Поняття собівартості продукції та методологічні засаднії визначення
Первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість.
Виробнича собівартістьскладається з прямих та непрямих витрат.
Прямі витрати— це витрати, які можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом. Вони складаються з прямих матеріальних витрат, прямих витрат на оплату праці та інших прямих витрат.
Непрямі витрати— це витрати, що не можуть бути віднесені до об'єкту витрат безпосередньо. В складі виробничої собівартості до непрямих витрат відносяться загальновиробничі витрати.
Загальновиробничі витрати поділяються на змінні (які залежать від обсягу виробництва) та постійні (які не залежать від обсягів виробництва). Згідно з п. 16 П(с)БО 16 перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат підприємства визначають самостійно (з відображенням їх в обліковій політиці). Розподіл загальновиробничих витрат на змінні й постійні, у тому числі на розподілені й нерозподілені постійні, здійснюється згідно з пунктом 16 П(с)БО 16 і додатком № 1 до П(с)БО 16.
Пунктом 9 П(с)БО 16 визначено витрати, які не включаються до виробничої собівартості, а саме, попередня оплата вартості запасів, робіт, послуг платежі за договорами комісії, агентськими угодами на користь комітента, принципала та інші витрати. Згідно з нормами П(с)БО 16 і П(с)БО 3 до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) не включаються:
—адміністративні витрати;
—витрати на збут;
—інші операційні витрати.
Конкретний перелік витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, які не включаються до собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) наведено на рис. 9.2.
Собівартість реалізованої продукції(робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
Схема формування собівартості реалізованої продукції наведена на рис. 9.3.
Рис.9.2 Перелік витрат, пов’язаних з операційною діяльністю, які не включаються в собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
Рис.9.3. Загальна схема формування собівартості реалізованої продукції
4. Відображення операційних витрату регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку
Облік витрат виробництва при застосуванні журнально-ордерної форми ведеться в Журналі 5 або 5а. Журнал 5а призначений для використання рахунків 8 і 9 класу. В журналі 5 і 5а у першому розділі робляться записи за кредитом рахунків 90, 92—99. У розділі 3 Журналу 5 відображають записи за кредитом рахунків 20—26, 28, 39, 65, 66, 91, а в розділі 3 Журналу 5а — за кредитом рахунків 20—26, 28, 39, 65, 66, 80—84, 91. Розділ 4 Журналу 5 і 5а включає аналітичні дані до рахунка 28 "Товари". У другому розділі журналів 5 та 5а накопичуються витрати з податку на прибуток, витрати фінансової та інвестиційної діяльності, інші витрати.
Для фіксації витрат виробництва використовуються наступні первинні документи: накладні, лімітно-забірні картки, виробничі звіти майстрів, начальників цехів, акт на брак і відходи, табелі обліку робочого часу, шляхові листи, рахунки за енерго - і теплопостачання та інші первинні документи, що підтверджують факт здійснення витрат.
Бухгалтерський облік основного виробництва здійснюється на накопичувальному синтетичному рахунку 23 "Виробництво". Аналітичний облік за цим рахунком ведеться або за видами продукції, робіт, послуг, або за замовленнями або за виробничими підрозділами.
Формування фактичної виробничої собівартості здійснюється у кілька етапів:
формування прямих витрат (рис. 9.4);
—формування загальновиробничих витрат (рис. 9.5);
—розподіл загальновиробничих витрат;
— включення загальновиробничих витрат до виробничої собівартості.
Рис.9.4. Формування прямих витрат на рахунку 23
Розподіл загальновиробничих витрат залежить від того є вони постійними чи змінними. Перелік і склад змінних і постійних витрат установлюється підприємством самостійно. Змінні витрати розподіляються відносно до прийнятої бази розподілу, виходячи з фактичної потужності звітного періоду. Постійні витрати розподіляються з використанням прийнятої бази розподілу при нормальній потужності. Під нормальною потужністю розуміють очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва. Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати списуються на собівартості реалізованої продукції у періоді їх виникнення.
