Організація синтетичного та аналітичного обліку запасів


Синтетичний обік запасів ведеться на рахунках другого класу і відповідних субрахунках: 201—285.

Рахунок 20 "Виробничі запаси" призначено для узагальнення ін­формації про наявність і рух належних підприємству запасів сирови­ни і матеріалів (у тому числі сировина й матеріали, які є в дорозі та в переробці), будівельних матеріалів, запасних частин, матеріалів сіль­ськогосподарського призначення, палива, тари й тарних матеріалів, відходів основного виробництва.

Рахунок 21 "Тварини на вирощуванні та відгодівлі" призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух: тварин, що перебувають на вирощуванні та відгодівлі, птиці, звірів, кролів, сімей бджіл, а також худоби, вибракуваної з основного стада й реалі­зованої без ставлення на відгодівлю, тварин, прийнятих від населення для реалізації.

Рахунок 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети" призначе­но для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух мало­цінних та швидкозношуваних предметів, що належать підприємству та знаходяться у складі запасів.

Рахунок 24 "Брак у виробництві" призначено для обліку та узагальнення інформації про втрати від браку у виробництві. Браком у
виробництві вважається продукція, напівфабрикати, деталі, вузли й
роботи, які не відповідають за своєю якістю встановленим стандартам або технічним умовам і не можуть бути використані за своїм
прямим призначенням або можуть бути використані тільки після додаткових витрат на виправлення. Брак продукції поділяється на зовнішній, тобто виявлений споживачем і пред'явлений для відшкодування збитків, та внутрішній, який виявлений в процесі виробництва.
У залежності від характеру відхилень від нормативів він може бути
остаточним або виправним.

Рахунок 25 "Напівфабрикати" призначений для обліку та узагаль­нення інформації про наявність та рух напівфабрикатів власного ви­робництва.

Облік напівфабрикатів власного виробництва на окремому рахунку ведуть підприємства, у яких напівфабрикати, крім використання у
виробництві, реалізуються на сторону як готова продукція. До напівфабрикатів належить продукція, що не пройшла всіх установлених
технологічним процесом стадій виробництва й потребує доопрацю­вання або укомплектування. Зокрема, на цьому рахунку можуть облі­ковуватися виготовлені підприємством напівфабрикати: чавун пере­дільний у чорній металургії; сира гума і клей в гумовій промисловості; сірчана кислота на азотно-туковому комбінаті хімічної промисло­вості; солод у пивоварній промисловості; пряжа і сирова тканина в текстильній промисловості. На підприємствах, на яких напівфабрика­ти власного виробництва використовуються тільки для власних виро­бничих потреб, їх рух і залишки обліковують на рахунку 23 "Виробництво".

Рахунок 26 "Готова продукція" призначено для узагальнення ін­формації про наявність та рух готової продукції підприємства.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена та яка пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідає технічним умовам і стандартам.

Рахунок 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" при­значено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух сільськогосподарської продукції.

Продукція сільськогосподарського виробництва поточного року обліковується за плановою собівартістю, яку в кінці звітного періоду доводять до фактичної собівартості. Підприємства, які не обчислю­ють собівартість продукції, наприклад фермерські господарства, бе­руть її на облік за поточними (діючими на момент складання звітнос­ті) цінами. Різниця між фактичною і плановою собівартістю готової продукції, яка виявляється в кінці року, відноситься пропорційно на рахунок продукції і на інші рахунки, на які ця продукція була списана протягом року.

На рахунку 28 "Товари" ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу. Цей ра­хунок використовують в основному збутові, торгові та заготівельні підприємства і організації, а також підприємства громадського харчу­вання.

На промислових та інших виробничих підприємствах рахунок 28 "Товари" застосовується для обліку будь-яких виробів матеріалів, продуктів, які спеціально придбані для продажу, або тоді, коли вар­тість матеріальних цінностей, що придбані для комплектування на промислових підприємствах, не включається до собівартості готової продукції, що виробляється на цьому підприємстві, а підлягає від­шкодуванню покупцями окремо.

Постачальницькі, збутові, торгові підприємства та організації на рахунку 28 "Товари" ведуть облік також покупної тари і тари власно­го виробництва, крім інвентарної тари, що служить для виробничих чи господарських потреб і облік якої ведеться на рахунку 11 "Інші необоротні матеріальні активи" чи 20 "Виробничі запаси".

