Виробнича потужність підприємств РГ
Виробнича потужність підприємства — це максимально можливий випуск продукції необхідної якості в передбаченій номенклатурі, за певний час (зміну, добу, місяць, рік) при повному завантаженні обладнання та виробничих площ у прийнятому режимі роботи з урахуванням застосування передової технології, організації виробництва і праці.
Розрізняють наступні види потужності: перспективну, проектну, ефективну, резервну та поточну (фактично досягнуту, діючу).
Перспективна виробнича потужність відображає очікувані зміни номенклатури продукції, технології й організації виробництва, закладені в плановому періоді (в перспективі).
Проектна виробнича потужність являє собою величину можливого випуску продукції умовної номенклатури за одиницю часу, задану при проектуванні чи реконструкції виробничої одиниці. Вона є фіксованою величиною, тому що розрахована на постійну умовну номенклатуру і постійний режим роботи. За період проектування (1-2 роки), будівництва (2-5 років) і освоєння потужності (1-2 роки) значно змінюється номенклатура продукції, що випускається, а також ряд технологічних характеристик устаткування. Тому в певний час проектна потужність перестає відображати дійсні можливості підприємства. Вона буде оптимальною за умови, що обсяг, склад і структура запроектованої продукції відповідають обсягу, складу та структурі попиту на цю продукцію.
Ефективна виробнича потужність характеризується тим, що в конкурентних реальних умовах може забезпечити отримання максимального прибутку. Вона менша або дорівнює проектній. Наприклад, на підприємстві є технологічна лінія з випуску продукції, яка не користується попитом. В цій ситуації таку технологічну лінію краще не включати в роботу, тоді підприємство отримає певну економію матеріальних, трудових та фінансових ресурсів.
Резервна виробнича потужність створюється у певних галузях національної економіки (газовій, транспортній, харчовій тощо) для виконання цільових завдань в екстремальних ситуаціях для покриття так званих "пікових" та сезонних навантажень.
Поточна (фактично досягнута, діюча) потужність підприємства (цеху, лінії, агрегату) визначається періодично у зв'язку зі зміною умов виробництва (номенклатури і структури трудомісткості продукції) або перевищенням проектних показників.
Отже, вона має динамічний характер і змінюється відповідно до організаційно-технічного розвитку виробництва. Тому її характеризують такі показники.
Ø потужність на початок розрахункового періоду (вхідна);
Ø потужність на кінець розрахункового періоду (вихідна);
Ø середньорічна потужність.
При визначенні вхідної виробничої потужності враховуються:
Ø проведення заходів щодо ліквідації "вузьких місць" протягом планового року;
Ø збільшення кількості устаткування чи заміна його на більш продуктивне;
Ø перерозподіл робіт між окремими групами устаткування та між виробничими підрозділами;
Ø можливість збільшення змінності роботи устаткування чи ділянок, що лімітують випуск продукції.
Під "вузьким місцем" розуміють невідповідність потужностей окремих цехів, дільниць, груп устаткування потужностям відповідних підрозділів, тобто це підрозділи, чи групи устаткування, пропускна спроможність яких найменша в порівнянні з виробничими можливостями інших ланок технологічного процесу.
Вихідна потужність підприємства визначається з урахуванням:
Ø намічених при визначенні вхідної потужності заходів щодо ліквідації "вузьких місць";
Ø введення в дію нових потужностей, у тому числі за рахунок розширення, реконструкції, модернізації, автоматизації, а також за рахунок здійснення заходів щодо підвищення ефективності виробництва.
Вихідна виробнича потужність у вартісному виразі (Вnвих), обчислюється за формулою:
Вnвих = Вnвх + Вnвв - Вnвив, (5.2.1.)
де Вnвх — виробнича потужність на початок періоду, грн;
Вnвв — введена в календарному періоді виробнича потужність, грн;
Вnвив — виведена за календарний період виробнича потужність, грн.
Середньорічна виробнича потужність (Вnсер.р.) підприємства (цеху) обчислюється за формулою:
Вnсер.р. = Вnвх + Вnвв x -Bnвих х , (5.2.1.)
