Порядок дій працівників ХНО (РНО) в разі виникнення аварії з виливом (викидом) радіаційних небезпечних хімічних речовин
Юридичні та фізичні особи, які здійснюють практичну діяльність, забезпечують готовність до ліквідації радіаційних або хімічних аварій згідно з вимогами стандартів, норм і правил захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання (НХР), а також умовами отриманих дозволів. До такого забезпечення належить наявність: - переліку потенційно можливих радіаційних (хімічних) аварій і прогнозів їх можливих наслідків з відповідними обґрунтуваннями;- планів захисту персоналу і населення від потенційно можливих аварій та їх наслідків, погоджених з органами державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки або уповноваженими ними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та затверджених юридичними або фізичними особами і доведених до відома персоналу та населення;- засобів оповіщення персоналу і населення;- засобів забезпечення ліквідації наслідків радіаційних аварій;- засобів медичного захисту людини від впливу опромінення;- засобів індивідуального захисту людини;- засобів індивідуального дозиметричного контролю;- аварійно-рятувального формування з числа персоналу.У разі виникнення радіаційної (хімічної) аварії юридичні та фізичні особи, які здійснюють практичну діяльність, зобов'язані:- забезпечити виконання планів захисту персоналу і населення від впливу аварії;- інформувати про виникнення радіаційної аварії органи державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і оповіщати населення територій, на яких можливе підвищення рівня опромінення;- вжити заходів щодо подання медичної допомоги потерпілим внаслідок радіаційної (хімічної)аварії;- здійснити заходи щодо запобігання розповсюдженню радіоактивних речовин (НХР) у довкіллі;- провести аналіз і підготувати прогноз розвитку радіаційної аварії і змін радіаційної (хімічної) обстановки;- вжити заходів для нормалізації радіаційної (хімічної) обстановки у ході ліквідації радіаційної (хімічної) аварії.
Під час виникнення аварії з небезпечними хімічними речовинами на ХНО робітники, які безпосередньо здійснюють технічну експлуатацію апаратів та обладнання, де використовуються НХР (далі — робітник), сповіщають про виникнення аварії з НХР чергового диспетчера та чергову зміну воєнізованої охорони (ВОХР) або особу, яка виконує зазначені обов’язки (далі — черговий диспетчер) ХНО, по прямим телефоном, установленим безпосередньо на робочому місці. На робочому місці робітника повинна бути схема виклику чергових аварійних змін. Після закінчення оповіщення робітник виконує свої обов’язки відповідно до порядку, викладеному в робочій інструкції та плані локалізації і ліквідації аварій.
Черговий диспетчер ХНО, отримавши повідомлення про аварію з НХР, повинен негайно сповістити персонал ХНО, оперативному черговому спеціально уповноваженого територіального органа виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій (далі — оперативний черговий), міський (районний) відділ внутрішніх справ, а також спеціальні (аварійно-рятувальні) служби, що залучаються до проведення робіт в умовах аварії з НХР, та керівників (чергових диспетчерів) підприємств, установ і організацій, які потрапляють у зону можливого хімічного забруднення.
Сповіщення на ХНО організовується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 лютого 1999 р. N 192 “Про затвердження Положення про організацію оповіщення і зв’язку у надзвичайних ситуаціях”.
Порядок дій оперативних чергових визначається інструкціями та планами реагування на надзвичайні ситуації.
Для виконання завдань під час виникнення аварії з НХР на робочому місці чергового диспетчера ХНО мають бути розроблені такі документи та технічні засоби:
Інструкція черговому диспетчеру ХНО про порядок дій у разі виникнення аварії з НХР (розробляється керівником ХНО з урахуванням особливостей об’єкта і затверджується начальником спеціально уповноваженого територіального органа виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, на території якого знаходиться ХНО;
табло чергового диспетчера ХНО;
текст звернення до персоналу об’єкта та осіб, яких сповіщає черговий диспетчер;
засоби індивідуального захисту.
На території хімічно небезпечного об’єкта має бути встановлений покажчик напрямку вітру, який можна побачити з робочого місця чергового диспетчера. Підприємства, які зберігають НХР в ємкостях з одиничним максимальним об’ємом більше 30 тонн, повинні мати метеостанцію або прилад для автоматичного визначення напрямку і швидкості вітру.
Для звернення уваги персоналу ХНО та населення навколо об’єкта в разі виникнення аварії з ХНР на території ХНО встановлюється сирена, яку в цьому разі вмикає черговий диспетчер ХНО.
З метою прискорення оцінки обстановки, яка складається у разі виникнення аварії з НХР, на ХНО розробляється табло чергового диспетчера ХНО.
На табло у вигляді детальної схеми наносяться:
межі зони можливого хімічного забруднення з розбивкою за секторами;
усі технологічні будинки ХНО, де працюють люди;
місця зберігання НХР з указівкою кількості ємкостей на цих місцях та об’ємом кожної ємкості;
підприємства, установи та організації, які розташовані в зоні можливого хімічного забруднення на всю глибину цієї зони.
Якщо на одному табло неможливе детальне розташування території ХНО і території, яка опиняється у ЗМХЗ, то робиться окремо табло для ХНО і окремо для цієї території.
На табло може бути розміщено будь-яку додаткову інформацію, яка дає змогу скоротити термін прийняття рішення черговим диспетчером.
7.1Інструкції при діях в умовах радіаційної або хімічної аварії (нападу)
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 310;