Поняття оборотного капіталу підприємства, його складу і структури
У процесі виробничо-господарської діяльності (при експлуатації основних фондів) підприємство потребує грошових коштів, необхідних для закупівлі сировини і матеріалів, виплати заробітної плати та ін., а потім, для реалізації продукції. Для цих потреб на підприємстві застосовується оборотний капітал, що є важливим ресурсом у забезпеченні поточного функціонування підприємства або виробництва і реалізації продукції.
Оборотний капітал – це сукупність коштів, авансованих для створення і використання оборотних виробничих фондів і фондів обігу з метою забезпечення безперервного процесу виробництва і реалізації продукції.
Оборотний капітал підприємства виконує такі функції:
1) забезпечує безперервність виробничого процесу, що реалізується за допомогою оборотних виробничих фондів;
2) забезпечує реалізацію виготовленої продукцію з метою отримання грошових коштів для функціонування і розвитку підприємства, що здійснюється за допомогою фондів обігу.
Наведені функції оборотного капіталу визначають його сутність, яка проявляється в необхідності забезпечення безперебійного функціонування виробництва на підприємстві.
Оборотний капітал одночасно функціонує у двох середовищах: сфері виробництва, завдяки чому здійснюється виготовлення продукції/ здійснювання послуг та сфері обертання, що знаходить вираз у реалізації продукції. |
Оборотний капітал у своєму русі проходить три стадії кругообігу: постачання, виробництво, реалізацію, що представлено на рис. 13.1.
Кожного разу оборотний капітал починає свій шлях у вигляді суми грошових коштів (Г). На ці кошти купуються необхідні предмети праці, товар (Т). Ця стадія здійснюється у сфері обміну. Її можна представити таким чином:
(13.1) |
Постачання 1 стадія | Виробництво 2 стадія | Реалізація 3 стадія |
Гроші | Продукція | Товар |
Рис. 13.1. Рух оборотного капіталу підприємства
Перша стадія в русі капіталу полягає в перетворенні грошового капіталу на продуктивний. Після цього починається процес виробництва (В), в якому відбувається споживання товарів, куплених підприємцем. Ця стадія в русі капіталу відбувається у сфері виробництва. Вона може бути зображена наступним чином:
(13.2) |
Друга стадія в русі капіталу полягає у перетворенні продуктивного капіталу в товарний. Але на цьому рух капіталу не зупиняється. Вироблені товари мають бути реалізовані. В обмін за продані товари виробник одержує певну суму грошових коштів. Цей акт обігу можна зобразити таким чином:
(13.3) |
Тут Г/ означає капітал у грошовій формі, збільшений на величину додаткової вартості. Капітал утретє змінює свою форму: він знов приймає форму грошей, але тепер у його власника опиняється більша сума грошей, ніж була спочатку.
Третя стадія в русі капіталу полягає в перетворенні товарного капіталу на грошовий. Отримавши за проданий товар гроші, підприємець використовує їх знов на закупівлю предметів праці, необхідних для подальшого виробництва, і весь процес повторюється знову.
Як свідчить послідовність руху оборотного капіталу, підприємство є ефективно працюючим, коли на третій стадії руху отримує більшу суму оборотних коштів, ніж було вкладено на першій стадії за рахунок додаткової вартості. |
Оборотний капітал підприємства поділяється на окремі класифікаційні групи. Їх склад та структура представлені на рис. 13.1.
Рис. 13.1. Склад і класифікація оборотного капіталу підприємства
Розглянемо більш докладно класифікаційні групи оборотного капіталу.
Зафункціональним призначенням оборотний капітал поділяється на: фонди обігу та оборотні виробничі фонди.
Фонди обігу – це кошти, які обслуговують процес реалізації продукції підприємства (готова продукція на складі; товари, відвантажені покупцеві, але не оплачені ним; кошти в розрахунках; грошові кошти на розрахунковому рахунку й у касі).
