Біржові операції та порядок розрахунків під час їх здійснення
До основних та допоміжних операцій, що виконуються товарною біржею, належать: купівля-продаж реального товару; спекуляції, хеджування, котирування цін, встановлення стандартів на біржові товари; розробка типових контрактів; фіксування торгових угод, здійснення арбітражних функцій; ведення розрахунків між членами біржі через ліквідаційні каси і розрахункові палати, інформаційна діяльність, надання різних послуг клієнтам.
При укладанні термінового контракту покупець і продавець передають брокеру маржу, тобто деяку грошову суму, яку брокер вносить у розрахункову палату біржі. Всі біржові операції реєструють. Біржовий механізм підтримує економічну боротьбу між бізнесменами за кращі умови господарювання, найвигідніші умови виробництва, реалізацію продукту і отримання максимального доходу.
При проведенні операцій на будь-якій товарній біржі укладається біржовий контоакт, в якому обумовлюють строки поставки товару, його ціну, кількість, якість. Слід зазначити, що наявність товару на біржі на момент укладання угоди не є обов'язковою умовою.
У біржовій практиці виділяють два типи угод; на реальні товари і ф'ючерсні (строкові угоди).
Угоди на реальні товари поділяють на «кеш»-угоди (або «спот») і на форвард-угоди.
«Кеш»-угода (або «спот») – це наявні товари, які продавець повинен здати на біржовий склад і отримати спеціальне складське посвідчення – варант. Після укладення угоди він передається покупцеві для отримання товарів з біржового складу.
Форфард-угоди передбачають поставку реальних товарів у майбутньому (угода на строк).
Ф'ючерсні (строкові) угоди здійснюються з товарами, яких на момент укладання угоди немає в наявності. Фактично відбувається акт купівлі-продажу права на майбутній товар.
Ф'ючерсні угоди обов'язково реєструють у розрахунковій палаті. Метою ф'ючерсної угоди є отримання різниці між ціною контракту на момент його укладання та ціною у день закінчення його строку.
Якщо в цей період ціна підвищиться, то продавець програє. Щоб сплатити різницю між ціною, що передбачається, та реальною ціною, продавець укладає офсетну або зворотну угоду, тобто угоду на купівлю такої самої партії товарів, але за новою (на момент завершення ф'ючерсної угоди) ціною. З моменту укладення офсетного контракту ф'ючерсний ліквідується. Ф'ючерсні угоди здійснюються для страхування від можливих витрат у випадку зміни ринкових цін при укладанні угод на реальний товар. Така страхувальна операція називається хеджуванням. Операція хеджування може бути проведена через о п ц і о н, тобто особливий вид біржової операції, який передбачає укладання договірного зобов'язання купівлі-продажу товарів за заздалегідь встановленою ціною.
Оплата придбаного на біржі товару здійснюється за рівноважними (ринковими) цінами.
Так, на Українській аграрній біржі порядок розрахунків по біржових угодах передбачає наступне:
1. Покупці протягом 8 робочих днів після проведення біржових торгів повинні переказати відповідні кошти на рахунок УАБ:
ü по спотових угодах – 100 % від суми угоди з урахуванням комісійної винагороди УАБ;
ü по форвардних угодах – 50 % від суми угоди з урахуванням комісійної винагороди УАБ.
2. По спотових угодах переказ коштів на користь продавця здійснюється УАБ на рахунок останнього після надання покупцям акта прийому-передачі товару, але не пізніше 10 робочих днів після підписання угоди. У разі відсутності на УАБ зазначеного вище акта кошти на рахунок продавця переказують тільки за письмовою згодою на це покупця.
3. По форвардних угодах сума авансового платежу перераховується УАБ на рахунок продавця протягом 2 робочих днів після зарахування відповідної суми на рахунок біржі. Решта суми форвардної угоди перераховується покупцем на рахунок УАБ протягом 8 робочих днів після підписання акта прийому-передачі. УАБ протягом 2 робочих днів перераховує кошти, що надійшли, на рахунок продавця.
4. Затвердження угоди печаткою і підписом уповноваженої особи УАБ здійснюється тільки після перерахування повної суми угоди на рахунок УАБ.
5. Розмір комісійної винагороди УАБ, що стягується і з продавця, і з покупця, складає по 0,15% від суми біржової угоди для кожної із сторін цієї угоди. До внеску комісійної винагороди, згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 p., врахована ставка державного мита, що справляється за операції на товарних біржах, яка складає 0,05 % від суми біржової угоди для кожної із сторін цієї угоди, УАБ перераховує вказане мито до державного бюджету.
6. Загальна сума, що перераховується покупцем на рахунок УАБ на користь продавця, складається з суми біржової угоди, збільшеної на 0,15 %. Продавець отримує від УАБ суму, що зазначена в біржовій угоді, зменшену на 0,15%.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 2015;