Види фільтруючих елементів промислових протигазів

Марка фільтруючого елемента [“коробки”] Колір фільтруючого елемента [“коробки”] НХР, від яких захищає протигаз
А Коричневий фосфор - і хлорорганічні отрутохімікати, пари органічних сполук (бензин, ацетон, бензол, сірководень, тетраетил свинець, толуол, спирт,ефір)
В Жовтий фосфор - і хлорорганічні отрутохімікати, кислі гази й пари (сірчистий газ, хлор, сірководень, синильна кислота, окиси азоту, фосген, хлористий водень)
Г половина - Чорна пари ртуті, ртутьорганічні отрутохімікати на основі етилмеркурхлориду
половина- Жовта
Е Чорний миш’яковистий і фтористий водень
КД Сірий аміак, сірководень та їх суміші
БКФ Зелений пари органічних речовин, миш’яковистого і фтористого водню
М Червоний окис вуглецю у присутності невеликих кількостей аміаку, миш’яковистого і фтористого водню, парів органічних сполук
СО Сірий окис вуглецю

 

Примітка*

фільтруючи елементи військових протигазів, що захищають від бойових отруйних речовин захисного зеленого кольору

Ізолюючі протигази і прилади є спеціальними засобами захисту органів дихання, очей, шкіри людини від будь-яких шкідливих домішок, що утримуються в повітрі, незалежно від їхніх властивостей і концентрацій. Вони призначені для нетривалого перебування в атмосфері дуже високих концентрацій ОР, НХР та коли кисню в повітрі менше 16%, а також при роботі під водою на невеликій глибині.

За принципом дії вони поділяються на 2 групи:

- ізолюючі протигази (ІП-46м, ІП-4, ІП-5), що діють на основі очищення видихуваного повітря від вуглекислого газу і води та збагачення хімічно пов'язаним киснем у регенеративному патроні, у якому є надперекисні сполуки лужних металів;

- кисневі ізолюючі прилади (КІП-5, КІП-7, КІП-8 і ізолюючий підводно-сухопутний апарат (ІПСА), що використовується на суші і під водою, наприклад при проведенні рятувальних робіт у затоплених приміщеннях).

Принцип дії кисневих приладів (апаратів) заснований на подачі стиснутого кисню з кисневого балона в дихальний мішок, куди надходить також видихуване повітря, очищене у регенеративному патроні від вуглекислого газу і води.

 

До не табельних протигазів належать промислові протигази, що призначені для персоналу хімічно небезпечних об'єктів і населення, яке мешкає поблизу цих об'єктів. Вони конструктивно відрізняються від цивільних протигазів коробкою, що може бути поглинаючою або фільтруючо-поглинаючою. Поглинаюча коробка забарвлюється у певний колір залежно від наявності в ній спеціальної шихти, що затримує тільки певну сильнодіючу отруйну речовину. У комбінованих осередках пораненому у голову видають спеціальні протигази.

До табельних засобів захисту органів дихання від радіоактивних речовин (РР), бактеріальної зброї (БЗ), отруйних речовин (ОР)належать респіратори.

У системі ЦО для дорослого населення найширше застосування знайшли респіратори Р-2 і ШБ-1 («пелюсток»). Для дітей від 7 до 17 років випускається респіратор р-2д. Респіратори Р-2 і Р-2д багаторазового використання. Р-2 дозволяє безупинно знаходитися в небезпечній зоні протягом 12 годин, Р-2д - 4 години.

Для захисту від радіоактивного пилу, шкідливих аерозолів у вигляді диму і туману можуть використовуватися одноразові респіратори ШБ-1, що одержали ще й іншу назву «пелюсток». Вони широко застосовувалися при ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи і зарекомендували себе як ефективний засіб захисту від радіоактивного пилу.

Респіратори ШБ-1 випускаються у вигляді трьох найменувань, що відрізняються марками фільтруючого матеріалу (тканина Петрянова), а зовнішньо - кольором зовнішнього прошарку.

1. «лепесток-200», білого кольору, захищає від високодисперсних аерозолів (радіус часток до 1 мкм) при концентраціях, що перевищують гпк до 200 разів.

2. «лепесток-40», жовтогарячого кольору, захищає при концентраціях, що перевищують гдк до 40 разів.

