Аналіз нормативної бази з витрат матеріалів
Нормування витрат сировини і матеріалів, його вдосконалення – найважливіші передумови раціонального споживання сировини і матеріалів у виробництві. Від організації нормативного господарства залежить дієвість системи ефективності планування і фактичного використання матеріальних ресурсів на виробничі потреби.
Норма витрат являє собою завдання, фіксуюче гранично допустиму величину витрат конкретних матеріальних ресурсів на одиницю продукції або роботи. Вони можуть бути індивідуальними (на одиницю конкретного виробу), груповими (середній рівень витрат на одиницю однотипної продукції), подетальними і повузловими.
Оптимальна кількість сировини, матеріалів, палива, енергії й інших предметів праці, які можуть бути витрачені на виробництво одиниці продукції або виконання певної роботи, називають нормою витрати. Норми витрати розробляються за видами споживаної сировини, матеріалів, палива на одиницю продукції, робіт і послуг в натуральному вираженні, на одиницю технічного параметра.
Прогресивною для підприємства вважається та норма, яка розроблена в умовах застосування передових технологічних методів виготовлення продукції, нової техніки і організації виробництва й передбачає менші питомі витрати матеріалів порівняно з попереднім періодом.
Планова (нормативна) матеріаломісткість виробів, так само як і планова (нормативна) собівартість продукції, спирається на норми витрат. Від їх реальності і об'єктивності залежить правильність обчислення планів рівня (ліміту) матеріальних витрат.
Важливість аналізу визначається тим, що на окремих підприємствах існує практика застосування завищених норм витрати сировини і матеріалів з метою отримання невиправданої економії матеріальних ресурсів або внаслідок дії застарілих норм. Це призводить до штучного дефіциту окремих матеріалів, створює труднощі для самого підприємства: скупчуються різні матеріальні цінності, зростає плата за їх використання, збільшуються витрати на їх складування, зберігання. Тому в процесі аналізу використання матеріальних ресурсів необхідно здійснювати перевірку обґрунтованості норм витрат. Для цього зіставляються:
- поточні норми і фактичні витрати із середньогалузевими нормами; поточні норми з нормами минулого року;
- відносна матеріаломісткість нової продукції зі старою;
- фактичні витрати з поточними нормами;
- поточні норми із затвердженими керівною організацією.
Аналіз проводиться з метою вивчення прогресивності діючих на підприємстві норм, їх динаміки і обґрунтованості.
Аналіз нормативного господарства дозволяє встановити міру охоплення матеріальних ресурсів нормованої витрати в основних і допоміжних виробництвах, міру деталізування норм витрати за видами продукції або робіт, облік зміни норм і відхилень від норми, а прослідкувати процес нормування витрати матеріалів можна за допомогою рис. 3.24.
Рис. 3.24.Послідовність процесу нормування
витрати матеріальних ресурсів
Важливим показником прогресивності норм служить коефіцієнт використання матеріалів. У машинобудуванні, наприклад, існують такі його різновиди, як: коефіцієнт використання матеріалів у механічних цехах, який визначається співвідношенням маси деталі та норм витрати матеріальних ресурсів; коефіцієнт розтину, що застосовується для характеристики використання листових матеріалів, який дорівнює відношенню маси заготовки і норми витрати і ряд інших показників.
У процесі аналізу важливо не тільки з'ясувати суму відхилень фактичної витрати від нормативної (економії чи перевитрати), але і причини їх виникнення, що залежать і не залежать від роботи підприємства. До них відносяться застосування поліпшеної якості матеріалів і економічних профілів, упровадження замінників, удосконалення технічних процесів і підвищення коефіцієнтів використання матеріалів, вдосконалення конструкцій, покращення вагових характеристик машин і обладнання та ін.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1955;