Роль керівництва підприємства у створенні СВФЕК
Здійснення зовнішньоекономічних операцій з “чутливими” товарами та отримання прибутків від цього є надзвичайно складним та відповідальним напрямом діяльності підприємств. Порівняно із загальними процедурами здійснення зовнішньоекономічної діяльності, які застосовуються до “звичайних” товарів, до “чутливих” товарів застосовується низка складних додаткових процедур державного експортного контролю, які мають додатковий регуляторний вплив на зовнішньоекономічну діяльність підприємств із зазначеними товарами.
Таким чином, підприємці, що мають намір отримувати прибуток від здійснення зовнішньоекономічних операцій з “чутливими” товарами, повинні здійснювати значно більше кроків для досягнення цієї меті, ніж підприємці, що працюють зі звичайними товарами. Під час планування та здійснення експорту “чутливих” товарів підприємство, крім загально відомих процедур зовнішньоекономічної діяльності, примушено здійснювати низку додаткових процедур, як це показано на мал. 8.1., тому вирішальна роль у організації робіт підприємства з виконання зазначених додаткових процедур належить керівництву підприємства.
Процедури державного експортного контролю, що застосовуються відносно “чутливих” товарів, є елементом додаткової регуляції зовнішньоекономічної діяльності з боку держави. З огляду на таку додаткову державну регуляцію застосування експортного контролю впливає на фактор вартості товарів та прибуток підприємства. Вирішення проблеми розумного балансу між можливими прибутками та витратами на створення СВФЕК належить до компетенції керівництва підприємства.
Головна роль у виконанні підприємством законодавства з державного експортного контролю належить керівнику підприємства, який повинен зрозуміти необхідність СВФЕК для підприємства та створити прозору і чітку систему правил, які вимагають від персоналу підприємства виконувати законодавство в галузі експортного контролю. Під час планування організаційних заходів, необхідних для функціонування СВФЕК, керівництвом підприємства враховуються профіль діяльності підприємства, його виробнича структура, наявність філій і дочірніх компаній, потенційна можливість використання товарів для створення зброї масового знищення, засобів її доставки або для створення звичайних видів озброєнь та військової техніки, а також обсяги і географія діяльності підприємства на міжнародних ринках та інші чінники.
Впровадження та забезпечення виконання вимог експортного контролю є обов’язком керівництва підприємства, тому що саме воно створює умови та виділяє відповідні ресурси для належного виконання персоналом підприємства вимог експортного контролю, а також забезпечує контроль за такою діяльністю. Керівництво підприємства здійснює заходи для впровадження прозорої і чіткої системи правил, які організовують персонал підприємства на належне виконання законодавства у галузі державного експортного контролю. Основою побудови СВФЕК підприємства є впровадження такого підходу до зовнішньоекономічних операцій з “чутливими” товарами, коли будь-які контракти чи інші роботи не можуть виконуватися, якщо вони будь-яким чином порушують законодавство у галузі державного експортного контролю, незалежно від комерційної вигоди підприємства. Такі правила керівництво підприємства впроваджує на усіх організаційних рівнях підприємства, особливо на тих, що пов’язані з експортом, імпортом (ввезенням, вивезенням), реекспортом, збутом, наданням послуг, доставкою товарів чи іншою діяльністю, на яку поширюється дія експортного контролю. Організаційну структуру СВФЕК підприємства, як правило очолює керівна посадова особа (наприклад, директор підприємства, його перший заступник, заступник з питань економічної безпеки підприємства, заступник з питань експортного контролю тощо), яка має відповідні владні повноваження, у тому числі такі, що забезпечують їй координацію діяльності з питань експортного контролю в усіх підрозділах підприємства, та яка на достатньому рівні володіє знаннями законодавства у галузі державного експортного контролю, досконало знає товари (вироби, технології, послуги), міжнародні передачі яких здійснює підприємство, та вимоги до здійснення таких передач. Такі повноваження одного з керівників та його посада значно підсилюють філософію підприємства відносно експортного контролю та надають можливість дієвого функціонування СВФЕК підприємства. Разом з тим керівна посадова особа, відповідальна за експортний контроль, несе відповідальність за встановлення та виконання процедур експортного контролю на підприємстві. Саме такий керівник забезпечує введення в дію організаційних інструкції з питань експортного контролю, врахування цих інструкції персоналом підприємства, складає кваліфікаційні вимоги до персоналу підприємства (персоналу, що залучений до питань експортного контролю) та створює умови для навчання такого персоналу, а також забезпечує контроль виконання заходів експортного контролю персоналом підприємства.
Керівники середньої ланки повинні забезпечувати виконання правил експортного контролю у підрозділах, пов’язаних з міжнародними передачами товарів та їх доставкою. Кожен з таких керівників повинен мати для цього відповідні повноваження.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1881;