Вимоги до каси підприємства та забезпечення схоронності грошових коштів
Конкретних вимог до каси підприємства у діючому положенні про ведення касових операцій не визначено. Однак, прийнятим Порядком ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 2.02.1995 № 21 конкретні вимоги до приміщення каси були визначені (Порядок втратив чинність згідно з постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 №72).
Зокрема вимагалось, щоб приміщення каси було ізольованим, а двері до каси під час здійснення операцій — замкнені з внутрішнього боку. Доступ до приміщення каси особам, які не мають відношення до її роботи, заборонявся.
Уся готівка на підприємствах мала зберігатись, як правило, у вогнетривких металевих шафах, а в окремих випадках — у комбінованих і звичайних металевих шафах, які після закінчення роботи каси замикаються ключем і опечатуються сургучною печаткою касира. Ключі від металевих шаф і печатки мали зберігатися у касирів, яким заборонялось передавати їх стороннім особам або виготовляти невраховані і дублікати.
Враховані дублікати ключів в опечатаних касирами пакетах, скриньках тощо мали зберігатись у керівників підприємств. Не рідше одного разу на квартал мала проводитись їх перевірка комісією. У разі виявлення втрати ключа керівник підприємства мав повідомляти про цей інцидент в органи внутрішніх справ і вжити заходів щодо негайної заміни замка металевої шафи. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, заборонялось.
Перед відкриттям приміщення каси і металевих шаф касир зобов'язаний оглянути схоронність замків, дверей, віконних ґрат і печаток, переконатися у справності охоронної сигналізації.
У разі пошкодження або зняття печатки, поломки замків, дверей або ґрат касир зобов'язаний негайно доповісти про це керівнику підприємства, який повідомляє про цю подію в органи внутрішніх справ і вживає заходів щодо охорони каси до прибуття працівників міліції.
У цьому разі керівник, головний бухгалтер або особи, які їх замінюють, а також касир підприємства після одержання дозволу органів внутрішніх справ проводять перевірку наявності коштів та інших цінностей, що зберігаються в касі. Ця перевірка має бути проведена до початку касових операцій. Про наслідки перевірки складається акт у чотирьох примірниках, який підписується всіма особами, що брали участь у перевірці. Перший примірник акта передається в органи внутрішніх справ, другий — надсилається до страхової компанії, третій — надсилається до вищестоящої організації (у разі її наявності), а четвертий — залишається у підприємства.
Аналогічні вимоги до приміщення каси діяли з 1949 р. (Положення про ведення касових операцій підприємствами, установами і організаціями, затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 15.01.1949 №153).
Порядком ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 02.02.1995 № 21 були також затверджені Рекомендації щодо забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування.
Згідно із цим порядком, у разі зарахування на роботу і призначення на посади, пов'язані з веденням касових операцій, обслуговуванням засобів охоронно-пожежної сигналізації, збереженням і транспортуванням коштів, або періодичному залученню працівників підприємств до вказаних вище робіт, керівникам підприємств треба враховувати, що на зазначені вище посади не бажано брати:
—осіб, які раніше притягалися до кримінальної відповідальності за навмисні злочини, у яких судимість не погашена або не знята у встановленому порядку;
—осіб, які за вироком суду позбавлені права займатися вищезазначеними видами діяльності;
— осіб, які страждають на хронічні психічні захворювання;
— осіб, які перебувають на спеціальному медичному обліку з приводу алкогольної або наркотичної залежності.
При перевезенні готівки в національній валюті, що належить підприємствам, установам і організаціям усіх форм власності, від кас підприємств до установ банків та у зворотному напрямку, керівник такого підприємства, установи чи організації має забезпечувати касира охороною та транспортним засобом. При транспортуванні значних грошових сум і цінностей та в інших випадках охорона касирів здійснюється на договірній основі працівниками міліції та відділами охорони підрозділів Державної служби охорони при органах внутрішніх справ.
Під час транспортування коштів касиру, особам з його супроводу і водію транспортного засобу, якщо він надається керівником підприємства, не рекомендується:
— розголошувати маршрут руху і розмір суми коштів і цінностей, що перевозяться;
— впускати до салону транспортного засобу сторонніх осіб, які не мають дозволу керівника підприємства та(чи) підрозділу Державної служби охорони при органах внутрішніх справ;
— йти пішки, їхати попутним або громадським транспортом;
— відвідувати магазини, ринки і подібні місця;
— виконувати будь-які доручення, не пов'язані з транспортуванням коштів та відволікатися будь-яким іншим способом від доставки за призначенням грошей і цінностей.
Згідно листа НБУ "Про порядок супроводження цінностей і касирів підприємств" від 25.02.1997 № 11-207/37-1360 видача коштів касирам підприємств у сумі понад 5 тисяч гривень здійснюється лише при пред'явленні документів про наявність належної охорони та автотранспорту.
Незважаючи на те, що Порядок ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 02.02.1995 № 21 втратив чинність, його Положення щодо вимог до каси підприємства та щодо транспортування готівки доречно застосовувати підприємствам, включивши аналогічні вимоги у внутрішні нормативні документи підприємства.
Крім того, бажано організувати охорону каси на випадок крадіжок та пожежі, особливо у нічний час. Для цього можуть бути найняті охоронники, які є штатними одиницями підприємства, або через охоронну фірму. Більш дешевим та надійним способом є взяття каси підприємства під охорону охоронною фірмою із застосуванням технічних засобів охорони. При цьому каса обладнується охоронною та пожежною сигналізацією і при її зачиненні здається під дистанційну охорону. При дистанційній охороні, у випадку несанкціонованого проникнення у касу або при виникненні пожежі, на місце події виїжджає озброєна мобільна група охоронної фірми звичайно на протязі до 3—5 хвилин.
Каси підприємств у разі потреби можуть бути застраховані страховою організацією.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 5510;