Аналіз використання виробничих потужностей
Аналіз використання виробничих потужностей – це важливий інструмент виявлення резервів розвитку підприємства, об'єктивної оцінки досягнутих результатів діяльності, обґрунтування шляхів підвищення напруженості планових завдань, одержання високих кінцевих результатів роботи підприємства.
Під виробничою потужністю підприємства розуміється максимально можливий випуск продукції в номенклатурі й асортименті, при повному використанні устаткування і виробничих площ з урахуванням запланованих заходів щодо впровадження передової техніки і технології, поліпшення організації виробництва і праці.
Виробнича потужність підприємства обчислюється по потужності основних виробничих цехів, агрегатів, ділянок із застосуванням передових технологічних норм.
Аналіз використання всього виробничого потенціалу об'єднання (підприємства) проводиться за даними планового і звітного балансу виробничих потужностей, що складається в натуральних показниках і у вартісному вираженні за всією продукцією, що випускається.
Баланс виробничої потужності розраховується за формулою:
(3.63)
де Мк – виробнича потужність на кінець звітного (планового) періоду;
Мп – виробнича потужність на початок звітного (планового) періоду;
Мт – приріст потужностей у результаті технічного переозброєння діючих підприємств і інших організаційно-технічних заходів;
МР – приріст потужностей у результаті реконструкції діючих підприємств
Мн.в. – запровадження в дію нових потужностей за рахунок будівництва нових і розширення діючих підприємств;
± Мі.н. – збільшення або зменшення потужності в результаті зміни номенклатури й асортименту продукції (зменшення або збільшення трудомісткості виробів);
Мв – зменшення потужності в результаті вибуття основних фондів.
Правильно складений баланс виробничої потужності дозволить дати її характеристику, склад потужностей, структуру приросту і зменшення, тенденції зміни і рівень використання стосовно до окремого виду продукції і до загального обсягу виробництва.
Потім оцінюється ступінь використання виробничих потужностей за наступними коефіцієнтами:
- загальний коефіцієнт, що визначається як відношення фактичного або планового обсягу виробництва продукції до середньорічної виробничої потужності підприємства;
- інтенсивний коефіцієнт, який розраховується як відношення середньодобового випуску продукції до середньодобової виробничої потужності;
- екстенсивний коефіцієнт, що визначається як відношення фактичного або планового фонду до розрахункового фонду робочого часу, прийнятого при визначенні виробничої потужності.
У процесі аналізу вивчається динаміка цих показників (табл. 3.54).
Таблиця 3.54
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1693;