Організація зберігання та утилізація бухгалтерських документів


 

Первинні документи, що пройшли опрацювання, бухгалтерські звіти і баланси підлягають обов'язковій передачі до архіву під відпо­відальність конкретної особи. Організація правильного зберігання документів має велике значення. Документи, як відомо, служать під­ставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку. Крім того, з часом може виникнути необхідність перевірки правильності самого обліку, законності здійснення господарських операцій, надання необхідних документів податковим, фінансовим, ревізійним, судово-слідчим органам для обґрунтування доказів, а та­кож видачі, на підставі первинних документів, довідок окремим осо­бам. Тому архів повинен бути організований так, щоб було забезпе­чене не лише збереження документів, а і можливість швидкого по­шуку необхідних.

Розрізняють поточні й постійні архіви. Поточний архів організову­ється безпосередньо в бухгалтерії для зберігання документів звітного року, оскільки облікові працівники вимушені часто звертатися до нього для одержання різних довідок. Для поточного архіву відводять спеціальні шафи, ключі від яких знаходяться в особи, відповідальної за зберігання архіву. Постійний архів розміщується у спеціально об­ладнаному приміщенні і призначений для зберігання не тільки бухга­лтерських документів і звітності, а й справ інших підрозділів і служб підприємства. Документи з поточного архіву в постійний передають­ся після закінчення звітного року.

Для належного та впорядкованого зберігання документи, що пройшли обробку, комплектують у розрізі облікових регістрів у хро­нологічному порядку, нумерують і переплітають. Формування справ, підготовка їх номенклатури, розробка схем класифікації документів здійснюються з урахуванням Переліку документальних матеріалів і строків їх зберігання на підприємствах, в установах, який затвердже­но Держкомархівом.

Перед передачею до архіву первинні документи, які відносяться до певного облікового регістру, комплектують в хронологічному поряд­ку з оформленням довідки для архіву, де зазначається:

—найменування облікового регістру, до якого відносяться такі пе­рвинні документи;

—період, до якого відносяться скомплектовані документи;

—перелік скомплектованих первинних документів;

—дата комплектації і передачі документів до архіву;

—підпис відповідальної особи.

Порядок поточного зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку призначений забезпечити швидкість і зруч­ність пошуку необхідного документу. Поточний архів заснований на чіткій класифікації документів і системному формуванні їх в справи.

Загальні принципи формування справ бухгалтерського архіву на­ступні:

1) Первинні документи, як правило, зберігаються окремо від регіс­трів бухгалтерського обліку;

2) Кожна партія первинних документів за поточний місяць, яка відноситься до певного регістру бухгалтерського обліку, комплекту­ється окремо в хронологічному порядку і супроводжується довідкою для архіву, в якій зазначається місяць і рік, шифр синтетичного облі­ку, номери документів (з № по № включно) і кількість листків;

3) Касові документ, авансові звіти, виписки банків з доданими до­кументами інші документи (наприклад, рахунки-фактури) повинні бути підібрані в хронологічному порядку і по закінченні поточного місяця переплетені;

4) Кожна справа повинна мати заголовок, який повинен бути коро­тким і точним, при його складанні необхідно враховувати строки збе­рігання документів.

Всі документи, які ведуться на підприємствах, формуються в спра­ви відповідно до затвердженої номенклатури.

Порядок розподілу справ в номенклатурі може бути наступним:

— організаційно-розпорядча документація вищестоящих органів;

— внутрішня організаційно-розпорядча документація (положення, накази тощо);

— первинні документи;

— облікові регістри;

—планова і звітна документація;

—листування.

Розміщення справ супроводжується присвоєнням індексів, тобто умовним позначенням кожної справи. Індекс справи містить номер структурного підрозділу і порядковий номер заголовку справи.

Сформована номенклатура справ затверджується керівником під­приємства.

Терміни зберіганняпервинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів, балансів, податкової звітності та іншої доку­ментації на підприємстві визначаються відповідно до "Переліку ти­пових документів, які створюються в процесі діяльності органів дер­жавної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств", затверджених наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998 № 41 (далі — Перелік № 41).

Для більшості видів бухгалтерської документації термін зберіган­ня визначений у три роки за умови завершення перевірок ДПАУ. Од­нак при визначенні термінів зберігання кожного конкретного виду документації необхідно керуватися Переліком № 41.

Крім цього потрібно звернути увагу на примітки, наведені в Пере­ліку № 41, які коментують й уточнюють терміни зберігання докумен­тів. Наприклад, примітка "На державне зберігання не надходять. Збе­рігаються в організаціях" уточнює місце зберігання документів, тобто вказує, що документи в архів не передаються, а зберігаються на під­приємстві. Примітки "По закінченні терміну дії договору", "Після за­твердження", "Після заміни на нові" тощо вказують, що відлік термі­ну зберігання таких документів здійснюється, починаючи з дати здій­снення певної дії (події). Для деяких документів (наприклад, для до­говорів про прийом на роботу, особових рахунків робітників та служ­бовців тощо) термін зберігання встановлений з урахуванням віку осо­би, на яку ці документи були заведені. У Переліку № 41 цей термін зберігання встановлений в 75 років — "В".