де к — кількість місяців експлуатації обладнання з певною потужністю протягом року.
При формуванні виробничої потужності приймаються до уваги наступні чинники:
Ø номенклатура, асортимент та якість продукції, що виготовляється;
Ø структура і обсяг основних засобів;
Ø якісний склад обладнання, рівень фізичного і морального зносу;
Ø передові технічні нормативи продуктивності обладнання, використання площ, трудомісткість виробів, вихід продукції із сировини;
Ø прогресивність технологічних процесів;
Ø режим роботи підприємства;
Ø ступінь спеціалізації;
Ø рівень організації виробництва та праці;
Ø якість сировини і ритмічність поставок;
Ø фонд робочого часу обладнання.
Виробничі підрозділи, які за виробничою потужністю нижчі від рівня провідних підрозділів, повинні розглядатися як "вузькі місця", за якими необхідно розробити й впровадити технічні й організаційні заходи, які дадуть змогу довести їх пропускну спроможність до рівня провідних підрозділів підприємства. Може бути вжито заходів щодо заміни устаткування, технології, збільшення змінності роботи на окремих дільницях.
До розрахунків виробничої потужності підприємства входять як встановлене, так і невстановлене устаткування, яке є на підприємстві (крім резервного). Крім того, виробнича потужність розраховується виходячи із максимально можливого річного часу роботи устаткування та використання виробничих площ.
Розрізняють календарний, режимний (номінальний) і плановий (ефективний, корисний) фонди часу.
Календарний фонд часу (Фк) виробничого обладнання є базою для розрахунку інших видів фонду робочого часу і визначається як добуток числа днів у певному календарному періоді (Дк) на число годин роботи на добу (t).
Фк = Дк х (5.2.3.)
Розрізняють проектну і фактичну виробничі потужності підприємства. Перша характеризується кількістю продукції власного виробництва, що закладена в проекті, друга— кількістю продукції, що випускається фактично.
Взаємозв'язок фактичної потужності (Пф) із проектною (П„р) описується такою формулою:
Пф = К. Ппр, (5.2.4.)
де К — коефіцієнт, що враховує рівень використання проектної потужності підприємства.
Звідси
K = (5.2.5.).
При значенні коефіцієнта К менше за одиницю проектна потужність підприємства використовується не повністю і є резерви для збільшення випуску продукції, а при значенні коефіцієнта К, яке дорівнює одиниці, підприємство працює ефективно, тобто фактична потужність відповідає проектній.
Розрізняють також вхідну (Пвх) і вихідну (Пвих) виробничі потужності. Вхідна потужність — це потужність на початок планового періоду (або до реконструкції), а вихідна — на кінець планового періоду (або після реконструкції).
При визначенні вихідної потужності необхідно враховувати можливе її збільшення за рахунок розширення виробничих площ, модернізації обладнання і технологічних процесів. Вихідна виробнича потужність може бути розрахована за такою формулою:
Пвих = Пвх + (Пр + Пм) – Пзн, (5.2.6.)
де Пр — зменшення потужності за рахунок розширення виробництва;
Пм — збільшення потужності за рахунок модернізації обладнання, покращання технології та інших чинників;
Пзн — можливе зниження потужності.
Як видно з наведеної формули, виробнича потужність — це динамічний показник, що змінюється в міру розширення і покращання організації виробництва, запровадження нової техніки і технології, прогресивних методів обслуговування тощо.
Потужність кухні з випуску перших страв може бути визначена за такою формулою:
П = , (5.2.7.)
де П — потужність кухні (кількість перших страв);
Ч — тривалість роботи кухні, хв;
В„ — організаційно-технологічні простої за зміну, хв;
Ц — тривалість циклу (однієї варки), хв;
Vзаг — загальна місткість котлів та іншого посуду, л;
К — коефіцієнт заповнення котлів та іншого посуду;
Vстр — місткість однієї першої страви.
Підвищення коефіцієнта використання потужності кухні має важливе значення для збільшення випуску і реалізації продукції, покращання всіх економічних показників підприємства.
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 5556;