Методи виявлення залежності витрат від обсягу випуску продукції


 

Для виявлення характеру і параметрів залежності витрат від обсягу випуску використовуються наступні методи:

- метод інтерполяції;

- метод візуального контролю (оцінка коефіцієнта пропорційності);

- інженерний метод (на підставі технологічних схем);

- метод найменших квадратів.

Метод інтерполяції. Такий підхід часто називають методом міні-максі, оскільки одна з обраних величин звичайно значно більше іншої. Часто тут використовують значення верхньої і нижньої меж. Для реалізації цього методу необхідно виконати наступні операції:

- відняти повні витрати при меншому обсязі виробництва з повних витрат при більшому обсязі виробництва;

- відняти число одиниць продукції, вироблених при меншому обсязі виробництва, з числа одиниць продукції, вироблених при більшому обсязі виробництва;

- розділити отриману різницю від повних витрат на різницю в числі одиниць виробленої продукції, що дасть нам величину перемінних витрат на одиницю продукції;

- помножити число одиниць продукції, виробленої при одному з обсягів виробництва, на перемінні витрати на одиницю продукції, і отриманий добуток відняти з повних витрат при цьому обсязі виробництва, тим самим вичленяючи перемінну складову і залишаючи постійний компонент.

Метод візуального контролю. При цьому методі необхідно побудувати графік розсіювання, на якому дійсні величини витрат, що мали місце в минулі періоди (по вертикальній осі), були б відзначені відповідно мавшим місце в ті періоди обсягом виробництва (по горизонтальній осі). Провести на око лінію, що максимально можливо відповідає розміщенню відзначених точок. Постійні витрати за період і перемінні витрати на одиницю продукції визначаються по методу міні-максі.

Інженерний метод полягає в тому, що на кожну статтю витрат технологи й інженери, виходячи з технологічної необхідності, установлюють нормативи на витрату ресурсів у натуральному вираженні. Недолік методу - висока трудомісткість. Крім того, складно установити нормативи на такі витрати, як зарплата, витрати на утримання і експлуатацію устаткування, загальноцехові, загальногосподарські витрати. Метод застосовують, якщо мова йде про нову продукцію, нову технологію, коли статистичні дані за минулі періоди відсутні.

Метод найменших квадратів математично точний, але через великий обсяг обчислень вимагає використання обчислювальної техніки.

Метод найменших квадратів полягає в обчисленні параметрів залежності витрат від обсягу за наступними формулами:

 

, (8.1)

 

, (8.2)

, (8.3)

 

де - величина загальних витрат;

- обсяг виробництва;

- постійні витрати (на весь обсяг виробництва);

- питомі перемінні витрати;

- дисперсія х, тобто сума квадратів відхилень значень х від середнього значення х, поділена на кількість спостережень, тобто ;

- кількість спостережень.

Самі точні результати дають інженерний метод і метод найменших квадратів.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 291;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.