ПРОЦЕДУРИ ЗДІЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ЕКСПОРТНОГО КОНТРОЛЮ
___________________________________________________________
7.1. Застосування процедур державного експортного контролю
7.2. Загальні процедури
7.3. Процедури державного експортного контролю пов’язані із здійсненням міжнародних передач товарів
7.4. Процедури державного експортного контролю, що здійснюються під час постачання та після постачання товарів
Застосування процедур державного експортного контролю
Застосування процедур державного експортного контролю здійснюється на усіх етапах такого контролю. Такі процедури можливо розподілити на три основних блока:
загальні процедури;
процедури, що пов’язані із здійсненням міжнародних передач товарів;
процедури, що пов’язані із використанням товарів.
Залежно від класів товарів, міжнародні передачі яких планується здійснювати, а саме товарів військового призначення чи товарів подвійного використання, застосовуються процедури державного експортного контролю, що відповідають конкретному класу товарів та групам товарів в межах цих класів. Так право здійснення міжнародних передач товарів військового призначення, відповідно до національного законодавства, мають лише суб’єкти, які у встановленому порядку отримали на це відповідні повноваження. Здійснення міжнародних передач товарів подвійного використання не потребує “спеціальних” повноважень, проте залежно від груп товарів, які віднесено до конкретних міжнародних режимів експортного контролю, у процедури державного експортного контролю таких товарів застосовуються особливості такого контролю, що обумовлені конкретним міжнародним режимом.
Загальні процедури
Загальні процедури державного експортного контролю передбачають:
а) складання списків товарів, що підлягають державному експортному контролю за відповідними групами таких товарів;
б) ідентифікацію та класифікацію товарів, тобто встановлення відповідності конкретних товарів, які є об’єктами міжнародних передач, найменуванню та опису товарів, внесених до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю;
в) встановлення відповідних порядків здійснення державного контролю за міжнародними передачами “чутливих” товарів залежно від конкретних груп таких товарів;
г) здійснення експертиз за підсумками яких вирішуються питання про надання суб’єктам:
дозвільних документів чи документів про гарантії;
повноважень на право експорту/імпорту товарів військового призначення;
повноважень на право здійснювати попередню ідентифікацію товарів;
д) реєстрацію у Держекспортконтролі суб’єктів господарювання України, які мають намір здійснювати міжнародні передачі “чутливих” товарів у якості суб’єктів здійснення міжнародних передач товарів;
е) врахування вимог державного експортного контролю у зовнішньоекономічних договорах (контрактах).
Списки товарів
З метою створення належних умов контролю за міжнародними передачами визначених груп товарів, у рамках міжнародних режимів експортного контролю рекомендовані контрольні списки товарів відповідно до груп товарів, що є основними для цілей кожного з цих режимів. Зазначені списки та процедури (порядок) їх застосування Україна, як і кожна з держав-учасниць, впроваджує на національному рівні. Статтею 4 закону “про експортний контроль” одним з основних принципів державної політики в галузі експортного контролю визначено “здійснення експортного контролю тільки тією мірою, що необхідна для досягнення його цілей”. Саме тому до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, вносяться не тільки їх найменування, а й докладний опис таких товарів.
Приклад:
Якщо у список внести тільки назву “верстат”, то експортному контролю будуть підлягати будь-які верстати, які знаходяться у будь-якому стані у будь-якому місці та мають будь-які характеристики.
Якщо термін “верстат” доповнити відповідним описом конкретних верстатів, то експортному контролю буде підлягати не будь-який верстат, а тільки такий, який має конкретні характеристики, що дозволяє використати такий верстат у процесі створення зброї масового знищення, засобів її доставки або у процесі створення звичайних озброєнь чи військової техніки. Тобто серед великої кількості інших верстатів експортному контролю будуть підлягати тільки такі верстати, які і є метою експортного контролю.
У цьому Законі визначено три базових класи товарів, а саме:
товари військового призначення;
товари подвійного використання;
товари, щодо яких відповідно до статті 10 цього Закону можуть бути застосовані процедури державного експортного контролю.
Клас “товари військового призначення” є одночасно і групою товарів, щодо яких застосовуються процедури державного експортного контролю.
