Рослинництво. Зернові культури


Рослинництво — провідна галузь сільськогосподарського виробництва, де вирощуються зернові, технічні, кормові, овочеві, баштанні культури, картопля, фрукти, ягоди, виноград і ін.

Площа зрошуваних земель в Україні складає біля 2,5млн гектарів, переважно на півдні країни. Велика частина їх використовується під посів сільськогосподарських культур: озимої пшениці, кукурудза на зерно, овочів, ячменю, кормових коренеплодів, баштанних і т.п.

У перезволожених і заболочених районах Полісся і північного Лісостепу проводиться осушна меліорація. Площа осушених земель складає більше 3 млн. гектарів. На осушених землях вирощують зернові, картопля, льон-довгунець, кормові коренеплоди.

За останні роки в структурі посівних площ України відбулися незначні зміни .Вони виражені перш за все в підвищенні частки зернових і зниженні кормових культур. Збільшилися посіви технічних культур.

Різна структура посівних площ і в окремих регіонах. В Карпатах і на Поліссі, де є великі масиви лугів і пасовищ, частка кормових культур помітно нижча. Зернових культур тут вирощуються менше, ніж в цілому по Україні, вища частка площ , зайнятих картоплею. В південних районах в посівах більшої є частка зернових культур і меншої — картоплі.

Провідне місце в структурі посівів (більше 50 %) займають зернові культури. В Україні вирощують озимі і ярі культури. Сіють, як правило, більше озимих культур, оскільки вони більш урожайні. Проте нерідко несприятливі погодні умови приводять до пошкодження посівів озимих культур і доводиться пересівати їх ярими.

По кількості вироблюваного зерна Україна не набагато поступається крупним країнам Європи. Проте врожайність сільськогосподарських культур у нас ще дуже низька.

Головне місце серед посівів озимих культур займає озима пшениця. Площа її складає близько 7 млн. гектарів (25 % всіх посівів сільськогосподарських культур). Україна є одним з головних регіонів вирощування продовольчої озимої пшениці в світі. Врожайність цієї культури значно вище, ніж яровий, і складає близько 20 ц/га. Основними районами вирощування озимої пшениці є області степової і лісостепової зон, де ця культура займає більше четверті посівів і половину площ, зайнятих зерновими . В поліських і західних районах частка посівів озимої пшениці значно менше.

Цінною продовольчою культурою України є озиме жито. В післявоєнні роки її площа зросла. Основні райони вирощування озимої ржі — Полісся і західна частина країни. Цій культурі належить друге місце (після пшениці) за розмірами посівних площ озимих культур.

З озимих культур на невеликих площах вирощують озимий ячмінь. Значне місце в посівах зернових належить яровому ячменю. Ячмінь вирощують всюди, але якнайбільше в південних районах. Площі ярового ячменю розширяються в ті роки, коли їм пересівають озимі.

Цінною культурою є кукурудза. Великі площі посівів кукурудзи є в північній і центральній частинах Степу, на півдні Лісостепу.

У післявоєнні роки помітно скоротилися посіви вівса — цінної фуражної і продовольчої культури. Його вирощують в основному в північній і західній частинах України (на півдні і в центрі країни його часто використовують для пересівання озимих).

Значні площі в Україні відводяться під гречку. Врожайність цієї культури порівняльно невисока (5-12 ц/га). Найбільші посіви гречки зосереджені в поліській частині держави, а також частково в Лісостепі. Гречка — типова українська зернова культура. В західноєвропейських країнах її вирощують на невеликих площах: гречана крупа там маловідома.

У Україні, зокрема в її степовій і лісостеповій зонах, культивують просо. Це — стародавня культура на території нашої батьківщини. Просо відноситься до посухостійких круп'яних культур і дає порівняно високі і досить постійні урожаї в посушливі роки (15—20 ц/га) .За останні роки посіви гречки і проса значно зросли.

Під рисом в Україні зайнято понад 20 тис. гектарів. Розширення зрошуваних земель в південній частині країни створює сприятливі умови для збільшення площ під посівами рису, вирощуваного на поливних полях, де він дає достатньо високі і стабільні урожаї (30-40 ц/га).

Значні в Україні посіви зернобобових культур, зокрема гороху, вики . Основними районами вирощування гороху і вики є лісостепова зона, а також південна частина Полісся.

Підприємства мукомольно - круп'яної промисловості проводять із зернових культур муку (пшеничну, житню, кукурудзяну, ячну і т. п.) і крупи (гречану, пшоняну, рисову, ячну, перлову, манну і т. п.).

Хлібопекарська промисловістьрозвинена у всіх областях і районах України. Географія цієї галузі співпадає з географією розселення. Могутні механізовані підприємства розміщені у великих містах. Хлібозаводи є у всіх невеликих містах і селищах міського типу. Об'єм виробництва зернових культур в Україні цілком достатній для задоволення внутрішніх потреб і значного експорту.



Дата добавления: 2021-10-28; просмотров: 316;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.