Сутність та класифікація систем управлінського обліку.


 

Законодавство України зобов’язує кожне підприємство вести бухгалтерський (фінансовий) облік. Але для прийняття управлінських рішень існує об’єктивна необхідність організації спеціального управлінського обліку, який може бути або сполучений з фінансовим обліком, або виділений окремим блоком.

За рубежем існують різні підходи до цього питання. Так, у Франції використовуються два плани рахунків - фінансового й управлінського обліку, а взаємодія між ними здійснюється через спеціальні рахунки-екрани (це спеціальний рахунок, через який здійснюється взаємодія управлінського та фінансового обліку). У Німеччині для управлінського і фінансового обліку існують окремі плани рахунків. У США управлінський облік являє собою окремий блок усередині фінансового обліку.

На більшості українських підприємств система управлінського обліку вбудована в систему звичайного фінансового обліку. Управлінський облік сильно інтегрований з бухгалтерським, тому що в стандартному плані рахунків передбачені рахунки для обліку виробничих витрат і результатів діяльності.

В липні 1999 р. був прийнятий Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”, в якому дані визначення і право кожного підприємства самостійно розробляти “систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій”.

Управлінський облік в Україні на сьогодні є одночасно одним з основних облікових джерел інформаційного забезпечення управлінської діяльності багатьох підприємницьких структур. Але в сучасний період на переважній більшості підприємств України управлінський облік ще не сформувався як цілісна система збору, аналізу, інтерпретації і надання корисної інформації менеджерам підприємства з метою прийняття на її основі оперативних, тактичних і стратегічних рішень. Відсутня єдина методична база формування управлінського обліку як системи. Приведене поняття “Внутрішньогосподарський (управлінський) облік” - це система обробки і підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством у Законі “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” є вузько орієнтованим і не відображає дійсної його сутності.

Управлінський облік (management accounting), за визначенням професійної організації - Інституту управлінських бухгалтерів (Institute of Management Accountants - IMA), - це процес, який, додаючи цінність, безупинно удосконалює планування, проектування, вимір і функціонування систем фінансової і нефінансової інформації, який направляє дії менеджменту, мотивує поведінку, підтримує і створює культурні цінності, необхідні для досягнення стратегічних, тактичних і оперативних цілей організації.

Суть управлінського обліку, його призначення можна коротко передати формулюванням: “виробництво” інформації для здійснення ефективного управління.

Таким чином, управлінський облік можна охарактеризувати як інтегровану систему підготовки ключової інформації і забезпечення нею різних рівнів управління з метою ефективного планування (прогнозування), контролю і поліпшення якості прийнятих користувачами рішень.

У системі управлінського обліку, крім того, здійснюється оцінка прийнятих рішень на різних рівнях управління з погляду відповідності загальної стратегії підприємства. Створення цінності в системі управлінського обліку - це і є “виробництво” ключової інформації, що забезпечує конкурентні переваги будь-якому підприємству.

Враховуючи, що ключова інформація в умовах ринкових відносин - це стратегічно важливий ресурс, бухгалтер у сучасному розумінні - це стратегічний менеджер або партнер керівника організації по бізнесу.

У сучасному розумінні в терміні “управлінський облік” усе більший наголос робиться на слові “управлінський”, оскільки організація і методика цього виду обліку спрямована на рішення саме управлінських задач.

Виникнення й існування управлінського обліку обумовлені конкретною метою - допомогти внутрішнім користувачам приймати більш обґрунтовані рішення.

У більш широкому розумінні метою управлінського обліку є забезпечення менеджерів інформацією, що надає можливості збільшити капітал її власникам, а працівникам підприємства - збільшити цінність їх матеріального і духовного добробуту.

Традиційні підходи до розуміння того, що система обліку повинна включати лише внутрішню інформацію, а діяльність розглядатися як одна суцільна стаття витрат підприємства на сьогоднішній день неприйнятні. Система вітчизняного обліку повинна бути зорієнтована не тільки на виробництво, але і на ринок. Мислення, зорієнтоване на продукцію, повинне змінитися на мислення, зорієнтоване на рішення проблем клієнтів (споживачів).

Більшість даних управлінського обліку є комерційною таємницею, оскільки вони відображають стратегію і тактику підприємства в умовах конкуренції. Тому саме менеджери (керівники) підприємства є користувачами управлінської інформації.

Керівників різних рівнів управління в більшій мірі цікавлять не стільки результати їх минулої діяльності, скільки способи досягнення бажаних результатів діяльності власного підприємства в майбутньому. Керівникам уже недостатньо знати, скільки коштує та чи інша продукція (виріб, робота, послуга), для них важливо, чому вона стільки коштує, а головне - як зробити так, щоб її виробництво було вигідним. У країнах, де бухгалтерський облік прийнято розділяти на фінансовий (для зовнішніх щодо підприємства користувачів) і управлінський (для внутрішніх користувачів - менеджерів підприємства), прогностична функція характерна саме для управлінського обліку. Це стало реальним на основі бюджетування, прогнозування поводження витрат і доходів, експертних оцінок, розробки альтернативних рішень. Тому в останні роки усе більше поширення одержують стратегічні системи управлінського обліку як результат прагнення розширити інформаційну базу для прийняття рішень за рахунок формування прогнозної інформації.

Основною метою управлінського обліку, що покликаний задовольнити інформаційні потреби внутрішніх користувачів, є підвищення ефективності управління, а отже - ефективності планування, нормування, контролю і прийняття управлінських рішень.

Корінна відмінність управлінського обліку від фінансового полягає в тому, що фінансовий облік орієнтується на зовнішніх користувачів інформації (насамперед - на податкову інспекцію), а управлінський націлений на внутрішніх користувачів (у першу чергу, на керівників підприємства і його підрозділів). Цим обумовлені всі інші відмінності, що перераховані в табл. 9.1.

Класифікація систем управлінського облікупредставлена на рис. 9.1.

 


Рис. 9.1. Класифікація систем управлінського обліку


Таблиця 9.1



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 373;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.009 сек.