Туберкульома головного мозку.

Одна з форм туберкульозу центральної нервової системи, пов'язана з гематогенною диссемінацією мікобактерій туберкульозу з первинного туберкульозного вогнища. Нейчастішим джерелом інфекції є уражені туберкульозом легені та перибронхіальні лімфатичні вузли, рідше – вогнища в кістках.

Макро- і мікроскопічно туберкульома мозку аналогічна туберкульомі легені. Її величина залежить від етапу розвитку. На ранніх стадіях вона значно мала, на пізніх – велика; середній діаметр 0,5-1 см, хоча розміри туберкульоми можуть стягати й 4 см.

Частіше зустрічаються солітарні туберкульоми мозку, хоча можуть бути і множинні. Утворення солітарної туберкульоми відбувається за рахунок злиття міліарних горбиків, кількість яких у сформованій туберкульомі може становити від 3-5 до 20-40 і більше. Множинні туберкульоми становлять 35% від усіх солітарних туберкульом і частіше зустрічаються у дітей. За прогресування специфічного процесу і розташування туберкульоми поблизу поверхні мозку запальні явища можуть переходити на м’яку мозкову оболонку головного мозку і спричиняти локальний, а потім дифузний менінгіт.

Захворювання починається з продромального періоду, тривалість якого становить у середньому 1-2 місяця. Першими клінічними проявами є загальна слабкість, млявість, астенізація, розлади поведінки, загальмованість, плаксивість, дратівливість. Початок захворювання може бути гострим із бурхливим наростанням симптоматики і підгострим із тривалим безсимптомним перебігом та повільним прогресуванням окремих проявів захворювання.

При супратенторіальних туберкульомах початок захворювання проявляється вогнищевими симптомами, подразненнями у вигляді судомних нападів і галюцінацій.

За субтенторіальної локалізації з'являються ранні загально-мозкові симптоми: головний біль, головокружіння, блювання, а також можна виявити застійні соски зорових нервів. У дітей у зв'язку з блокуванням шляхів циркуляції спинномозкової рідини на ранніх стадіях захворювання можуть з'явитися симптоми гідроцефалії.

Характер вогнищевих симптомів залежить від локалізації туберкульоми.

Початок захворювання на туберкульому головного мозку двоякий. Можливий гострий початок із підвищенням температури тіла, швидкий розвиток симптомів ураження мозку з наступним хвилеподібним перебігом і тривалим субфебрилітетом. При цьому часто діагностують менінгіт, менінгоенцефаліт. Другий варіант характеризується повільним розвитком із ремісіями. Найчастіше перебіг туберкульом хронічний. Ремісії частіше спостерігаються при субтенторіальній локалізації.

Діагноз ставлять на підставі анамнезу (наявність туберкульозу, повільний перебіг, ремісії), а також даних клініки, рентгенографії, електроенцефалографії, ехоенцефалографії, комп'ютерної томографії.


Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1284; ЗАКАЗАТЬ НАПИСАНИЕ РАБОТЫ


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2022 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.02 сек.