Клас “товари подвійного використання” розподіляється на групи цих товарів відповідно до рекомендацій конкретного міжнародного режиму експортного контролю, а саме:
група “товари, що можуть бути використані у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки”, до яких застосовується порядок здійснення контролю, рекомендований керівними принципами міжнародного режиму експортного контролю Вассенаарська домовленість;
група “товари, що можуть бути використані у створенні ракетної зброї”, до яких застосовується порядок здійснення контролю, рекомендований керівними принципами міжнародного режиму експортного контролю Режим контролю за ракетними технологіями;
група “товари, що можуть бути використані у створенні ядерної зброї”, до яких застосовується порядок здійснення контролю, рекомендований керівними принципами міжнародного режиму експортного контролю Група ядерних постачальників;
група “товари, що можуть бути використані у створенні хімічної зброї”, до яких застосовується порядок здійснення контролю, рекомендований керівними принципами міжнародного режиму експортного контролю Австралійська група та Конвенцією про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення;
група “товари, що можуть бути використані у створенні бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї”, до яких застосовується порядок здійснення контролю, рекомендований керівними принципами міжнародного режиму експортного контролю Австралійська група та Конвенцією про заборону розробки, виробництва та нагромадження запасів бактеріологічної (біологічної) і токсинної зброї та про їх знищення.
Національний список товарів військового призначення наведений у додатку до “Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1807. Зазначений список охоплює товари військового призначення визначені у “військовому” списку міжнародного режиму експортного контролю “Вассенаарська домовленість”.
Список містить 22 категорії товарів військового призначення, а саме такі категорії товарів, як зброя та озброєння, боєприпаси, бомби, торпеди, ракети, апаратура керування вогнем та апаратура протидії, наземні транспортні засоби (у тому числі танки, броньовані машини тощо), хімічні та біологічні токсичні агенти, сльозоточиві гази, радіоактивні матеріали, військові вибухові речовини і паливо, військові кораблі, військові літальні апарати (у тому числі безпілотні), військове електронне обладнання, високошвидкісні системи зброї, броньоване чи захисне обладнання, обладнання для військової підготовки, обладнання і технології для виробництва виробів військового призначення, зброя спрямованої енергії, військове кріогенне обладнання, а також програмне забезпечення і технології спеціально призначені для військового використання.
Сім категорій товарів з зазначеного списку підлягають звітності до Організації Об’єднаних нації та інших міжнародних організацій. До цих категорії відносяться: бойові танки, бойові бронемашини, артилерія великих калібрів, бойові літаки, бойові вертольоти, бойові кораблі, а також ракети, ракетні системи та безпілотні літальні апарати.
Національні списки товарів подвійного використання наведені у додатку до “Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.04 № 86. Списки товарів подвійного використання включають:
а) список товарів подвійного використання, що можуть бути використані для створення звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки
Зазначений список охоплює товари подвійного використання визначені у списку міжнародного режиму експортного контролю “Вассенаарська домовленість”. Список надається у Додатку 1 до Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання та містить дев’ять категорій товарів, а саме:
матеріали, обладнання для обробки матеріалів, електроніка, комп’ютери, засоби зв’язку та захисту інформації, оптика і лазери, морська техніка, двигуни і їх компоненти, космічні апарати, компоненти морських, авіаційних і ракетних двигунів.
Крім того відповідні розділи цього Списку містять товари “національного” контролю, контроль за передачами яких здійснюється виходячи з інтересів національної безпеки та боротьби з тероризмом.
б) список товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні ракетної зброї
Національний Список товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні ракетної зброї, охоплює товари, що визначені у списку товарів міжнародного режиму “Режим контролю ракетних технологій”. Список надається у Додатку 2 до Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання та складається з двох категорій товарів:
категорія І :
закінчені ракетні системи (включаючи балістичні ракети, ракети-носії космічних апаратів та дослідницькі ракети), що мають можливість доставляти не менш як 500 кг корисного навантаження на відстань не менш як 300 км;
закінчені атмосферні безпілотні літальні апарати (включаючи крилаті ракети, радіокеровані літаки-мішені та радіокеровані розвідувальні літаки), що мають можливість доставляти не менш як 500 кг корисного навантаження на відстань не менш як 300 км;
закінчені підсистеми, придатні до використання в закінчених системах доставки (окремі ступені ракет, головні частини та корисне навантаження, рідинні або твердопаливні ракетні двигуни, комплекси наведення та системи керування, засоби поразки або вибухові пристрої боєголовок ракет).