Оборотні виробничі фонди – це частина коштів виробництва, яка безпосередньо бере участь в одному процесі виробництва продукції і повністю переносить свою вартість на вартість виготовленої продукції (запаси; незавершене виробництво; напівфабрикати; витрати майбутніх періодів).
За елементами оборотний капітал поділяють на наступні групи:
виробничі запаси – предмети праці, до яких належать запаси сировини, основних і допоміжних матеріалів, покупних напівфабрикатів, палива і пального, тари, ремонтних деталей і вузлів, малоцінних інструментів, господарського інвентарю й інших предметів, а також аналогічних предметів, що швидко зношуються;
незавершене виробництво – предмети праці, обробка (переробка) яких не довершена підприємством. Вони знаходяться безпосередньо на робочих місцях чи у процесі транспортування від одного робочого місця до іншого;
напівфабрикати власного виготовлення – предмети праці, що цілком оброблені (перероблені) у даному виробничому підрозділі підприємства, але вимагають подальшої обробки в інших підрозділах того ж підприємства.
витрати майбутніх періодів – витрати в грошовій формі, які зроблені в теперішній період, але будуть відшкодовані за рахунок собівартості продукції (роботи, послуги) у наступні періоди (витрати на підготовку виробництва, освоєння випуску нових виробів, раціоналізацію, винахідництво, придбання науково-технічної й економічної інформації, передплату періодичних видань та ін.);
залишки готової продукції – це предмети праці, обробка (переробка) яких повністю довершена підприємством. Вони знаходяться на складі і можуть бути реалізовані в будь-який момент;
відвантажена продукція – це повністю готова до споживання продукція, яка знаходиться в дорозі від постачальника споживачу і за яку не надійшли гроші на розрахунковий рахунок підприємства.
дебіторська заборгованість – це сума заборгованості дебіторів підприємств на певну дату, а дебітори – це юридичні та фізичні особи, які в наслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів. У бухгалтерському балансі дебіторська заборгованість представлена цілим рядом статей: «Довгострокова дебіторська заборгованість» (500); «Векселі одержані (150); «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» (160-162); «Дебіторська заборгованість за розрахунками» (170-200): з бюджетом (170); за виданими авансами (180); з нарахованих доходів (190); із внутрішніх розрахунків (200); «Інша поточна дебіторська заборгованість» (210);
грошові кошти – виступають як в готівковій, так і в безготівковій формах (перебувають на банківському рахунку і їхній обіг регулюється зобов'язальним правом), можуть бути як національною так і іноземною валютою.
інші оборотні кошти.
Запринципами організації розрізняють: нормований оборотний капітал та ненормований оборотний капітал.
Нормований оборотний капітал – це частина оборотних коштів підприємства, для яких можливе визначення мінімально-достатньої величини для нормального перебігу виробничого процесу.
Ненормований оборотний капітал – це частина оборотних коштів підприємства, для яких заздалегідь неможливе визначення достатньої величини.
Заджерелами фінансування виділяють: власний оборотний капітал та позичений оборотний капітал.
Власний оборотний капітал – це частина оборотних коштів підприємства, що знаходиться в постійному розпорядженні підприємства і фінансується за рахунок власних коштів підприємства (статутний фонд, прибуток тощо).
Позичений оборотний капітал – це частина оборотних коштів підприємства, формування якого відбувається за рахунок зовнішніх джерел (кредитів банків і інших пасивів).
Співвідношення окремих елементів оборотного капіталу у загальному її обсязі, яке виражається у відсотках має назву структури оборотного капіталу. Ця структура залежить від багатьох факторів, основними з яких є:
1) специфіка підприємства – на підприємствах з нетривалим виробничим циклом найбільшу питому вагу займають виробничі запаси;
2) якість продукції – якщо підприємство випускає неякісну продукцію, то її розмір на складі збільшується;
3) рівень концентрації, спеціалізації, кооперування, комбінування виробництва, що впливає на скорочення обсягів запасів та зростання обсягів напівфабрикатів;
4) упровадження досягнень науково-технічного прогресу, що, як правило, впливає на зменшення запасів підприємства.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 301;