Поняття витрат та їх класифікація
Згідно з П(с)БО 1 та 3 витрати— це зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).
Виробничі витрати— вартісне вираження сукупності всіх явно спожитих ресурсів, які необхідні для виробництва продукції (робіт, послуг).
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності визначає П(с)БО 16 "Витрати".
Витрати підприємства поділяють на:
—витрати операційної діяльності;
—витрати інвестиційної діяльності;
—витрати фінансової діяльності;
—інші витрати звичайної діяльності.
Операційна діяльність— це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.
У бухгалтерському обліку витрати обліковують за елементами витрат та статтями калькуляції.
Елемент витрат— це сукупність економічно однорідних витрат. В національних стандартах обліку витрат операційної діяльності виділяється п'ять елементів витрат, а саме:
—матеріальні витрати;
—витрати на оплату праці;
—відрахування на соціальні заходи;
—амортизація;
—інші операційні витрати.
Загальна схема формування операційних витрат за елементами зображено на рис. 9.1.
Стаття калькуляції— це певний вид витрат, що утворюють собівартість. Собівартість— це грошовий вираз безпосередніх витрат підприємства, пов'язаних з виробництвом та реалізацією продукції (робіт, послуг). Собівартість включає в себе витрати підприємства на оплату праці, на відшкодування знарядь праці, що споживаються в процесі виробництва, вартість сировини, матеріалів, послуг, наданих іншими підприємствами, витрати по реалізації продукції та обслуговування виробництва. Собівартість— частина витрат (не завжди лише виробничих), необхідна для оцінки вартості певного об'єкта калькулювання.
Склад статей калькуляції обирається підприємством самостійно. Рекомендовані статті калькуляції наведені у галузевих методичних рекомендаціях з планування та формування собівартості продукції. Наприклад, Методичними рекомендаціями з формування собівартості продукції (робіт, послуг), затвердженим наказом Державного комітету промислової політики України від 2.02.2001 № 47 рекомендується виділяти наступні статті калькуляції:
—сировина та матеріали;
—купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств та організацій;
—паливо й енергія та технологічні цілі;
— зворотні відходи (вираховуються);
—основна заробітна плата;
—додаткова заробітна плата;
—відрахування на соціальні страхування;
—витрати на утримання та експлуатацію устаткування;
—загальновиробничі витрати;
—втрати від браку;
—інші виробничі витрати;
—попутна продукція (вираховується).
Рис.9.1. Склад операційних витрат за економічними елементами
До наведеної вище типової номенклатури статей калькуляції підприємства можуть вносити зміни з урахуванням особливостей техніки, технології та організації виробництва відповідної галузі і питомої ваги окремих видів витрат. Кілька статей можна об'єднувати в одну або виділяти з однієї типової статті кілька статей калькуляції. На основі визначених підприємством статей витрат складаються форми калькуляційних розрахунків, кошторисів та внутрішньої звітності.
Основою організації обліку виробничої діяльностіє економічно обґрунтована класифікація обліку витрат. Класифікація витрат здійснюються виходячи з певних цілій. Як правило, вона здійснюються з метою визначення собівартості продукції та встановлення цін на її окремі види. Основна класифікація здійснюється за видами витрат, за економічними елементами, за статтями калькуляції. Але на підприємстві можуть бути визначені й інші критерії класифікації витрат. Це викликано тим, що підприємство має безліч техніко-економічних, маркетингових, фінансових особливостей, які більш-менш впливають на формування собівартості. Ознаки (критерії), за якими найчастіше класифікують витрати та цілі такої класифікації наведені в табл. 9.1.
Таблиця 9.1.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2292;