Екстенсивне й інтенсивне використання устаткування
Показником ступеня використання устаткування за часом та кількістю є коефіцієнт екстенсивності:
(3.57)
Екстенсивний шлях використання устаткування – це збільшення кількості устаткування, відпрацьованого часу, коефіцієнта змінності роботи устаткування.
Для характеристики ступеня екстенсивності завантаження устаткування вивчається баланс часу його роботи. Він включає:
календарний фонд часу–максимально можливий час роботи устаткування (кількість календарних днів у звітному періоді збільшується на 24 год. і на кількість одиниць встановленого устаткування);
режимний фонд часу–збільшується кількість одиниць встановленого устаткування на кількість робочих днів звітного періоду і на кількість годин щоденної роботи з урахуванням коефіцієнта змінності;
плановий фонд–час роботи устаткування за планом відрізняється від режимного часом перебування устаткування в плановому ремонті і на модернізації;
фактичний фондвідпрацьованого часу.
Порівняння фактичного і планового календарних фондів часу дозволяє встановити ступінь виконання плану по введенню устаткування в експлуатацію, по кількості і термінам календарного і режимного – можливості кращого використання устаткування за рахунок підвищення коефіцієнта змінності, а режимного і планового – резерви часу за рахунок скорочення витрат часу на ремонт.
Для характеристики використання часу роботи устаткування застосовуються наступні коефіцієнти:
календарного фонду часу Кк.ф.= Тф/Тк;
режимного фонду часу Кр.ф. = Тф/Тр;
планового фонду часу Кп.ф. = Тф/Тп;
питома вага простоїв у календарному фонді Удпр = ПР/Тк, де Тф, Тп, Тр, Тк – відповідно фактичний, плановий, режимний і календарний фонди робочого часу устаткування; ПР – простої устаткування.
Аналіз простоїв устаткування включає вивчення цілоденних і внутрішньозмінних втрат часу роботи устаткування. Простої устаткування залежать від ряду причин: планові ремонти устаткування, аварії, нестача матеріалів, нестача робочої сили. Усе це негативно позначається на випуску продукції.
Для визначення впливу простоїв устаткування на виконання виробничої програми необхідно плановий випуск за 1 верстато-годину помножити на величину втрат робочого часу.
Інтенсивне використання устаткування характеризується показником випуску продукції на 1 верстато-годину, тобто його продуктивністю:
(3.58)
Методику аналізу показників екстенсивного й інтенсивного використання устаткування розглянемо на прикладі, зазначеному в табл. 3.52.
Таблиця 3.52
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1769;