3. «лепесток-5», блакитного кольору, захищає при концентраціях, що перевищують гдк до 5 разів.

Окрім вищезазначених респіраторів на багатьох об'єктах економіки застосовують різні за призначенням промислові респіратори, а саме: протиаерозольні ("кама", "астра-2", "сніжок-П", РПА-1, ПРШ-741), протипилові (Ф-62ш, РП-91ш), протигазові (РПГ-67), універсальні (РУ-60м, РУ-60му), газо-пилозахисні ("сніжок-гп", РУ-92сн, У-2гп, "уралец") тощо. Вони також можуть бути використані при необхідності для вирішення питань захисту населення і робітників.

Засоби захисту шкіри:

- ізолюючі: захисний комбінезон, захисний костюм, легкий захисний костюм (Л-1), загальновійськовий захисний костюм (ЗЗК);

- фільтруючі: захисний фільтруючий одяг (ЗФО- 58);

- підручні засоби захисту шкіри: виробнича спец. одяг (комбінезони, куртки зі штанами, халати з каптурами);

- предмети повсякденного одягу, взуття (плащі, шкіряні пальто, гумове і шкіряне взуття) .

До комплекту спецодягу персоналу категорії А, який виконує роботи I класу та окремі роботи II класу, повинні входити основні та додаткові ЗІЗ у залежності від рівня і характеру можливого радіоактивного забруднення.

Основний комплект ЗІЗ складається з комбінезона або костюма, шапочки, спец білизни, шкарпеток, легкого взуття або черевиків, рукавичок, паперового рушника та носової хустинки разового використання, за необхідності - зимового спецодягу (ватної тілогрійки, брюк), а також ЗІЗ органів дихання в залежності від характеру можливого радіоактивного забруднення повітря.

Під час робіт II класу і окремих робіт III класу персонал категорії А повинен бути забезпечений халатами, шапочками, рукавицями, легким взуттям і за необхідності – засобами захисту органів дихання.

Найбільш доцільним є застосування білого (нефарбованого) бавовняного спецодягу. Він повинен мати мінімальну кількість швів, клапанів, застібок, кишень, що накопичують радіоактивні речовини (НХР) і утруднюють дезактивацію (дегазацію) всього виробу.

Під час робіт з радіоактивними розчинами, а також в умовах можливого забруднення повітря і поверхонь приміщень радіоактивними аерозолями, або НХР з урахуванням їх характеру (робота з порошками, випарювання радіоактивних розчинів, прибирання робочих приміщень) крім комплекту основних ЗІЗ необхідно застосовувати додаткові ЗІЗ органів зору, обличчя, рук і тіла. В умовах виникнення НС ніякі захисні заходи ЦО не виключають застосування ЗІЗ населенням країни.

При необхідності вони можуть бути використані населенням при перебуванні в притулках і ПРУ.

ЗФО-58 застосовується у комплекті з протигазом, гумовими чоботями і рукавичками. Комбінезони випускають трьох розмірів: 1-й - для людей ростом до 160 см, 2-й - від 161 до 170 см, 3-й - понад 171 см.

Підручні засоби захисту шкіри - це перш за все, повсякденний одяг. У якості підручних засобів захисту шкіри у комплекті з засобами захисту органів дихання може використовуватися виробничий одяг (спецівка з брезенту) і побутовий (плащі з каптуром і накидки з прогумованої тканини або з тканини покритою хлорвініловою плівкою), а також пальта із шкіри, щільного товстого матеріалу, ватяні куртки, гумові чоботи, валянки з калошами, гумові і шкіряні рукавички, брезентові рукавиці. Трикотажні і бавовняні щільні рукавички захищають від радіоактивного пилу і від деяких бактеріальних засобів.

Зараз ефективним засобом індивідуального захисту є модуль автономний пересувний (мап), що складається з: пневмокаркасного боксу, устроїв наддуву, обігріву і кондиціюнування, засобів енергопостачання та освітлення, засобів пожежегасіння, гігієнічного блока, надувних меблів, складаного столу і інше. Мап призначений для створення нормальних умов життя аварійно-рятувальному персоналу при ліквідації наслідків не за будь-яких погодних умов.

