінованих осередках пораненому у голову видають спеціальні протигази.
До табельних засобів захисту органів дихання від радіоактивних речовин (РР), бактеріальної зброї (БЗ), отруйних речовин (ОР)належать респіратори.
У системі ЦО для дорослого населення найширше застосування знайшли респіратори Р-2 і ШБ-1 («пелюсток»). Для дітей від 7 до 17 років випускається респіратор р-2д. Респіратори Р-2 і Р-2д багаторазового використання. Р-2 дозволяє безупинно знаходитися в небезпечній зоні протягом 12 годин, Р-2д - 4 години.
Для захисту від радіоактивного пилу, шкідливих аерозолів у вигляді диму і туману можуть використовуватися одноразові респіратори ШБ-1, що одержали ще й іншу назву «пелюсток». Вони широко застосовувалися при ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи і зарекомендували себе як ефективний засіб захисту від радіоактивного пилу.
Респіратори ШБ-1 випускаються у вигляді трьох найменувань, що відрізняються марками фільтруючого матеріалу (тканина Петрянова), а зовнішньо - кольором зовнішнього прошарку.
1. «лепесток-200», білого кольору, захищає від високодисперсних аерозолів (радіус часток до 1 мкм) при концентраціях, що перевищують гпк до 200 разів.
2. «лепесток-40», жовтогарячого кольору, захищає при концентраціях, що перевищують гдк до 40 разів.
3. «лепесток-5», блакитного кольору, захищає при концентраціях, що перевищують гдк до 5 разів.
Окрім вищезазначених респіраторів на багатьох об'єктах економіки застосовують різні за призначенням промислові респіратори, а саме: протиаерозольні ("кама", "астра-2", "сніжок-П", РПА-1, ПРШ-741), протипилові (Ф-62ш, РП-91ш), протигазові (РПГ-67), універсальні (РУ-60м, РУ-60му), газо-пилозахисні ("сніжок-гп", РУ-92сн, У-2гп, "уралец") тощо. Вони також можуть бути використані при необхідності для вирішення питань захисту населення і робітників.
Засоби захисту шкіри:
- ізолюючі: захисний комбінезон, захисний костюм, легкий захисний костюм (Л-1), загальновійськовий захисний костюм (ЗЗК);
- фільтруючі: захисний фільтруючий одяг (ЗФО- 58);
- підручні засоби захисту шкіри: виробнича спец. одяг (комбінезони, куртки зі штанами, халати з каптурами);
- предмети повсякденного одягу, взуття (плащі, шкіряні пальто, гумове і шкіряне взуття) .
До комплекту спецодягу персоналу категорії А, який виконує роботи I класу та окремі роботи II класу, повинні входити основні та додаткові ЗІЗ у залежності від рівня і характеру можливого радіоактивного забруднення.
Основний комплект ЗІЗ складається з комбінезона або костюма, шапочки, спец білизни, шкарпеток, легкого взуття або черевиків, рукавичок, паперового рушника та носової хустинки разового використання, за необхідності - зимового спецодягу (ватної тілогрійки, брюк), а також ЗІЗ органів дихання в залежності від характеру можливого радіоактивного забруднення повітря.
Під час робіт II класу і окремих робіт III класу персонал категорії А повинен бути забезпечений халатами, шапочками, рукавицями, легким взуттям і за необхідності – засобами захисту органів дихання.
Найбільш доцільним є застосування білого (нефарбованого) бавовняного спецодягу. Він повинен мати мінімальну кількість швів, клапанів, застібок, кишень, що накопичують радіоактивні речовини (НХР) і утруднюють дезактивацію (дегазацію) всього виробу.
Під час робіт з радіоактивними розчинами, а також в умовах можливого забруднення повітря і поверхонь приміщень радіоактивними аерозолями, або НХР з урахуванням їх характеру (робота з порошками, випарювання радіоактивних розчинів, прибирання робочих приміщень) крім комплекту основних ЗІЗ необхідно застосовувати додаткові ЗІЗ органів зору, обличчя, рук і тіла. В умовах виникнення НС ніякі захисні заходи ЦО не виключають застосування ЗІЗ населенням країни.
При необхідності вони можуть бути використані населенням при перебуванні в притулках і ПРУ.
ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чоботями і рукавичками. Комбінезони випускають трьох розмірів: 1-й - для людей ростом до 160 см, 2-й - від 161 до 170 см, 3-й - понад 171 см.