категорія ІІ :
закінчені ракетні системи (включаючи балістичні ракети, ракети-носії космічних апаратів та дослідницькі ракети), а також закінчені атмосферні безпілотні літальні апарати (включаючи крилаті ракети, радіокеровані літаки-мішені та радіокеровані розвідувальні літаки), що мають максимальну дальність 300 км або більше;
двигуни; ракетне паливо та компоненти; обладнання для виробництва; агрегати і компоненти; конструкційні матеріали; системи навігації; системи керування польотом; радіоелектронне обладнання; системи забезпечення запуску; комп’ютери та перетворювачі; обладнання для випробувань; системи моделювання та імітації; технології “СТЕЛС”; системи захисту від факторів ядерного вибуху; окремі ступені ракет.
в) список товарів подвійного використання, що можуть бути використані у створенні ядерної зброї
Національний Список товарів, що можуть бути використані у створенні ядерної зброї, охоплює товари, що визначені списком товарів міжнародного режиму “Група ядерних постачальників”. Список надається у Додатку 3 до Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання та складається з двох частин.
До частини І Списку належать:
ядерні матеріали (вихідний та спеціальний матеріал, що розщеплюється, інші матеріали, що розщеплюються);
спеціальні неядерні матеріали; реактори і спеціально призначені або підготовлені обладнання та компоненти до них;
установки з переробки опромінених паливних елементів та спеціально призначене або підготовлене для цього обладнання; установки для виготовлення паливних елементів ядерних реакторів;
установки для виробництва важкої води та дейтерію;
установки для конверсії урану та плутонію; спеціально призначене або підготовлене обладнання для виробництва.
До частини ІІ Списку належать:
промислове обладнання; матеріали; обладнання та комплектуючі для розподілу ізотопів урану (крім зазначених у частині І); установки для виробництва важкої води (крім зазначених у частині І); обладнання для випробування, вимірювання та розроблення ядерних вибухових пристроїв; компоненти, що можуть бути використані у ядерних вибухових пристроях.
г) список товарів, що можуть бути використані у створенні хімічної зброї
Національний Список товарів, що можуть бути використані у створенні хімічної зброї, надається у Додатку 4 до Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання та містить товари, які визначені у списках “Конвенції про заборону розробки, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення”, а також визначені у списках міжнародного режиму експортного контролю “Австралійська група”. Список хімікатів складається з трьох частин:
Частина І Списку хімікатів містить три розділи:
до розділу 1 належать токсичні хімікати, які розроблялися, вироблялися, накопичувалися або використовувалися як хімічна зброя (або можуть використовуватися як хімічна зброя), а також прекурсори, які можуть бути використані на прикінцевій стадії виготовлення токсичного хімікату, що визначений у цьому розділі;
до розділу 2 належать токсичні хімікати, які не можуть бути використані як хімічна зброя, але можуть бути використані як її компоненти, а також прекурсори, які можуть бути використані на прикінцевій стадії виготовлення токсичного хімікату, що визначений у розділі 1 або цьому розділі;
до розділу 3 належать токсичні хімікати та прекурсори, які використовуються промисловістю у великих комерційних кількостях для цілей, що не заборонені Конвенцією.
Частина ІІ Списку хімікатів містить обладнання та компоненти, що застосовуються для виробництва хімікатів, що визначені у Частині 1 Списку.
Частина ІІІ Списку хімікатів містить технології, що можуть бути використані для розроблення, виробництва або використання хімікатів та обладнання, що визначені у Частинах 1 та 2 Списку.
д) список товарів, які можуть бути використані у створенні бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї
Національний Список товарів, що можуть бути використані у створенні бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї, надається у Додатку 5 до Порядку здійснення державного контролю за товарами подвійного використання та містить товари, які визначені у списках міжнародного режиму експортного контролю “Австралійська група”.
Список складається трьох частин:
Частина І Списку містить збудники захворювань (патогени) людини, тварин і рослин, їх генетично змінені форми, фрагменти генетичного матеріалу, які можуть бути використані у створенні бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї;
Частина ІІ Списку містить обладнання та компоненти, які застосовуються для культивування (виробництва) збудників захворювань (патогенів) людини, тварин і рослин, що визначені у частині І Списку.
Частина ІІІ Списку містить технології, що можуть бути використані для розроблення, виробництва або використання матеріалів і обладнання, що включені до частин І та ІІ Списку.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1565;