Вплив фактора часу в будівництві на капітальні вкладення.
В умовах ринкової економіки поряд з ціною, термінам будівництва об'єкта приділяється першорядне значення. Девіз «час – гроші», поряд з матеріальними і трудовими ресурсами стає найважливішим фактором для учасників будівництва і набуває чинності закону.
Інвестори (замовники), при висновку договорів підряду, як правило, включають пункти, якими передбачають економічну відповідальність і економічну зацікавленість підрядчика за дотримання термінів здачі об'єкта в експлуатацію. Така зацікавленість підрядчика передбачається замовником у контракті, шляхом перерахування визначених сум за дострокове введення об'єкта в експлуатацію по тим промисловим будівництвам і комплексам, по яких планується прибуток у процесі його функціонування.
Дострокове введення об'єкта в експлуатацію дає можливість замовнику дістати додатковий прибуток.
При розрахунках, як основний показник, використовують норму чи рентабельності так називану норму ефективності, що визначається відношенням чистого прибутку до вкладеного капіталу в середньому за рік. Для різних класів капітальних вкладень її приймають у наступних межах (12):
- клас I (інвестиції з метою збереження позицій на ринку, заміни окремих машин, що вийшли з ладу, і устаткування) не менш 6 %;
- клас II (інвестиції з метою відновлення основних виробничих фондів, підвищення якості продукції, уведення додаткових потужностей) – не менш 12 %;
- клас III (інвестиції з метою впровадження нових технологій, одержання прибутку, шляхом створення нових підприємств, інших великих виробничих едениц) – не менш 15 %;
- клас IV (інвестиції з метою збільшення прибутку і нагромадження фінансових резервів) – неменш 18-20 %;
- клас V (ризикові направленния з метою реалізації інвестиційних проектів, результат яких не ясний) – не менш 23-25 %.
Звичайно на практиці в закордонних розрахунках застосовують норму рентабельності (норму ефективності виробництва) 10-12 % чи 0,1-0,12 грн\грн. рік.
Додатковий прибуток за дострокове введення об'єкта в експлуатацію визначається по формулі:
Э = Ен ДО (Тд – Тф), де: (8.5)
Ен – норма ефективності виробництва (норма рентабельності);
К – величина капіталу, инвестируемого у виробництво;
Тд - термін введення об'єкта за договором;
Тф – фактичний термін введення об'єкта.
Приклад. Згідно договору, уведення коксової батареї передбачений у серпні. Фактично введення об'єкта здійснене в червні того ж року. Договірна ціна комплексу склала 60 млн. грн. Підрядна організація за дострокове введення на підставі договору одержує 0,5 % основних інвестицій за кожен місяць. Визначити економічний ефект від дострокового введення об'єкта інвестора (замовника) і підрядчика?
1) Додатковий прибуток, отриманий замовником за додатковий час функціонування капітальних вкладень складе:
Эз = 0,1 * 60000000 * ———— = 1,002 млн.грн.
2) Економічний ефект підрядчика за дострокове введення:
Эп = 2 * 60000000 * 0,005 = 0,6 млн.грн.
Цю суму передає замовник підрядчику з очікуваного прибутку 1,002 грн за дострокове введення об'єкта в експлуатацію.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 338;