А) Міри особистої безпеки при проведенні робіт на зараженій території


При одержанні сигналу оповіщення про виникнення НС усі підприємства припиняють роботові, крім об'єктів з безперервним виробництвом, припиняється допуск на їхню територію сторонніх осіб. При припинені робіт персонал усього підприємства відправляється в сховище або укриття. Перед відходом до сховища відключають електроприлади, газ, водопровід, зупиняють виробниче і технологічне устаткування, закривають вікна, двері, люки, навішують щити на вікна дверей, установлюють засувки на відчини приточно-витяжної вентиляції. Виконання цих робіт повинно завершитися за 15-20 хвилин після оповіщення.

Персонал працюючих змін на об'єктах з безперервним виробництвом зобов'язаний суворо додержуватися необхідних мір особистої безпеки.

У зоні хімічного зараження зазначені роботи повинні виконуватися в протигазі й легкому захисному костюмі Л-1 або в загальновійськовому захисному комплекті (ЗЗК), який складається з захисного плаща ОП-1 у комплекті з гумовими рукавичками, гумовими чоботями (іноді їх називають панчохами).

У зоні бактеріологічного зараження самим надійним неспецифічним засобом захисту органів дихання від БЗ є протигаз, який забезпечує практично 100% захист від збудників особливо небезпечних і інших інфекцій, продуктів їхньої життєдіяльності - токсинів, спорових форм збудників сибірської виразки й ботулізму.

У бактеріологічному осередку, поки ще не визначений вид збудника, необхідно бути в протичумному костюмі, який складається з піжами, халата, косинки, протигаза, гумових (клейончастих) фартуха й нарукавників, рукавичок і чобіт.

Крім того, перед входом у зону бактеріологічного зараження необхідно прийняти протибактеріальні засоби з АІ-2. Завчасна специфічна імунізація людей вакцинами, деякою мірою захистить від зараження збудниками багатьох інфекційних захворювань (холери, черевного тифу, чуми, дифтерії тощо), а при введенні анатоксинів, забезпечується захист від ботулізму.

У зоні радіоактивного зараження для захисту органів дихання необхідно користуватися респіраторами, а для захисту очей - окулярами. При відсутності респіраторів необхідно користуватися протигазами й у крайньому випадку ватно-марлевими пов'язками. Для захисту шкіряних покровів - комбінезони з каптуром, костюми із щільної бавовняної або брезентової тканини, рукавички, обов'язково використовуються гумові чоботи. Перед входом в осередок необхідно прийняти радіозахисний засіб з АІ-2.

Працюючи в осередку радіоактивного зараження, люди повинні мати індивідуальні або групові дозиметри для визначення дози опромінення.

Знаходячись на зараженій зоні, необхідно додержуватися таких правил:

1) стежити за справністю індивідуальних засобів захисту;

2) при відборі проб або знезаражуванні продовольства, обладнання уникати підняття пилку та утворення бризок;

3) без необхідності не торкатися заражених предметів;

4) при проведенні робіт на відкритій місцевості необхідно (по можливості) знаходитися з навітряної сторони стосовно зараженого предмета;

5) у період роботи не приймати їжу, не пити, не курити, не знімати засоби індивідуального захисту, не сідати (не лягати).

б) Особиста діяльність керівника об'єкту господарчої діяльності щодо забезпечення захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання або хімічного забруднення:- прийняття згідно з законодавством України рішень щодо застосування на відповідній території заходів втручання в разі радіаційних аварій або хімічного забруднення; - організація проведення в установленому порядку щорічних обстежень з метою оцінки стану захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання або хімічного забруднення та ведення екологічного паспорта території підприємства; - здійснення організаційного керівництва системою обліку та контролю доз опромінення населення на відповідній території; організація контролю за виконанням заходів щодо захисту людини від впливу радіонуклідів або хімічного забруднення, що містяться в будівельних матеріалах; погодження планів заходів щодо захисту населення від радіаційних аварій або хімічного забруднення та їх наслідків; - забезпечення постійної готовності засобів оповіщення населення відповідної території про виникнення радіаційної аварії або хімічного забруднення; організація контролю за виконанням заходів щодо захисту населення від радіаційних аварій (хімічного забруднення) та їх наслідків; забезпечення населення, у місцях його проживання, інформацією щодо рівнів опромінення людини та заходів захисту від впливу іонізуючого випромінювання (хімічного забруднення), що виконуються на відповідній території підприємства; - розроблення та впровадження регіональних (місцевих) програм захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання (хімічного забруднення); - оповіщення населення в разі виникнення радіаційної аварії (хімічного забруднення) та інформування про рятувальні та профілактичні заходь у зв'язку з цим.