Медичні засоби захисту.До медичних засобів індивідуального захисту відносяться: аптечка індивідуальна (АІ-2), індивідуальний протихімічний пакет (ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10) і пакет перев'язувальний індивідуальний. Вони призначені для профілактики ураження і надання першої допомоги населенню, що піддалося впливу радіаційних, хімічних, бактеріальних і інших вражаючих факторів техногенних і природних катастроф. За їх допомогою можна попередити або значно послабити вражаючу дію цих факторів на організм людини.

 


Аптечка індивідуальна АІ-2 призначена для само- і взаємодопомоги при пораненнях, опіках, а також для попередження й ослаблення впливу отруйних речовин, бактеріальних засобів і іонізуючих випромінювань. Містить лікарські протибактеріальні засоби, антидот і радіопротектори.

У гнізді № 1 аптечки індивідуальної знаходиться шприц-тюбикіз протибольовим засобом, який призначений для профілактики больового шоку. Його варто застосовувати при переломах, великих ранах і опіках. Для цього шприц-тюбик витягають з аптечки, беруть лівою рукою за ребристий обідок, а правою - за корпус тюбика й енергійним рухом повертають його до упору за ходою годинникової стрілки. Потім знімають захисний ковпачок і, тримаючи шприц-тюбик голкою догори, видавлюють із нього повітря до появи краплі рідини на кінчику голки, що свідчить про прохідність голки. Після цього, не торкаючись голки руками, вводять її підшкірно або внутрішньо-м'язово у верхню третину стегна або плеча зовні і видавлюють уміст шприц-тюбика. Витягають голку, не розтискаючи пальців. У екстрених випадках засіб можна ввести і через одяг.

Засіб для попередження (ослаблення) ураження фосфорорганічними отруйними речовинами (тарен - 6 таблеток) вкладено у гніздо № 2 у круглий пенал червоного кольору. Приймати його потрібно по одній таблетці по сигналу «хімічна тривога!». При наростанні ознак отруєння приймають ще одну таблетку. Одночасно з прийомом препарату необхідно надіти протигаз. Повторно приймати препарат рекомендується не раніше як через 5-6 годин.

Протибактеріальний засіб №1 (тетрациклін - 10 таблеток) розміщається у гнізді № 5 у двох однакових незабарвлених чотиригранних пеналах. Приймати його треба при безпосередній загрозі або бактеріальному зараженні, а також при пораненнях і опіках. Спочатку приймають вміст одного пеналу (відразу 5 таблеток), запивають водою, потім через 6 годин приймають вміст іншого пеналу (також 5 таблеток).

Протибактеріальний засіб №2 (сульфадиметоксин - 15 таблеток) знаходиться у гнізді № 3 у великому круглому безбарвному пеналі. Використовувати його треба тільки при появі шлунково-кишкових розладів, що нерідко виникають після опромінення. У першу добу приймають 7 таблеток в один прийом, а у наступні дві доби – по 4 таблетки за один прийом.

Радіозахисний засіб №1 (цистамін) розміщений у гнізді № 4 у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору по 6 таблеток у кожному. Цей препарат приймають при загрозі опромінення - 6 таблеток за один прийом. При новій загрозі опромінення, але не раніше ніж через 4-5 годин після першого прийому, рекомендується прийняти ще 6 таблеток.

Радіозахисний засіб №2 (калій йодид - 10 таблеток) розміщується у гнізді № б у чотиригранному пеналі білого кольору. Приймати його потрібно по одній таблетці щодня протягом 10 днів після випадання радіоактивних опадів, особливо при вживанні в їжу свіжого молока від корів, які пасуться на зараженій території. Препарат приймають із метою попередження або обмеження осідання у щитовидній залозі радіоактивних ізотопів йоду.

У гнізді № 7 у круглому пеналі блакитного кольору знаходиться проти блювотний засіб (етаперазин - 5 таблеток), який приймають по 1 таблетці відразу після опромінення, а також коли з'явиться нудота після травми голови, контузії з метою попередження блювоти. Варто мати на увазі, що дітям до 8 років на один прийом дають 0,5 таблетки, дітям від 8 до 15 років -14 таблетки.

Універсальна багатоцільо­ва індивідуальна аптечка цивільного за­хисту "Негайна допомога".

Аптечка призначається для надання першої допомоги у разі травмування, легкого поранення, харчових отруєнь та інших уражень, а також екстреної само­допомоги в умовах хімічного, радіаційно­го зараження та в осередках інфекційно­го захворювання.