Підручні засоби захисту шкіри - це перш за все, повсякденний одяг. У якості підручних засобів захисту шкіри у комплекті з засобами захисту органів дихання може використовуватися виробничий одяг (спецівка з брезенту) і побутовий (плащі з каптуром і накидки з прогумованої тканини або з тканини покритою хлорвініловою плівкою), а також пальта із шкіри, щільного товстого матеріалу, ватяні куртки, гумові чоботи, валянки з калошами, гумові і шкіряні рукавички, брезентові рукавиці. Трикотажні і бавовняні щільні рукавички захищають від радіоактивного пилу і від деяких бактеріальних засобів.
Зараз ефективним засобом індивідуального захисту є модуль автономний пересувний (мап), що складається з: пневмокаркасного боксу, устроїв наддуву, обігріву і кондиціюнування, засобів енергопостачання та освітлення, засобів пожежегасіння, гігієнічного блока, надувних меблів, складаного столу і інше. Мап призначений для створення нормальних умов життя аварійно-рятувальному персоналу при ліквідації наслідків не за будь-яких погодних умов.
Медичні засоби захисту.До медичних засобів індивідуального захисту відносяться: аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10) і пакет перев'язувальний індивідуальний. Вони призначені для профілактики ураження і надання першої допомоги населенню, що піддалося впливу радіаційних, хімічних, бактеріальних і інших вражаючих факторів техногенних і природних катастроф. За їх допомогою можна попередити або значно послабити вражаючу дію цих факторів на організм людини.
Аптечка індивідуальна АІ-2 призначена для само- і взаємодопомоги при пораненнях, опіках, а також для попередження й ослаблення впливу отруйних речовин, бактеріальних засобів і іонізуючих випромінювань. Містить лікарські протибактеріальні засоби, антидот і радіопротектори.
У гнізді № 1 аптечки індивідуальної знаходиться шприц-тюбикіз протибольовим засобом, який призначений для профілактики больового шоку. Його варто застосовувати при переломах, великих ранах і опіках. Для цього шприц-тюбик витягають з аптечки, беруть лівою рукою за ребристий обідок, а правою - за корпус тюбика й енергійним рухом повертають його до упору за ходою годинникової стрілки. Потім знімають захисний ковпачок і, тримаючи шприц-тюбик голкою догори, видавлюють із нього повітря до появи краплі рідини на кінчику голки, що свідчить про прохідність голки. Після цього, не торкаючись голки руками, вводять її підшкірно або внутрішньо-м'язово у верхню третину стегна або плеча зовні і видавлюють уміст шприц-тюбика. Витягають голку, не розтискаючи пальців. У екстрених випадках засіб можна ввести і через одяг.
Засіб для попередження (ослаблення) ураження фосфорорганічними отруйними речовинами (тарен - 6 таблеток) вкладено у гніздо № 2 у круглий пенал червоного кольору. Приймати його потрібно по одній таблетці по сигналу «хімічна тривога!». При наростанні ознак отруєння приймають ще одну таблетку. Одночасно з прийомом препарату необхідно надіти протигаз. Повторно приймати препарат рекомендується не раніше як через 5-6 годин.
Протибактеріальний засіб №1 (тетрациклін - 10 таблеток) розміщається у гнізді № 5 у двох однакових незабарвлених чотиригранних пеналах. Приймати його треба при безпосередній загрозі або бактеріальному зараженні, а також при пораненнях і опіках. Спочатку приймають вміст одного пеналу (відразу 5 таблеток), запивають водою, потім через 6 годин приймають вміст іншого пеналу (також 5 таблеток).
Протибактеріальний засіб №2 (сульфадиметоксин - 15 таблеток) знаходиться у гнізді № 3 у великому круглому безбарвному пеналі. Використовувати його треба тільки при появі шлунково-кишкових розладів, що нерідко виникають після опромінення. У першу добу приймають 7 таблеток в один прийом, а у наступні дві доби – по 4 таблетки за один прийом.
Радіозахисний засіб №1 (цистамін) розміщений у гнізді № 4 у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору по 6 таблеток у кожному. Цей препарат приймають при загрозі опромінення - 6 таблеток за один прийом. При новій загрозі опромінення, але не раніше ніж через 4-5 годин після першого прийому, рекомендується прийняти ще 6 таблеток.
Радіозахисний засіб №2 (калій йодид - 10 таблеток) розміщується у гнізді № б у чотиригранному пеналі білого кольору. Приймати його потрібно по одній таблетці щодня протягом 10 днів після випадання радіоактивних опадів, особливо при вживанні в їжу свіжого молока від корів, які пасуться на зараженій території. Препарат приймають із метою попередження або обмеження осідання у щитовидній залозі радіоактивних ізотопів йоду.
