Стратегічний аналіз доданої вартості
Аналіз доданої вартості - це шлях до знаходження оптимальної величини витрат на заробітну плату.
Господарська діяльність підприємства — це створення доданої вартості до вартості закуплених на стороні негрошових поточних активів. Для того, щоб отримувати прибуток, потрібно створити нову вартість, яка буде визнана ринком.
Склад доданої вартості:
1) заробітна плата персоналу разом з нарахуваннями;
2) амортизаційні відрахування;
3) обов’язкові платежі до бюджету, які відносять на витрати виробництва;
3) відсотки за кредитними зобов’язаннями;
4) запланована норма прибутку.
У складі доданої вартості піддають регулюванню: витрати на оплату праці, прибуток підприємства (через зміну норми рентабельності при ціноутворенні), амортизаційні відрахування (шляхом застосування різних норм амортизаційних відрахувань).
Зазвичай регулювання фонду заробітної плати здійснюють, виходячи зі співвідношення темпів росту середньої заробітної плати та продуктивності праці. При цьому продуктивність праці обчислюють як відношення вартості виробленої продукції (доходу) до середньої чисельності працюючих. У такому разі рівень продуктивності праці залежить не тільки від вкладу працівників певного підприємства у створення суспільного продукту, а й від вартості матеріалів, напівфабрикатів, паливно-енергетичних та інших видів ресурсів, створених на попередніх етапах суспільного виробництва. А тому підприємства, собівартість продукції яких включає значну частку сировини та матеріалів, характеризується вищим показником продуктивності праці, порівняно з менш матеріаломісткими виробництвами. Таким чином, обчислення продуктивності праці через вартість виробленої продукції (дохід від реалізації) штучно завищує продуктивність праці; вищий рівень продуктивності праці, своєю чергою, дає можливість збільшувати витрати на оплату праці.
Зростання заробітної плати повинно узгоджуватися з ростом продуктивності праці, а розмір заробітної плати персоналу цілком і повністю повинен залежати від величини щомісячної створеної доданої вартості. Тому реальний шлях підвищення заробітної плати - ріст продуктивності праці ПП, який вимірюється на основі показника доданої вартості:
Визначення продуктивності праці через показник доданої вартості дає змогу об’єктивно оцінити внесок працівників кожного підприємства у створення нової вартості, адже до складу доданої вартості не входить вартість матеріальних ресурсів.
При визначені розміру витрат на робочу силу ще встановлюють коефіцієнт продуктивності витрат на оплату праці:
ьажане зростання цього показника в динаміці.
Штатний розклад підприємства повинен затверджуватись після аналізу структури доданої вартості за попередній період і узгодження показників з планами обсягу виробництва і реалізації продукції.
Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 628;