Міжнарожні системи класифікації закладів харчування.
Єдиної, прийнятої в усьому світі класифікації ресторанів не існує. У Великобританії, наприклад, як і стосовно готелів, виділяють 5 рівнів. Замість зірок використовують знак: «схрещені ніж і виделка». За встановленими вимогами оцінюються комфорт, зручність, кухня, обслуговування і атмосфера. Скромно оформлений ресторан з люб'язним персоналом може розраховувати на одну відзнаку, а ресторан міжнародного класу, що виконує безліч вимог, одержить 5 відзнак. Ресторани, як і готелі, перевіряються анонімно. За включення до каталогу або довідника-путівника плата з власників не береться. Важлива тільки оцінка інспектора.
В інших країнах підходи різняться. Однак, більшість експертів згодні, що більшість ресторанів можна віднести до однієї з двох категорій: повносервісні та спеціалізовані. Серед інших категорій можна назвати ресторани швидкого обслуговування, ресторани, що спеціалізуються на обідах, ресторани для особливих подій, повсякденні, національні та ін.
Повносервісними ресторанами називаються такі, де представлений широкий вибір страв (як мінімум 15), майже все, що подається до столу (до свіжої зелені), вирощується при самому ресторанному закладі. Повносервісні ресторани можуть бути формальними і неформальними, їх можна класифікувати за цінами, атмосферою та меню, що пропонується.
Страви, які готуються в більшості таких ресторанів, потрапляють в розряд haute cuiine — високої кухні. Найчастіше там процвітають традиції французької або італійської кулінарії, які на думку західних гурманів є найкращими в світі.
Більшість повносервісних ресторанів знаходиться у приватному володінні. їх визначає атмосфера розкоші, вишукане і фешенебельне оформлення, високий рівень якості послуг.
Спеціалізовані ресторани. Спеціалізація ресторанів може бути дуже різноманітною: швидке обслуговування, сімейні, повсякденні тощо. Ресторани можуть спеціалізуватися і на приготуванні національних страв, сніданків, обідів тощо.
Ресторани швидкого обслуговування пропонують меню, що обмежується гамбургерами, смаженою картоплею, хот-догами, курчатами, різними рибними та національними стравами типу мексиканського тако, італійської піцци, українських вареників тощо. Стандартизація меню дозволяє значно прискорити обслуговування. В багатьох з них відвідувачі навіть самі прибирають посуд, що дозволяє знизити собівартість страв. За звичай, ресторан швидкого обслуговування спеціалізується на приготуванні однієї головної страви і найчастіше приєднаний до тієї чи іншої мережі, серед яких найвідомішими є McDonald', Burger King (гамбургери), Pizza Hut, Donino, Godfather' teak (піца), Long John ilver', Red Lobter (дари моря), KFC, Church' (курчата), International Houe of Pancace, Country Kitchen (млинці), ubway (сендвічі), Tako Dell, El Torito, Chi Chi' (мексиканські страви).
Сімейні ресторани — це сучасний варіант стилізації під старомодну кав'ярню. Більшість закладів такого типу знаходиться в приватному володінні. Розташовуються вони, як правило, в престижних передмістях, зонах проведення вільного часу родинами, в зонах прогулянок містом або в мальовничій місцевості. Оформлення інтер'єру, як і меню — прості. В деяких з них можна замовити напої - пиво, вино чи коктейль. В дверях, за звичай, гостей вітас хазяйка (вона ж, як правило, касир), проводить їх до столика, потім офіціанти приймають замовлення. Іноді в таких ресторанах є салати, десерти й бар.
Ресторани національної кухні (етнічні) за типом власності найчастіше є незалежними, їх власники намагаються запропонувати щось «гостреньке» місцевим мешканцям та гостям, а представникам національної діаспори — нагадати їх батьківщину.
Тематичні ресторани присвячуються певній темі: Дикий Захід, футбол, рок-н-ролл тощо. За звичай, вони пропонують обмежений вибір страв, адже їх головне завдання -створити настрій, атмосферу.
Миддл-класс –заклади харчування, які пропонують за помірними цінами добірне меню.
Питання самоконтролю
1. Дайте визначення термінам: типи підприємств та клас підприємства.
2. Охарактеризуйте підприємства харчування за типом-ресторан.
3.Дайте характеристику бару, кафе як типам підприємства ресторанного господарства.
4. Які функції виконують підприємства ресторанного господарства?
5.Сутність послуг реалізації продукції та організації її споживання підприємств ресторанного господарства.
6.Сутність послуг з організації дозвілля в закладах ресторанного господарства.
7.Класифікація закладів ресторанного господарства за видами економічної діяльності.
8. Класифікація підприємств ресторанного господарства за ознакою надання споживачам комплексу продукції і послуг.
9.Сутність послуг харчування підприємств ресторанного господарства.
10.Сутність послуг реалізації продукції та організації її споживання підприємств ресторанного господарства.
11. Визначення поняття "бар", їх різновиди.
12.Порівняльна характеристика кафе і закусочної, їх спеціалізація.
13.Порівняльна характеристика кафетерію і буфету.
14.Принципи розміщення підприємств ресторанного господарства.
15. Особливості міжнародної класифікації закладів харчування.
Лекція № 2
Тема: Організація постачання сировини та продукції на підприємства РГ
План лекції
Дата добавления: 2016-07-22; просмотров: 3260;