Контроль використання товарів у заявлених цілях


Товари, які охоплюються державною системою експортного контролю, є товарами підвищеного ризику у зв’язку з можливістю їх переключення у діяльність, пов’язану з створенням зброї масового знищення та засобів її доставки або з можливістю використання таких товарів у терористичних цілях. Саме тому кінцеве використання товарів повинно відповідати цілям, які були заявлені кінцевим споживачем під час укладання зовнішньоекономічного договору (контракту) та визначені у відповідному документі про гарантії (сертифікаті кінцевого споживача, імпортному сертифікати чи іншому документі).

Примітка:

Термін “заявлена ціль” означає напрям використання товару згідно з його призначенням, про який офіційно повідомлено іноземного чи українського експортера відповідно суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності України або іноземним суб’єктом господарської діяльності.

З метою контролю кінцевого використання товарів суб’єкт, якій отримав дозвільний документ, повинен вживати заходів для перевірки доставки та кінцевого використання товарів і про її результати інформувати Держекспортконтроль. Крім того суб’єкт повинен сприяти уповноваженим державним органам України у проведенні ними зазначеної перевірки, а також, у разі потреби, залучати ці органи до участі у перевірках доставки товарів до кінцевого споживача та/або використання цим споживачем отриманих ним товарів у заявлених цілях.

(а) Державний контроль за виконанням кінцевими споживачами в Україні зобов’язань за гарантіями щодо використання імпортованих товарів у заявлених цілях

Відповідно до законодавства державний контроль за виконанням кінцевими споживачами в Україні зобов’язань за виконанням гарантій щодо використання імпортованих товарів у заявлених цілях здійснюється на підставі аналізу звітів суб’єктів підприємницької діяльності – кінцевих споживачів про фактичне використання товарів, а також шляхом планових вибіркових перевірок фактичного використання товарів за призначенням їх кінцевими споживачами. Такі перевірки можуть здійснюватися уповноваженими посадовими особами Держекспортконтролю або відповідними контрольними комісіями. У разі потреби здійснення міжвідомчої перевірки такою комісією Держекспортконтроль формує таку комісію та долучає до її складу представників Держекспортконтролю, СБУ, СЗРУ, Держмитслужби та інших державних органів. Держекспортконтроль, за погодженням із зазначеними органами, визначає терміни та затверджує план проведення перевірки фактичного використання кінцевим споживачем товарів, які були імпортовані в Україну з наданням державних гарантій щодо їх використання у заявлених цілях.

(б) Організація перевірок використання кінцевими споживачами в Україні товарів, які були імпортовані з наданням державних гарантій щодо їх використання у заявлених цілях, за участю іноземних партнерів

Перевірки фактичного використання кінцевими споживачами в Україні товарів, які були імпортовані з наданням державних гарантій щодо їх використання у заявлених цілях, за участю представників іноземних експортерів та/або компетентних державних органів держави експортера є “специфічним” видом перевірок, який пов’язано із виконанням низки додаткових процедур щодо участі іноземців у таких перевірках. Тому зазначені перевірки можуть здійснюватися тільки у випадках, передбачених зовнішньоекономічними договорами (контрактами), або коли це обумовлено міжнародними договорами, учасниками яких є держава іноземного експортера та Україна. Здійснення таких перевірок повинно відповідати законодавству України про державну таємницю.

У разі наміру проведення таких перевірок з боку іноземного партнера та виконання зазначених вище умов про перевірки у контрактах або міжнародних договорах, повідомлення про це повинно бути подано іноземним партнером у встановленому порядку дипломатичними каналами. Після отримання такого повідомлення МЗС подає його до Держекспортконтролю та іншого державного органу, до сфери управління якого належить підприємство, установа, організація-імпортер.

(в) Перевірки використання іноземними кінцевими споживачами товарів, які були імпортовані з України, з наданням державних гарантій щодо їх використання у заявлених цілях

Проведення перевірок використання іноземними споживачами товарів, які імпортовані ними з України, повинно відповідати законодавству держави під юрисдикцією якої знаходиться такий споживач. Проведення таких перевірок на території держав іноземних імпортерів може здійснюватися лише у разі, коли здійснення таких перевірок передбачено зовнішньоекономічними договорами (контрактами), згідно з якими товари імпортовано з України або у разі, коли це обумовлено міжнародними договорами, учасниками яких є держава іноземного імпортера та Україна. Підставою для проведення таких перевірок є відповідні письмові гарантії уповноважених на це державних органів держави іноземного імпортера (кінцевого споживача), надані у зв’язку з імпортом товарів з України.