Отже, тривалість зберігання справи після її закриття (закінчення) діловодством повинна дорівнювати різниці 75 років — "В", де "В" — вік особи на момент закриття справи.

Примітка "Поки не мине необхідність" означає, що документація має тривале практичне значення. Термін її зберігання визначається самими організаціями. В такому випадку розрахунок термінів збері­гання документів здійснюється з 1 січня року, наступного за роком завершення їх діловодством. Наприклад, розрахунок терміну збері­гання справ, завершених діловодством у 2005 році, починається з 01.01.2006 р.

Терміни зберігання документів у Переліку № 41 диференційовані за двома групами організацій.

До першої групи належать організації, в результаті діяльності яких утворюються документи, які мають наукову та історико-культурну цінність і підлягають включенню до складу Національного архівного фонду. Терміни зберігання документів для таких організацій зазначе­ні в графі 3 Переліку № 41.

Друга група включає організації, безпосередньо від яких докуме­нти до складу Національного архівного фонду не надходять. Терміни зберігання документів цих організацій зазначені в графі 4 Переліку №41.

При цьому слід зазначити, що терміни зберігання документів, ви­значені в Переліку № 41, є мінімальними і їх не можна скорочувати. Збільшення в організаціях термінів зберігання документів, передба­чених Переліком № 41, допускається у випадках, якщо ця потреба ви­кликана специфічними особливостями роботи конкретної організації.

Недотримання строків зберігання бухгалтерських документів є по­рушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку, і відповідальність за таке порушення настає відповідно до ст. 164 Ко­дексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X, де зазначено, що відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку тягне за со­бою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатко­вуваних мінімумів доходів громадян.Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за од­не з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковува­них мінімумів доходів громадян.

Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерсь­ких звітів і балансів з бухгалтерії і з архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може здійснюватися тільки за дозволом головного бухгалтера.

Вилучення первинних документів, облікових регістрів, бухгалтер­ських звітів і балансів у підприємств, установ може бути здійснено тільки за постановою органів дізнання, попереднього слідства, про­куратури і судів, державної контрольно-ревізійної та податкової служб відповідно до чинного законодавства України. Вилучення оформляється протоколом (актом), копія якого вручається під розпис відповідній посадовій особі підприємства, установи.

З дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть зняти копії та скласти реєстр документів, що вилучаються, із зазна­ченням підстав і дати їх вилучення.

Якщо вилучаються неупорядковані томи документів (не перепле­тені, не пронумеровані тощо), то з дозволу і в присутності представ­ників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть упорядкувати ці томи (зробити опис, пронумерувати аркуші, прошнурувати, опечатати, засвідчити своїм підписом та печаткою).

Органи, що вилучили документи, забезпечують підприємствам, установам за їх письмовим зверненням можливість зробити виписку, витяг, копію документів для видачі довідок за обставинами відповід­но до законодавства. У разі повернення зазначеними органами доку­ментів, що були раніше вилучені, такі документи приймаються під розписку відповідною посадовою особою підприємства, установи та разом із рішенням про повернення підшиваються до тих же томів, з яких документи були вилучені та в яких знаходяться постанова про вилучення, реєстр і копії таких документів.

У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових ре­гістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для вста­новлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, державного пожежного нагляду.

Результати роботи комісії оформлюються актом, який затверджу­ється керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебувають підприємство, устано­ва, а також державній податковій інспекції у 10-денний термін.

Відповідно до пп. 4.5.4 "Правил роботи архівних підрозділів орга­нів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, уста­нов і організацій", затверджених наказом Держкомархіву України від 16.03.01 № 16 (далі — Правила № 16), у випадку встановлення фактів нестачі документів і справ, повинен здійснитися їхній розшук.

У випадку негативного результату розшуку керівник підприємства затверджує акт про нестачу архівних справ (документів) (додаток 6 до Правил № 16), призначає службове розслідування та видає наказ про залучення до відповідальності осіб, винних у втраті документів або справ.

Якщо розшук відсутніх справ безрезультатний, то вони залиша­ються в розшуку, і при цьому на кожну справу заповнюється картка обліку невиявленої справи (додаток 29 до Правил № 16). І так доти, поки не буде документального підтвердження про їхню відсутність або непоправне ушкодження.

У випадку, якщо на підприємстві трапилася пожежа або повінь, то відповідно до пп. 8.8.10 на підприємстві зобов'язані скласти акти про непоправні ушкодження справи (додаток 26 до Правил № 16) на кож­ну ушкоджену справу. Після чого такі документи (те, що від них за­лишилося) підлягають знищенню. Знищення документів здійснюєть­ся за актами (додаток 7 до Правил № 16), які повинні бути погоджені з перевірочною експертною комісією відповідної архівної установи. Схвалені експертною комісією підприємства акти затверджуються керівником підприємства та членами перевірочної експертної комісії відповідної установи державної архівної служби. І тільки після цього організація має право знищувати справи, включені в ці акти.

