Функціонування товарного виробництва і його закони


Товарне виробництво, як відзначалося вище, у своєму розвитку проходить два етапи, виступаючи у формі простого й капіталістичного товарного виробництва, і відповідно до цього розвитку видозмінюються, модифікуються й властиві товарному виробництву економічні закони: закон вартості, закон конкуренції, закони попиту та пропозиції й ін.

По-перше, протягом останніх двох століть відбулися великі зміни в самій структурі суспільного виробництва, коли не тільки продукти праці, але й послуги, і сама робоча сила, що їх створює, стали товарами. Трудова теорія вартості в особі А.Сміта (а пізніше й К.Маркса) виходила з того, що ототожнювала виробництво тільки з такою сферою діяльності, що створювала матеріальні блага. А. Сміт працю священиків, юристів, лікарів, музикантів і т.п. уважав непродуктивним заняттям. Сучасна економічна наука відображає нову господарську діяльність, характерну для індустріального й постіндустріального суспільства. Сучасне виробництво містить у собі дві сфери - матеріальна й нематеріальну, де істотна питома вага становить сфера послуг, де зайнято (у розвинених країнах) до 70% всієї робочої сили.

По-друге, переростання простого товарного виробництва в капіталістичне обумовило істотні зміни в процесі конкуренції й ціноутворення. Епоха вільної конкуренції, стихійного саморегулювання пішли на окраїну сучасного ринкового простору, на якому нині домінують великі й найбільші підприємства, що широко застосовують досягнення НТР. Цьому етапу відповідає недосконала конкуренція з новими методами, конкуренція, що перебуває під певним контролем держави.

По-третє, виробництво товарів на невідомий ринок усе більше йде в минуле, навіть для дрібного бізнесу. Вже більше століття підприємництво (особливо середній і великий бізнес) широко використовує маркетинг, вивчає попит ринку (покупців), класифікуючи їх за статтю, віком, доходом, професією, місцем проживання й ін., і навіть формує попит. Виробництво товарів великими підприємствами зорієнтовано на певний ринок на основі попередньо погодженої номенклатури продукції, її кількості і якості. У цей час на світовий ринок, відповідно до таких домовленостей, надходить близько 70% всіх товарів. Нарешті треба відзначити істотний вплив на ринкові відносини (включаючи конкуренцію) засобів державного регулювання економіки. Все зазначене вище не означає, що економічні суб'єкти, що хазяйнують в умовах простого товарного виробництва, перестали грати яку-небудь роль в економіці. Немонополізований сектор економіки досить розвинений, і держава проводить певну політику заохочення, стимулювання малого бізнесу. Тому, незважаючи на всі зазначені зміни, закон вартості продовжує діяти, виконує певні функції в ринковій економіці.

Закон вартості, як будь-який економічний закон, носить об'єктивний характер, але разом з тим виступає як особливий економічний закон, дія якого проявляється в декількох способах виробництва (рабовласницькому, феодальному й капіталістичному). Закон вартості є економічний закон товарного виробництва, відповідно до якого товари й послуги обмінюються на ринку відповідно до втіленої в них суспільно-необхідної праці.

Економічна наука (політекономія) відзначає наступні функції закону вартості:

1. Стихійний регулятор товарного виробництва.

2. Рушійна сила стихійного розвитку продуктивних сил.

3. Основа диференціації товаровиробників.

В умовах товарного виробництва, особливо капіталістичного, провадиться те, що користується попитом. Під впливом коливання попиту та пропозиції ціни на товари постійно відхиляються нагору й униз від вартості. Ці коливання – інформація для товаровиробників про те, які продукти зроблені в зайвій або недостатній кількості, це змушує їх скорочувати або розширювати виробництво, провадити те, що найбільш вигідно на даний момент. Так стихійно формуються пропорції суспільного виробництва.

На основі закону вартості відбувається розвиток продуктивних сил. Як указувалося, величина вартості товару визначається суспільно-необхідними витратами праці. Товаровиробники, які першими використовують новітні технології, провадять свої товари з меншими витратами в порівнянні із суспільно необхідними, а продають за ціною, що відповідає суспільно-необхідним витратам, і це приносить додатковий дохід. Таким чином, особиста вигода виробника виступає як стимул розвитку й удосконалювання виробництва, розвитку продуктивних сил.

Це ж розходження між індивідуальними й суспільно необхідними витратами приводить не тільки до збагачення одних, але й до руйнування інших. Цьому істотно сприяє конкуренція. Закон вартості в цьому випадку веде не тільки до диференціації товаровиробників, але й до виникнення капіталістичних відносин, тому що ті, хто збанкрутив, розорилися стають неминуче найманою робочою силою, що потрібна тим, хто превстиг у конкурентній боротьбі.

Закон вартості з його функціями, як відзначалося, найбільш характерне явище для простого товарного виробництва, однак основні його функції проявляються й нині, коли істотно виросли економічні функції держави. І в сучасних умовах і ринок, і держава виступають як дві основні сили, що регулюють суспільне виробництво, забезпечуючи його оптимальний розвиток. Це необхідно враховувати при розробці економічної політики України, що будує соціально-орієнтовану ринкову економіку.

