Туберкульоз мозкових оболон та центральної нервової системи у дітей


Туберкульозний менінгіт у дітей розвивається поступово, спостерігають продромальний період. Тривалість його – близько 2 тижнів або довше. Захворювання розвивається поволі. З'являються нездужання, загальна слабість. У дітей виявляють підвищену стомленість, вони стають млявими, неуважними, байдужими. Відзначають субфебрильну температуру, головний біль і нудоту, загальну дратівливість, нетерпимість до світла, шуму. Іноді вже в продромальний період спостерігають повторне блювання. Досить часто виражені симптоми вегетативної дисфункції, червоний стійкий дермографізм, плями Труссо, гіпергідроз, тахікардія, шлунково-кишкові дискінезії (закреп). Часто спостерігають сонливість, що надалі може змінюватися оглушенням і сопором.

Менінгеальні симптоми спочатку маловиражені, поступово наростають. Локалізація процесу в ділянці основи мозку призводить до ураження черепних нервів, парезів окорухових нервів і мімічних м'язів (косоокість, птоз, амімія). Іноді виявляють зорові розлади, пов'язані з ураженням хіазми і зорових трактів. Можуть виникати порушення чутливості, геміпарези, гіперкінези, розлади координації рухів, корінцеві симптоми. На очному дні виявляють застійні соски, атрофію зорових нервів.

Спинномозкова рідина прозора, жовтуватого кольору, тиск її значно підвищений. Внаслідок відстоювання в ній утворюється фібринова плівка, схожа на павутиння, з якої можна висіяти мікобактерії туберкульозу. Цитоз змішаний, лімфоцитарно-нейтрофільний, частіше незначний, 100-500 клітин в 1 мкл. Рідко цитоз нейтрофільний, високий. Перебіг туберкульозного менінгіту при цьому може нагадувати гнійний менінгіт. Вміст білка підвищений, іноді значно (1-3 г/л). Вміст хлоридів і цукру, як правило, знижений. Кількість цукру може знижуватися до 0,1 г/л.

За перебігом туберкульозний менінгіт розмежовують на гострий, підгострий, хронічний і рецидивуючий. Прогноз захворювання визначається своєчасністю специфічної терапії. Швидке (до 10 діб ) виявлення туберкульозного менінгіту і його своєчасне й адекватне лікування є запорукою успіху, рятує життя хворому. Навпаки, пізня діагностика (після 3-х тижнів і більше) неодмінно веде до летального результату або важкої інвалідизації з утратою зору, паралічем. У занедбаних випадках можливий летальний наслідок.

Наслідками перенесеного туберкульозного менінгіту у дітей і дорослих можуть бути гідроцефалія, гіпертензивний, епілептиформний синдроми, ендокринні та вегетативні порушення.

 



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1441;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.006 сек.