Зазначені перевірки проводяться за місцем встановлення (використання) імпортованих з України товарів уповноваженими посадовими особами Держекспортконтролю, посольства України у відповідній державі або комісією, до складу якої можуть входити представники підприємства чи організації, що є експортером цих товарів, МЗС або посольства України у відповідній державі, СБУ, СЗРУ, Держмитслужби та Держекспортконтролю.

У разі наміру проведення таких перевірок повідомлення про це подається Держекспортконтролем через МЗС до відповідних державних органів держави іноземного імпортера. Питання, пов’язані з проведенням перевірки (узгодження термінів перевірки з іноземним імпортером, оформлення віз тощо), узгоджуються дипломатичними каналами.

У разі, коли за підсумками зазначених перевірок виявлені порушення зобов’язань, узятих на себе іноземними імпортерами або кінцевими споживачами, МЗС (за поданням Держекспортконтролю) дипломатичними каналами повідомляє компетентні державні органи держави іноземного імпортера про виявлені порушення. Іноземний імпортер та/або кінцевий споживач товару, що порушили прийняті на себе зобов’язання, заносяться Держекспортконтролем до списку іноземних суб’єктів господарської діяльності, з якими забороняються або обмежуються ділові стосунки щодо товарів, які підлягають державному експортному контролю.

___________________

 

Запитання для самоконтролю

1. На яких етапах зовнішньоекономічної діяльності застосовуються процедури державного експортного контролю?

2. Назвіть мету запровадження попередньої експертизи та здійснення реєстрації суб’єктів в Держекспортконтролі?

3. На які випадки розповсюджується механізм контролю переговорів?

4. Назвіть базові процедури контролю, що здійснюється під час постачання та після постачання товарів.

5. Чи можуть бути застосовані процедури державного експортного контролю до товарів, які не внесені до списків?

6. У яких випадках експортер зобов’язаний звернутися за дозвільним документом відносно експорту товарів, які не внесені до списків?

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна

1. Закон України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” № 549-IV від 20 лютого 2003 року із змінами, що внесено Законом України № 2561-VI від 23 вересня 2010 року.

2. Науково-практичний коментар до Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” під редакцією Легейди О.С., Дмитрієва А.І., Гришуткіна О.М., Київ, Видавнича компанія “КИТ”, 2005. 1039 с.

3. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16 квітня 1991 року №959-ХІІ.

4. Гришуткін О.М. “Зовнішньоекономічна діяльність підприємств в умовах експортного контролю”, Вісник експортного контролю № 4, 2011 рік.

Додаткова

5. “Положення про державну службу експортного контролю України”, затверджене Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 448.

6. Указ Президента України від 15.07.1999 № 861 „Про порядок встановлення (скасування) ембарго на експорт товарів відповідно до міжнародних зобов’язань України”.

7. “Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. № 1807.

8. “Порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 р. № 86.

9. “Порядок державного експортного контролю за проведенням переговорів, пов’язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) щодо здійснення експорту товарів”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від від 06.06.2012 р. № 500.

10. “Положення про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов’язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю”, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.1999 р. № 920.

11. “Положення про порядок проведення експертизи в галузі державного експортного контролю”, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 р. № 767.

12. “Положення про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов’язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю”, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.1999 р. № 920.

13. “Положення про порядок надання суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю”, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1998 р. № 838.

14. “Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)”, затверджене наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.01 № 201, зареєстрований Міністерством юстиції України 21.09.2001 р. за № 833/6024.

15. Наказ Держекспортконтролю від 27.04.2009 р. № 31 “Про затвердження “Інструкції про реєстрацію в Держекспортконтролі суб’єктів підприємницької діяльності України як суб’єктів здійснення міжнародних передач товарів”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.06.2009 р. за № 637/1653.

16. Наказ Держекспортконтролю від 9.01.2004 р. № 5 “Про затвердження “Інструкції щодо порядку заповнення заяв на отримання дозволів (висновків) Держекспортконтролю на здійснення експорту, імпорту, тимчасового вивезення (ввезення) та транзиту товарів, що підлягають експортному контролю, на проведення переговорів, пов’язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів), а також на отримання імпортних сертифікатів України”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2004 р. за № 90/8689.

17. Наказ Держекспортконтролю від 5.10.2009 р. № 86 “Про затвердження форми висновку щодо можливості проведення переговорів, форми звітів та встановлення строків звітності”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.10.2009 р. за № 3994/17010.

Тема 8



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1389;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.013 сек.