Рис.9.5. Формування загальновиробничих витрат
Після розподілу загальновиробничих витрат між аналітичними рахунками 23 рахунку вони включаються до дебету 23 рахунку за схемою, наведеною на рис. 9.6.
Рис.9.6. Схема розподілу загальновиробничих витрат
Після завершення виробництва продукції, її фактична виробнича собівартість списується в дебет рахунка 26 "Готова продукція", робиться проводка Д-т 26—К-т 23. Під час реалізації продукції, фактична собівартість реалізованої продукції списується в дебет рахунка 90, що відображається кореспонденцією рахунків Д-т 901—К-т 26, а при реалізації робіт (послуг) — Д-т 903—К-т 23. Однак, підприємству для прийняття рішень необхідно мати деталізовані дані про собівартість конкретних реалізованих видів продукції, товарів, робіт чи послуг. Така деталізація досягається введенням субрахунків другого (чи вищого) порядку, наприклад 901.1 для готової продукції А, 901.2 для готової продукції Б тощо.
У склад операційних витрат входять адміністративні витрати, інформація про які накопичується на рахунку 92. Вони пов'язані з обслуговуванням і управлінням підприємства і не включаються до виробничої собівартості реалізованої продукції. Адміністративні витрати є витратами періоду і списуються на фінансовий результат у періоді їх виникнення. Склад адміністративних витрат наведено на рис. 9.7.
Рис.9.7. Склад адміністративних витрат
Витрати на збут теж відносяться до операційних і інформація про них накопичується на однойменному рахунку 93 (рис. 9.8). До складу на витрат на збут у торгівельних організаціях включаються витрати обігу за винятком адміністративних, інших операційних, фінансових витрат. Як і адміністративні витрати, витрати на збут є витратами періоду і списуються на фінансові результати у періоді виникнення. Списання витрат на збут відображається бухгалтерською проводкою Д-т 79—К-т 93.
До інших витрат операційної діяльності (рахунок 94) відносяться:
—витрати на дослідження і розробки;
—собівартість реалізованої іноземної валюти;
—собівартість реалізованих виробничих запасів;
—сумнівні та безнадійні борги;
—втрати від операційної курсової різниці;
—втрати від знецінення запасів;
—нестачі і втрати від псування цінностей;
—визнані штрафи, пені, неустойки;
—інші витрати операційної діяльності.
Рис.9.8. Склад витрат на збут
Інші витрати операційної діяльності також відносяться до витрат періоду і списуються на фінансові результати у періоді їх виникнення.
Для накопичення операційних витрат за елементами витрат використовуються рахунки 8-го класу. На рахунках цього класу, крім рахунка 85 "Інші затрати", ведеться облік витрат операційної діяльності за такими елементами витрат: матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація та інші операційні витрати. Рахунок 85 застосовується для узагальнення інформації про витрати, пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також про витрати, пов'язані із запобіганням надзвичайним подіям та ліквідацією їх наслідків.
Суб'єкти малого підприємництва, а також інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, для обліку витрат можуть використовувати тільки рахунки класу 8 із списанням до дебету рахунка 23 "Виробництво" щомісячно сум в частині прямих і виробничих накладних витрат (загальновиробничих витрат) та до дебету рахунка 79 "Фінансові результати" в кінці року або щомісяця сум в частині адміністративних витрат, витрат на збут, інших операційних витрат.
Інші підприємства рахунки цього класу можуть використовувати для узагальнення інформації про витрати за елементами з щомісячним списанням сальдо рахунків у кореспонденції з рахунком 23 "Виробництво" і рахунками класу 9 "Витрати діяльності".
Рахунок 85 ведеться тільки тими підприємствами й організаціями, які не застосовують рахунки класу 9 "Витрати діяльності", та сальдо на ньому закривається в кінці року або щомісяця в кореспонденції з дебетом рахунка 79 "Фінансові результати".
Загальна схема формування витрат операційної діяльності та їх списання у бухгалтерському обліку наведена на рис. 9.9.
Рис.9.9. Склад та рух витрат операційної діяльності
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1719;