Щодо аналітичного обліку, то він залежить від виду запасів.

Аналітичний облік виробничих запасів ведеться окремо в розрізі за:

— місцями їх зберігання (цехи, комор, склади);

—центрами витрат;

—матеріально-відповідальними особами;

—групами запасів (сировина, паливо, запасні частини тощо);

—видами діяльності;

—витратами за нормами та відхиленнями від норм;

—найменуваннями тощо .

Аналітичний облік запасних частин ведеться за місцями зберігання та однорідними групами (механічна група, електрична група тощо). Аналітичний облік машин, обладнання, двигунів, вузлів та агрегатів обмінного фонду ведеться за групами:

—придатні до експлуатації (нові та відновлені);

—що підлягають відновленню (на складі);

—що є в ремонті.

Аналітичний облік молодняку тварин на вирощуванні ведеться в розрізі матеріально-відповідальних осіб (ферм, відділків тощо) за та­кими виробничими й віковими групами:

—велика рогата худоба: телички (за роками народження); бички і бички на випоюванні, телички і бички на дорощуванні; нетелі; коро-ви-первістки для реалізації;

—свині: поросята (до відлучки від матки); поросята на дорощу­ванні; ремонтний молодняк; свиноматки, що перевіряються;

—вівці й молодняк народження поточного року; молодняк наро­дження минулих років і ярки (до переведення в основне стадо). Облік за кожною групою ведеться окремо за рунами: тонкорунні, напівтон­корунні, напівгрубововняні, грубововняні;

—кози: молодняк народження поточного року; молодняк наро­дження минулого року;

—коні: молодняк робочих коней (за роками народження і статтю) і молодняк племінних коней (за роками народження і статтю). Моло­дняк племінних тварин усіх видів обліковують також за породами.

Аналітичний облік малоцінних та швидкозношуваних предметів як нових, так і повернутих на склад ведеться за видами предметів по од­норідних групах, установлених, виходячи з потреб підприємства.

Аналітичний облік браку виробництва ведуть за:

—видами продукції;

—місцями виявлення (внутрішній та зовнішній);

—у розрізі статей калькуляції;

—характером дефектів (поправний і непоправний (остаточний)).
Аналітичний облік напівфабрикатів ведуть за:

—видами напівфабрикатів;

—матеріально-відповідальними особами;

—місцями їх зберігання (цехи, комори, склади);

—видами діяльності.

Слід відокремлювати облік покупних напівфабрикатів та власного виробництва. При цьому напівфабрикати власного виробництва, що використовуються для виробництва обліковують на рахунку 23.

Аналітичний облік готової продукції ведеться за:

—видами готової продукції;

—матеріально-відповідальними особами;

—найменуваннями;

—місцями зберігання; —сортами.

Готову продукцію обліковують у встановлених одиницях виміру, а саме:

—в умовно-натуральних;

—у натуральних (кількість, обсяг, вага тощо).

Аналітичний облік готової продукції може бути організований на паперових або електронних картках.

Аналітичний облік продукції сільськогосподарського виробництва ведеться за видами продукції.

На підприємствах роздрібної торгівлі аналітичний облік товарів ведеться за:

—матеріально-відповідальними особами;

—місцями продажу товарів;

—видами товарів.

На підприємствах оптової торгівлі за:

—найменуваннями;

—матеріально-відповідальними особами;

—видами товарів;

—сортами.

В аналітичному обліку бланків суворої звітності наводяться дані про місце зберігання, нумерацію, кількість і вартість бланків.

На складах (коморах) на кожен вид, сорт, найменування запасів заповнюється матеріальний ярлик у якому зазначаються номенклату­рний номер, назва запасу, марка або тип, розмір, сорт та одиниці ви­міру. Номенклатурний номер складається з 7 цифр, перші три з яких вказують на субрахунок, на якому в бухгалтерському обліку відо­бражаються матеріальні цінності, наступні дві — номер групи матері алів, а останні — порядковий номер матеріальних цінностей в групі. Присвоєння запасам номенклатурних номерів дозволяє уникати по­милок під час здійснення записів у складському та бухгалтерському обліку. Для аналітичного обліку запасів застосовують картки склад­ського обліку, які розміщують в картотеках.

При застосуванні журнально-ордерної форми обліку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2000 № 356, аналі­тичний облік руху запасів ведуть у відомості 5.1 до журналу 5 чи 5а.



Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2224;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.014 сек.