Факторний аналіз матеріаломісткості продукції
Під час розгляду задач аналізу матеріальних витрат виділяють дослідження чинників, що впливають на формування показника матеріаломісткості, який характеризує частку матеріалізованої праці у вартості товарної продукції як чинника, під впливом якого формуються інші показники господарської діяльності підприємства.
Основними показниками використання матеріальних ресурсів у виробництві є матеріаломісткість товарної продукції і питома матеріаломісткість.
Рівень матеріаломісткості товарної продукції визначається співвідношенням між матеріальними витратами на виробництво і вартістю тієї ж продукції, а питома матеріаломісткість окремих виробів – співвідношенням між матеріальними витратами на їх виробництво і оптовою ціною виробу.
Вивчення матеріаломісткості продукції як самостійного результативного показника може бути здійснене за допомогою факторного аналізу. Такий аналіз вирішує задачу загальної оцінки міри раціональності використання предметів праці на вивчення об'єкта з виявленням впливу дії найважливіших чинників. При цьому аналіз звичайно носить послідовний характер і спирається на дані періодичної бухгалтерської звітності і деякі додаткові розрахунки, виходячи з окремих даних.
Матеріаломісткість, так само як і матеріаловіддача, залежить від обсягу товарної продукції і суми матеріальних витрат на її виробництво.
У свою чергу обсяг товарної продукції у вартісному вираженні може змінитися за рахунок кількості виробленої продукції (ВП), її структури (СТ) і рівня відпускних цін (ЦП). Сума матеріальних витрат (МВ) також залежить від обсягу виробленої продукції, її структури, витрат матеріалів на одиницю продукції (ПВ) і вартості матеріалів (ЦМ).
У результаті загальна матеріаломісткість залежить від структури виробленої продукції, норми витрат матеріалів на одиницю продукції, цін на матеріальні ресурси і відпускних цін на продукцію.
Вплив чинників першого порядку на матеріаловіддачу або матеріаломісткість можна визначити методом ланцюгової підстановки.
(3.80)
(3.81)
(3.82)
(3.83)
(3.84)
(3.85)
DМЕзаг = МЕфакт – МЕпл. (3.86)
DМЕвп = МЕум1 – МЕпл. (3.87)
DМЕст. = МЕум2 – МЕум1. (3.88)
DМЕпв = МЕум3 – МЕум2. (3.89)
DМЕЦМ = МЕум4 – МЕум3. (3.90)
DМЕцп = МЕфакт – МЕпл. (3.91)
Для розрахунку потрібно мати наступні початкові дані:
1. Витрати матеріалів на виробництво продукції:
за планом
за планом, перерахованим на фактичний обсяг виробництва продукції
за плановими нормами і плановими цінами на фактичний випуск продукції
фактично за плановими цінами
фактично
2. Вартість товарної продукції:
за планом
за планом, перерахованим на фактичний обсяг виробництва, при плановій структурі
фактично за плановими цінами
фактично
На основі наведених вище даних по матеріальним витратам і вартості товарної продукції розрахуємо показники матеріаломісткості продукції, які необхідні для розрахунку впливу чинників на зміну її рівня. Аналіз проведемо в табл. 3.62.
Таблиця 3.62
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2880;