Ті бухгалтерські документи, термін зберігання яких закінчився та за якими державна податкова державна податкова інспекція провела перевірку з питань дотримання податкового законодавства і які не стосуються слідчих або судових справ у разі виникнення спорів, під­лягають знищенню.

Для знищення документів, створюється експертна комісія, до складу якої входять як працівники підприємства, так і працівники Держархіву: голова — заступник керівника, секретар — керівник ар­хівного підрозділу або відділу кадрів, члени комісії — провідні спеці­алісти підприємства. Свої засідання комісія провадить не менше од­ного разу на рік. Рішення комісії вважається правомірним, якщо на її засіданні були присутні не менш як дві третини її складу і за таке рі­шення проголосувала більшість її членів, присутніх на засіданні. Ко­місія є дорадчим органом, її рішення обов'язкові для виконання всіма структурними підрозділами підприємства після затвердження керів­ником підприємства.

Завдання комісії — організація і проведення спільно з діловодною службою та архівним підрозділом підприємства (на малих підприємс­твах — відповідальним за діловодство працівником) щорічного від­бору документів для подальшого зберігання або знищення, здійснення контролю за організацією документообігу. Комісія затверджує опис справ, віднесених попередньою експертизою цінності докумен­тів до Національного архіву, номенклатури справ поточного діловод­ства, акти про вилучення документів, не віднесених експертизою до Національного архіву.

Після завершення експертизи цінності документів складають описи справ постійного і тривалого (понад 10 років) зберігання та акт про виділення для знищення документів, що не підлягають зберіганню. Усі ці документи подаються на затвердження керівнику підприємства.

Утилізація документів проводиться шляхом їх спалювання або пе­редачі до пункту вторинної сировини з обов'язковим отриманням приймально-передавальної накладної із зазначенням кількості справ, ваги та з печаткою такого підприємства. В архівній книзі зазначають, які справи вилучені з архіву. Після цього складається опис таких до­кументів і акт про вилучення для знищення.

Потім опис і акт разом із супровідним листом на ім'я голови комі­сії регіонального відділення Держкомархіву передаються секретарю архіву. Ці документи розглядаються на засіданні експертної комісії архіву. У випадку позитивного рішення експертної комісії па описі і акті ставляться позначки архіву — підписи, печатка і передають їх на підприємство.

Акти на вилучення з архіву справ з документами зберігаються у головного бухгалтера підприємства.

При регіональних відділеннях Держкомархіву зазвичай існують госпрозрахункові підприємства, які надають платні послуги по відбо­ру, сортуванню і прийняттю на знищення і зберігання документів підприємства. Підприємство може укласти договір на виконання та­ких послуг. Після цього по опису і передавальній накладній переда­ються всі непотрібні документи (які підлягають знищенню і ще не підлягають знищенню) на підприємство архіву. Спеціалісти архіву здійснюють сортування документів на ті, що підлягають знищенню, і ті, що підлягають зберіганню в їх архіві. Складаються відповідні опи­си і акти на знищення. Відповідальність за правильність сортування і знищення документів підприємства несе підприємство архіву. Під­приємству необхідно для цього надати копії Актів перевірки діяльно­сті контролюючими органами.

З часом підприємство, де зберігаються ваші документи, відслідко­вує строк зберігання яких документів вийшов, і після підтвердження підприємством того, що періоди роботи підприємства, до яких відносяться ці документи, пройшли перевірку, складає опис і акт на зни­щення з передачею на підприємство.

При реорганізації підприємства з передачею його функцій іншому підприємству (правонаступнику) останнє приймає за актом всі неза­вершені діловодством справи підприємства, що реорганізується, та його архів.

При ліквідації підприємства, що не має правонаступника, докуме­нти повинні бути прийняті архівним підрозділом при органі місцевої адміністрації. Якщо йдеться про документи діючого підприємства, то за методичною допомогою з систематизації документів, проведення експертизи їх цінності і підготовки до знищення краще звернутись до місцевої державної архівної установи.

Відповідальність за знищення документів з порушенням вимог чинного законодавства передбачена ст. 193 Кримінального кодексу України (позбавлення волі строком від одного до трьох років, або ви­правні роботи на той же строк, або штраф до сорока мінімальних розмірів заробітної плати).

 

Контрольні запитання:

1. Дайте визначення первинному бухгалтерському документу.

2. Назвіть ознаки, за якими класифікуються бухгалтерські документи.

3. Як зберігають бухгалтерські документи та якими нормативними документами регламентується їх зберігання?

4. Для чого проводять інвентаризацію в бухгалтерському обліку та якими документами регламентується її проведення?

5. Розкрийте правила прийому, перевірки та обробки первинних бухгалтерських документів.

6. Розкрийте зміст графіка та табель- графіка документообігу.

7. Перелічіть основні реквізити бухгалтерських документів.

8. яка існує відповідальність за порушення порядку збереження бухгалтерських документів?

9. Наведіть класифікацію документів за їх призначенням.

10. Охарактеризуйте класифікацію документів за способом їх використання та за їх змістом.

 

Тести для самоконтролю:



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 5156;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.018 сек.