До комплектації аптечки входять прості, дешеві, безпечні засоби, застос­ування яких не вимагає спеціальної підготовки. Вкладається вміст аптечки в герметичний компактний поліетиле­новий корпус, пристосований для но­сіння на поясі, в нагрудній кишені чи жіночій сумці.

Аптечка має коротку та дохідливу ін­струкцію:

1. В осередках хімічного зара­ження парами азотної кислоти або хло­ру розчинити соду з пакета в одній склянці води (якщо немає склянки - у спеціально вкладеному поліетиленовому пакеті), намочити пов'язку і закрити нею рот та ніс. Після виходу з небезпечно­го середовища промити цим розчином очі, прополоскати рот і ніс. У осередках розливу аміаку чи лугу замість соди розчинити пакет з борною кислотою, змочити пов'язку та затулити нею рот і ніс. Борна кислота застосовується також як протимікробний засіб для зрошуван­ня гнійних осередків і полоскання ро­тової порожнини.

2. В осередках радіаційного заб­руднення використати пов'язку, вигото­влену зі спеціального матеріалу, як респі­ратор для захисту верхніх дихальних шляхів від радіаційного пилу та аерозолі.

При відсутності йодистого калію не­гайно приготувати і випити радіопротектор (3-5 крапель розчину йоду на склян­ку води - для дорослих, дітям до двох років - 1-2 краплі).

3. В умовах бактеріологічної небезпеки пов'язку для обличчя використати як засіб медичного захисту дихальних шляхів від інфекційних спор імікробів. Левоміцетин (доксициклін) - це ефективний профілактичний і лікувальний засіб проти сибірської виразки, тифу, паратифу, гнійних та інших інфекцій.

4. В осередках повені, затоплень при переохолодженні у воді, температурі, головному, м'язовому, травматичному болю різноманітного походження застосовується баралгін (седалгін, анальгін) з "Багатоцільової аптечки ЦЗ". При захворюванні на дизентерію, інших шлункових інфекціях скористайтесь тетрацикліном (доксицикліном або левоміцетином). При харчових отруєннях вживається ентеросорбент СКН ("Біла глина").

Термін придатного зберігання цих ап­течок (5 років) після заміни двох компо­нентів (левоміцетин і баралгін) може бу­ти подовжено до 10 років.

 

 

Аптечка індивідуальна багатоцільова “Швидка допомога”

/затверджена МНС України 07.09.98 р. /

Призначена для надання першої медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях, а також на полюванні і рибалці

14 найменувань вкладень (левоміцетин, йод, сода харчова, борна кислота, пов'язка медична, ентеросорбент, анальгін, бинт, лейкопластир бактерицидний, пакет п/ет, інструкції, перелік вкладень, футляр пластмасовий. (90×110×35).

 

МОЗ України спільно з Медичним Управлінням МНС України розробило ін­дивідуальний протихімічній пакет ІПП-ЗД для дезінфекції, дегазації та дезактива­ції, призначений для знезараження від­критих ділянок шкіри, робочих повер­хонь, інвентарю та приміщень при попа­данні хімічних, радіоактивних та біологіч­но небезпечних речовин.

Комплект ІПП-ЗД широко використо­вувався на всіх об'єктах поштового зв'язку України від загрози бактеріаль­ного зараження при обробці поштової кореспонденції, а також в умовах загро­зи та розповсюдження "пташиного гри­пу" в Криму.

Пакет перев'язувальний індивідуальний призначений для надання само- і взаємодопомоги з метою накладення асептичних (стерильних) пов'язок на поранені, опікові поверхні, припинення різноманітних видів кровотеч. Вміст пакету стерильний. Він складається з бинта (шириною 10 см, довжиною 7 м) і двох ватно-марлевих подушечок

Пакет укладений у дві оболонки: зовнішню прогумовану або полімерну і внутрішню паперову (пергамент у три прошарки) (17,5×10 см), одна з яких пришита нерухомо до кінця бинта, а іншу можна легко пересувати по бинті.

На зовнішній оболонці наведені правила користування пакетом.

При наскрізній рані пересувну подушечку відсувають на відстань, що дозволяє закрити вхідний і вихідний отвір рани.

 

 Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 152; ЗАКАЗАТЬ НАПИСАНИЕ РАБОТЫ


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2022 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.051 сек.