в) Дії працівників підприємства (непрацюючого населення) при погрозі або виникненні стихійних лих, аварій, катастроф.

У випадку погрози або виникнення надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру для населення подаються сигнали з використанням технічних засобів зв'язку й автоматизованих систем оповіщення.

Перед оголошенням екстреного повідомлення, для залучення уваги працівників підприємства й проживаючого поруч із ОГД населення, будуть включені сирени, виробничі гудки й інші засоби, що буде позначати подачу попереджувального сигналу ЦО «Увага всім». По цьому сигналі населення обв'язано включити радіотрансляційні й телевізійні приймачі для прослуховування мовної інформації й надалі діяти по вказівках управління ЦЗ району (міста, області) або штабу ЦО об’єкту.

Повідомлення про сигнал «Радіаційна небезпека» подається при погрозі зараження або виявлення радіоактивного зараження. По цьому сигналі необхідно надягти респіратор (протипилову бавовняну маску, ватно-марлеву пов'язку), а при їхній відсутності протигаз, взяти запас продуктів і води, документи, медикаменті, предмети першої необхідності й сховатися в сховищі або вкритті (ПРУ. У випадку їхньої відсутності, найбільше надійним захистом можуть служити кам'яні будівлі, підвали.

Сигнал «Хімічна тривога» подається при безпосередній погрозі зараження або виявлення хімічного або бактеріологічного зараження.

По цьому сигналі необхідно надіти протигаз, засоби захисту шкіри (при відсутності табельних засобів захисту можна використати плівкові матеріали, одяг із синтетичних матеріалів, гумові чоботи, печатки) і вкритися в захисному спорудженні, а також використати житлові й не житлові приміщення, провівши їх підготовку відповідно до указаними штабу керування ЦО.

Висновок

В умовах, коли значно частіше стали виникати НС конфліктного і не конфліктного характеру, зустрічаються ситуації, що можуть при визначених обставинах послужить погрозою для здоров'я і безпеки людей.

На цьому занятті ми вивчили концепцію захисту населення і територій у НС техногенного і природного походження, основні заходи і способи захисту населення і територій, види захисних споруджень, дії керівників і населення при погрозі і виникненні НС. Знання, отримані на лекції, допоможуть Вам теоретично підготуватися до дій у таких ситуаціям.

 


ТЕМА 4/2

ЕВАКУАЦІЯ

 

Введення

Одним з основних завдань цивільної оборони, як її складовій частини є проведення єдиної державної політики в області попередження надзвичайних ситуацій й ліквідації їх наслідків, захисту життя й здоров'я людей, матеріальних і культурних цінностей, навколишнього середовища при їхньому виникненні в мирний і воєнний час.

Основними способами захисту вважаються:

використання засобів індивідуального захисту й медичних засобів індивідуального захисту, а також їхнє сполучення;

укриття в захисних спорудженнях ЦО, а також у метрополітенах (в умовах міста), гірських виробленнях й інших пристосованих під укриття для людей захисних спорудженнях;

евакуація населення з небезпечних зон і розміщення його в заміській зоні.

На даному занятті розглядається питання підготовки, організації проведення евакозаходів у мирний і воєнний час. Можливо, зі зміною військової доктрини, а відповідно й концепції захисту населення, зміниться й підхід до реалізації способів захисту. Але сьогодніевакооргани, Управління МНС планують проведення евакозаходів відповідно до принципів, що викладають у даній лекції.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 362;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.011 сек.