Облік використання робочого часу
Облік використання робочого часу, а також контроль за станом трудової дисципліни на підприємствах здійснюється за допомогою табельного обліку.
При прийомі на роботу кожному працівникові присвоюється табельний номер, а в трудовій книжці, що зберігається у відділі кадрів або в особи, призначеної наказом керівника підприємства, робиться запис про його зарахування на підставі наказу того ж керівника.
На кожного працівника заводиться особиста картка, у якій указуються необхідні анкетні дані про працюючого і всі зміни, що відбуваються в процесі його роботи. Бухгалтерія кожному працівникові відкриває також особисту картку.
Табельний облік ведеться такими способами [5]:
жетонним (з використанням жетонів, на яких проставлені табельні номери. Кількість жетонів на підприємстві дорівнює чисельності облікового складу працюючих);
картковим (при використанні контрольних годин, які автоматично відображають час явки кожного працівника в їхню картку);
за пропускною системою (коли працівники при явці на роботу здають свої пропуски, а по закінченні роботи – одержують їх назад).
Облік використання робочого часу ведеться в табелі (типова форма №№ П–5). Форма № П–5 "Табель обліку використання робочого часу" застосовується для обліку робочого часу всіх категорій працівників, для контролю за дотриманням працівниками встановленого режиму робочого часу, для одержання даних про відпрацьований час, розрахунку заробітної плати, а також для складання статистичної звітності з праці.
Складається табель в одному екземплярі уповноваженою на це особою і після відповідного оформлення передається в бухгалтерію.
Облік використання робочого часу здійснюється в табелі методом суцільної реєстрації явок і неявок на роботу.
Завданнями табельного обліку є забезпечення:
контролю за явкою на роботу і виходом з роботи;
виявлення причин запізнень або неявки на роботу;
одержання даних про фактично відпрацьований час працівниками, про склад робочого часу;
складання звітності про наявність працівників і їхній рух, про стан трудової дисципліни.
У табель заносяться прізвища всіх працівників і їхні табельні номери. Ведеться табель окремо за кожним цехом, відділом табельниками або бригадирами, майстрами тощо. У табелі відзначається кількість відпрацьованих годин кожним працівником, неявки на роботу.
Позначення неявок у табелі провадиться кодом (шифром) літерним та цифровим. Наприклад, дні у відрядженні позначаються в табелі літерним кодом “ВД” та цифровим кодом 07, дні тимчасової непрацездатності – літерним кодом “ТН” та цифровим кодом 26, дні щорічної основної відпустки – літерним кодом “В” та цифровим кодом 08 тощо.
Наприкінці місяця дані табелів підраховують за кожним працівником, також у цілому за цехом, відділом і в цілому за підприємством. Табелі передаються в бухгалтерію. Дані табеля використовуються для нарахування заробітної плати, складання звіту з праці за звітний місяць.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 1755;