Аналіз фінансових стратегій
Складність та особливість аналізу фінансів полягають в тому, що вони одночасно є метою діяльності підприємства — у вигляді прибутку, і засобом реалізації інших стратегій (стратегічних планів), оскільки прибуток є джерелом інвестування як частина власного капіталу.
Дослідження фінансів є основою будь-якого дослідження діяльності, пов’язаної з управлінням, оскільки фінансові можливості і результати фінансової діяльності комерційної організації відображають можливості і результати майже в усіх інших галузях і майже щодо всіх функцій.
Фінансова оцінка, як часто називають дослідження в цій сфері, повинна бути зосереджена на аналізі фінансових звітів клієнта за попередні 3-5 років, який дає можливість оцінити спроможність і недоліки організації, визначити продуктивність в попередній період часу, перевірити правильність використання наявних фондів і визначити тенденції зростання обсягу діяльності.
Для правильної інтерпретації діяльності, згідно зі статичною моделлю аналізу, яка характеризується наявними цифровими даними за рік, необхідні великий досвід і обережність. Наприклад, якщо основний капітал у вигляді земельної власності і будівель оцінюється нижче за дійсну ринкову вартість, то можна помилково оцінити коефіцієнти, що характеризують прибутковість. Одне підприємство не можна порівнювати з іншим без докладного аналізу і без ретельного вивчення даних про обидві організації. Оцінювати основний капітал і визначати зменшення вартості можна за допомогою різних способів, залежно від прийнятої політики: наприклад, можна прийняти рішення про капіталізацію витрат або списання їх з доходу; можна використати обидва методи; витрати на дослідження та експериментальні розробки також не можна оцінювати однаково в усіх випадках; рівні цін, що змінюються, можуть призвести до помилок при порівнянні показників тощо.
Основна цінність методу з аналізом коефіцієнтів, який детально розглянуто в темі 9, полягає в тому, що забезпечується можливість визначення тенденцій, які виявляються в діяльності компанії протягом кількох років. Оскільки такий метод передбачає порівняння подібних показників, то зменшується ймовірність помилкової інтерпретації основних тенденцій.
Основним протиріччям при розробці фінансових стратегій є протиріччя між інтересами власників (акціонерів), що спрямовані на підвищення поточної прибутковості та отримання максимальної суми прибутків та дивідендів у найкоротші терміни, та інтересамиерівництва (управлінців) та працівників підприємства, які зацікавлені у перспективній, довготерміновій прибутковості підприємства та стратегічному розвитку
Фінансові стратегії як ресурсні взагалі дуже тісно пов’язані із стратегіями ціноутворення. Так, прибуток є результатом взаємодії обсягу продаж та рівня цін, що похідні від стратегії ціноутворення як складової маркетингової стратегії взагалі, а також від рівня собівартості (витрат), що є результатом минулих інвестицій.
Фінансова стратегія як функціональна передбачає також визначення відносин з фінансовими, страховими, кредитними організаціями, акціонерами, з окремими підрозділами та посадовими особами всередині організації.
Загальна фінансова стратегія включає:
1. Управління готівкою та ринковими цінними паперами;
2. Управління товарно-матеріальними запасами;
3. Стратегію кредитування;
4. Дивідендну стратегію;
5. Фінансові прогнози щодо капіталовкладень, надходжень та виплат.
Інструментом реалізації фінансових стратегій є поточні бюджети. Бюджет - це поточний план діяльності, де визначено майбутні витрати та джерела їх покриття. Бюджети формуються на основі “портфеля”, прогнозів обсягів майбутньої реалізації, поточних і прогнозних кошторисів. Частіше розробляють кілька альтернативних бюджетів. У країнах з розвинутою ринковою економікою бюджетування - один з методів управління компанією.
Питання для самоперевірки
1. Визначте роль фінансових ресурсів в діяльності підприємства та в
формуванні стратегій його розвитку.
2. Які джерела отримання фінансових ресурсів підприємства Ви знаєте?
3. Що таке прогнозний кошторис підприємства? Навіщо він потрібен?
4. Яка роль прибутку у формуванні фінансових ресурсів та виконанні стратегічних завдань підприємства? Які види прибутків Ви знаєте?
5. Які фактори впливають на величину чистого прибутку підприємства?
6. Від яких факторів залежить обсяг прибутку від перевезень залізниці?
7. В чому сутність показника рентабельності? Які види показників рентабельності Ви знаєте?
8. Що таке додана вартість? Як вона утворюється? Чим викликано вивчення доданої вартості у стратегічному аналізі? Яка роль доданої вартості у формуванні витрат на оплату праці? Чому?
9. Який зміст фінансових стратегій як стратегій управління фінансовими ресурсами? Які складові загальної фінансової стратегії?
10. Які Ви знаєте приклади дивідендної стратегії? Стратегії щодо боргів підприємства?
11. Які фактори зумовлюють ріст рентабельності (прибутковості)?
12. У чому особливість підходу до аналізу та формування прибутку шведської консультаційної фірми “МайСігма”?
13. Що Ви знаєте про бюджетування? Що таке бюджети? Охарактеризуйте бюджетування як метод управління компанією.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 552;