Аналіз ефективності використання основних засобів
Економічна ефективність функціонування основних засобів є складовою частиною результату використання всіх виробничих ресурсів підприємства. Визначаючи економічну ефективність використання основних засобів, використовують систему натуральних і вартісних показників, а також співвідносні оцінки темпів зростання випуску продукції і темпів зростання обсягу основних засобів, фондоозброєності праці та її продуктивності.
Загальними показниками ефективності використання основних засобів є фондовіддача – виробництво продукції на 1 гривню основних засобів (відношення обсягу продукції у грошовому виразі, виробленої підприємством, цехом або дільницею (ВП), до середньорічної вартості основних виробничих засобів (ОФ)). Розраховується показник фондовіддачі (ФВ) за формулою:
ФВ = ВП : ОФ. (3.52)
Фондомісткість – показник, обернений до фондовіддачі: він показує, скільки в середньому (за вартістю) використовується на підприємстві основних виробничих засобів для випуску продукції вартістю в 1 гривню. Щоб охарактеризувати використання окремих частин основних засобів, величину основних фондів у формулі відповідно змінюють, наприклад, на вартість активної частини основних засобів.
Часткові показники застосовують для характеристики використання окремих видів машин, обладнання, виробничої площі (серійний випуск продукції в натуральному виразі на одиницю обладнання за зміну, випуск продукції на 1 м виробничої площі та ін.).
Результат виробничої діяльності підприємства можна визначити за допомогою різних показників. Вибір чисельника показника фондовіддачі залежить від конкретно поставленої цілі.
Фондовіддачу розраховують або у вартісних, або в натуральних (тонни, метри, штуки і т. д.) вимірниках.
Натуральні вимірники фондовіддачі мають обмежене використання, і їх розраховують на підприємствах, цехах і дільницях, які виробляють один вид продукції; трудові вимірники застосовуються в цехах і на дільницях, де випускають кілька видів продукції. Якщо в розрахунку фондовіддачі обсяг виробництва продукції виразити через добуток чисельності працівників і продуктивності їхньої праці ПТ, вартість основних засобів – через добуток чисельності Чі фондоозброєності праці за однозмінної роботи Фо, то матимемо відношення:
ФВ = Ч ´ ПТ : Ч ´ Фо = ПТ : Фо. (3.53)
Отже, фондовіддача основних засобів прямо пропорційно залежить від продуктивності праці і обернено пропорційно – від її фондоозброєності.
Для підвищення фондовіддачі необхідно, щоб темпи зростання продуктивності праці випереджали темпи зростання її фондоозброєності.
У процесі аналізу вивчається динаміка показників виконання плану, проводяться міжгосподарські порівняння. Показник фондовіддачі визначається для всіх основних засобів виробничого призначення та для активної їх частини (машини і обладнання).
Вихідні дані для розрахунку фондовіддачі приводять до порівняльного вигляду. Обсяг продукції коригують на зміну оптових цін і структурних зрушень, а вартість основних засобів – на їхню переоцінку.
Якщо план підприємства містить планово-розрахункові параметри кількісних і якісних характеристик використання основних виробничих засобів (у тому числі розрахунки фонду верстато-годин експлуатації і простоїв на профілактичних оглядах, поточних, серійних і капітальних ремонтах, коефіцієнта змінності роботи), то виконується факторний аналіз стосовно додержання цих планових параметрів і їхнього впливу на кінцевий результат – фондовіддачу основних виробничих засобів.
Фондовіддача є одним із основних факторів, які визначають обсяг продукції підприємства, тому необхідно детально проаналізувати, які фактори, у свою чергу, впливають на неї. Треба мати на увазі, що показник фондовіддачі складний, на нього впливає безліч факторів, значна частина їх між собою пов'язана (наприклад, трудомісткість продукції і виробіток продукції за одиницю часу роботи устаткування, додержання нормативних термінів перебування устаткування в ремонтах і на техобслуговуванні, коефіцієнт змінності роботи устаткування).
Фактори, що впливають на фондовіддачу, можна відобразити за допомогою структурно-логічної схеми (рис. 3.19).
Рис. 3.19.Структурно-логічна схема факторів,
що впливають на фондовіддачу
На рівень фондовіддачі впливають різні фактори, пов'язані як зі зміною обсягу продукції, так і з ефективністю використання основних виробничих фондів, особливо активної їх частини.
Спочатку під час аналізу фондовіддачі вивчають вплив на неї окремих факторів, а потім визначають вплив фондовіддачі на обсяг випуску.
Важливе економічне значення має визначення віддачі активної частини основних фондів, у результаті чого виявляється вплив на фондовіддачу змін у структурі основних фондів, визначаються резерви, пов'язані з використанням не встановленого устаткування.
Вплив структури основних фондів на фондовіддачу обумовлений тим, що різні категорії основних фондів неоднаково активно беруть участь у виробничому процесі. При розрахунку фондовіддачі в загальній сумі основних фондів виділяються машини й устаткування як найбільш впливовий чинник.
Зіставлення темпів зростання і відсотків виконання плану по фондовіддачі на 1 грн. вартості основних фондів, у тому числі машин і устаткування, показує вплив зміни структури основних фондів на ефективність їх використання (табл. 3.48).
Таблиця 3.48
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2396;