 

Основні поняття

Натуральне виробництво, товарне виробництво, об'єкти товарних відносин, суб'єкти товарних відносин, простої товарне виробництво, капіталістичне товарне виробництво, товар, споживча вартість товару, корисність товару, вартість, ціна, конкретна праця, абстрактна праця, проста праця, складна праця, приватна праця, суспільна праця, продуктивність праці, інтенсивність праці, індивідуальний робочий час, суспільно необхідний робочий час, закон вартості.

 

Питання для обговорення на семінарському занятті

1. Натуральне й товарне виробництво. Причини виникнення й етапи розвитку товарного виробництва.

2. Товар і його властивості. Двоїстий характер праці, втіленого в товарі. Продуктивність й інтенсивність праці. Величина вартості товару.

3. Трудова теорія вартості й теорія граничної корисності.

4. Закон вартості і його функції.

 

Практикум

Вправа 1. Знайдіть правильну відповідь

1. Форми організації суспільного виробництва:

а) натуральне виробництво; в) товарне виробництво;

б) індивідуальне виробництво; г) національне виробництво;

2. Етапи розвитку товарного виробництва:

а)просте товарне виробництво; в)капіталістичне товарне виробництво;

б) складне товарне виробництво; г) сімейне товарне виробництво.

3. Товар – це:

а) продукт людської праці; в) корисність речі;

б) продукт природи; г) продукт праці для обміну.

4. Властивості товару:

а) споживча вартість; в) кольори;

б) смакові якості; г) вартість.

5. Споживча вартість – це:

а) наукова абстракція; в) внутрішня властивість товару;

б) здатність товару задовольняти яку-небудь потребу людини; г) ціна.

6. Вартість – це:

а) втілений у товарі праця; в) суспільна властивість товару;

б) природна властивість товару; г) результат ринкових відносин.

7. Конкретна праця:

а) вічна категорія; в) праця в конкретній, доцільній формі;

б) категорія тільки товарного виробництва; г) наукова абстракція.

8. Абстрактна праця:

а) непродуктивна праця;

б) розумова праця;

в) праця як витрата розумової й фізичної енергії людини;

г) категорія тільки товарного виробництва.

9. Суспільно-необхідний робочий час:

а) витрати на покупку товару;

б) витрати на доставку товару;

в) середні витрати при даному рівні вмілості й інтенсивності праці;

г) індивідуальні витрати.

10. Закон вартості:

а) те ж, що й закон конкуренції;

б) перебуває під впливом попиту;

в) стихійний регулятор товарного виробництва;

г) стимул розвитку продуктивних сил.

Вправа 2. Виконайте завдання

1. На пошиття однієї пари взуття в першій майстерні затрачається 20 годин робочого часу, у другий - 15 годин, у третьої - 25 годин. Перша майстерня шиє за місяць 30 пар взуття, друга - 50 пара, третя - 20 пара. Чому дорівнює суспільно-необхідний робочий час?

2. На пошиття однієї пари взуття в першій майстерні затрачається 20 годин робочого часу, у другий - 15 годин, у третьої - 25 годин. Перша майстерня шиє за місяць 30 пар взуття, друга - 50 пара, третя - 20 пара. Як зміниться суспільно-необхідний робочий час, якщо в третій майстерні в 2 рази підвищиться продуктивність праці?

3. У двох майстернях шиється одяг, причому в обох з них на одиницю товару затрачається по 10 годин робочого часу й усього випускається по 100 одиниць. Як зміниться індивідуальний робочий час і кількість товарів, що випускають, якщо в першій майстерні в 2 рази підвищиться продуктивність праці, а в другий в 2 рази виростить інтенсивність праці?

4. На основі даних перших трьох завдань (у кожному окремому випадку) визначите, хто з товаровиробників першим збанкрутує й чому?

 

Література

1. Маркс К. Капитал. Т.И. Маркс К., Энгельс Ф. соч.т.23.

2. Башнянин Г.И., Лазур П.Ю., Медведєв В.С. Політична економія. К.”Ника-Центр”.2002.

3. Мочерний С.В. Політична економія. Навч.посіб. К.: Знання-Прес, 2002.

4. Николенко Ю.В. Политэкономия. К.: ЦУЛ, 2003.

5. Основы экономической теории. Политэкономический аспект. За ред. Климко Г.Н. К.”Знание пресс”. 2004.

6. Політична економія. За ред. Оганяна Г.А. К. 2003.

7. Н.В. Сычев. Политическая экономия. Курс лекций. М. 2002. ИКФ «ЭКМОС».М. 2002.

8. Ядгаров Я.С. История экономических учений. Учебник.М.”Инфра-М”. 2000.

 

 

ТЕМА 6. ГРОШІ



Дата добавления: 2020-10-14; просмотров: 310;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.013 сек.