У гнізді № 7 у круглому пеналі блакитного кольору знаходиться проти блювотний засіб (етаперазин - 5 таблеток), який приймають по 1 таблетці відразу після опромінення, а також коли з'явиться нудота після травми голови, контузії з метою попередження блювоти. Варто мати на увазі, що дітям до 8 років на один прийом дають 0,5 таблетки, дітям від 8 до 15 років -14 таблетки.
Універсальна багатоцільова індивідуальна аптечка цивільного захисту "Негайна допомога".
Аптечка призначається для надання першої допомоги у разі травмування, легкого поранення, харчових отруєнь та інших уражень, а також екстреної самодопомоги в умовах хімічного, радіаційного зараження та в осередках інфекційного захворювання.
До комплектації аптечки входять прості, дешеві, безпечні засоби, застосування яких не вимагає спеціальної підготовки. Вкладається вміст аптечки в герметичний компактний поліетиленовий корпус, пристосований для носіння на поясі, в нагрудній кишені чи жіночій сумці.
Аптечка має коротку та дохідливу інструкцію:
1. В осередках хімічного зараження парами азотної кислоти або хлору розчинити соду з пакета в одній склянці води (якщо немає склянки - у спеціально вкладеному поліетиленовому пакеті), намочити пов'язку і закрити нею рот та ніс. Після виходу з небезпечного середовища промити цим розчином очі, прополоскати рот і ніс. У осередках розливу аміаку чи лугу замість соди розчинити пакет з борною кислотою, змочити пов'язку та затулити нею рот і ніс. Борна кислота застосовується також як протимікробний засіб для зрошування гнійних осередків і полоскання ротової порожнини.
2. В осередках радіаційного забруднення використати пов'язку, виготовлену зі спеціального матеріалу, як респіратор для захисту верхніх дихальних шляхів від радіаційного пилу та аерозолі.
При відсутності йодистого калію негайно приготувати і випити радіопротектор (3-5 крапель розчину йоду на склянку води - для дорослих, дітям до двох років - 1-2 краплі).
3. В умовах бактеріологічної небезпеки пов'язку для обличчя використати як засіб медичного захисту дихальних шляхів від інфекційних спор імікробів. Левоміцетин (доксициклін) - це ефективний профілактичний і лікувальний засіб проти сибірської виразки, тифу, паратифу, гнійних та інших інфекцій.
4. В осередках повені, затоплень при переохолодженні у воді, температурі, головному, м'язовому, травматичному болю різноманітного походження застосовується баралгін (седалгін, анальгін) з "Багатоцільової аптечки ЦЗ". При захворюванні на дизентерію, інших шлункових інфекціях скористайтесь тетрацикліном (доксицикліном або левоміцетином). При харчових отруєннях вживається ентеросорбент СКН ("Біла глина").
Термін придатного зберігання цих аптечок (5 років) після заміни двох компонентів (левоміцетин і баралгін) може бути подовжено до 10 років.
Аптечка індивідуальна багатоцільова “Швидка допомога”
/затверджена МНС України 07.09.98 р. /
Призначена для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях, а також на полюванні і рибалці
14 найменувань вкладень (левоміцетин, йод, сода харчова, борна кислота, пов'язка медична, ентеросорбент, анальгін, бинт, лейкопластир бактерицидний, пакет п/ет, інструкції, перелік вкладень, футляр пластмасовий. (90×110×35).
МОЗ України спільно з Медичним Управлінням МНС України розробило індивідуальний протихімічній пакет ІПП-ЗД для дезінфекції, дегазації та дезактивації, призначений для знезараження відкритих ділянок шкіри, робочих поверхонь, інвентарю та приміщень при попаданні хімічних, радіоактивних та біологічно небезпечних речовин.
Комплект ІПП-ЗД широко використовувався на всіх об'єктах поштового зв'язку України від загрози бактеріального зараження при обробці поштової кореспонденції, а також в умовах загрози та розповсюдження "пташиного грипу" в Криму.
Пакет перев'язувальний індивідуальний призначений для надання само- і взаємодопомоги з метою накладення асептичних (стерильних) пов'язок на поранені, опікові поверхні, припинення різноманітних видів кровотеч. Вміст пакету стерильний. Він складається з бинта (шириною 10 см, довжиною 7 м) і двох ватно-марлевих подушечок
Пакет укладений у дві оболонки: зовнішню прогумовану або полімерну і внутрішню паперову (пергамент у три прошарки) (17,5×10 см), одна з яких пришита нерухомо до кінця бинта, а іншу можна легко пересувати по бинті.
На зовнішній оболонці наведені правила користування пакетом.
При наскрізній рані пересувну подушечку відсувають на відстань, що дозволяє закрити вхідний і вихідний отвір рани.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 435;