Стратегічний аналіз прибутку підприємства. Рентабельність
Прибуток у стратегічному розвитку підприємства відіграє подвійну роль - він є одночасно джерелом фінансування інших стратегічних програм, а також є метою діяльності підприємства.
Прибуток згідно П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати” визначається як перевищення доходів над витратами. Види фінансових результатів (прибутків) за ф. 2 “Звіт про фінансові результати”:
• валовий прибуток (збиток) ВП визначається як різниця між чистим доходом від реалізації і собівартістю реалізованої продукції:
де ЧД - чистий дохід від реалізації продукції (р.035 ф. 2);
СВрп- собівартість реалізованої продукції (р.040 ф. 2);
• чистий прибуток - кінцевий фінансовий результат, що враховує не тільки чистий прибуток від звичайної діяльності, але й фінансовий результат від надзвичайних подій, що є різницею між отриманими надзвичайними доходами, надзвичайними витратами та податком з надзвичайного прибутку. Надзвичайними подіями прийнято вважати події, періодичне повторення яких не планується, форс-мажорні події. Доходами від надзвичайних подій є виплати страхових відшкодувань.
Фінансові результати за формою 2 формуються наростаючим підсумком, а тому кінцевий результат діяльності підприємства - чистий прибуток безпосередньо залежить як від ефективності виробничої діяльності, обґрунтованості та доцільності виробничих витрат, так і від результатів фінансової та інвестиційної діяльності.
Для максимізації чистого прибутку слід не допускати появи витрат та втрат від надзвичайних подій, скоротити ймовірність виникнення форс-мажорних обставин та збитків від них, застрахувати майно та ризики. З точки зору стратегічного аналізу важливо також відрізняти результат діяльності у вигляді прибутку від умов ведення діяльності, що можуть суттєво впливати на кінцевий фінансовий результат (наприклад, застосування пільг в оподаткуванні прибутку чи доданої вартості тощо)
Фінансові результати підприємства в даному прикладі (табл. 7.1) дещо погіршились, хоч підприємство залишається прибутковим. Рентабельність виробництва продукції залишається на рівні ЗО відсотків, а от рентабельність продаж (операційної діяльності) знизилась майже вдвічі, що є сигналом для перегляду і аналізу ефективності адміністративних та збутових витрат, пошуку джерел отримання операційних доходів.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 609;