Операційний (виробничий) важіль


У розробці виробничої стратегії важливою частиною є не тільки прогнозування обсягу виробництва, витрат і прибутку, але також і структури витрат, що складаються з постійних і змінних.

Важливо прогнозувати оптимальне співвідношення не тільки між обсягами виробництва та витратами, але й між постійними та змінними витратами, оскільки структура витрат обумовлює чутливість величини отриманого прибутку до зміни ринкової ситуації. Співвідношення між постійними та змінними витратами впливає на показник операційного (або виробничого) важелю (англ. - leverage).

Операційний важіль відображає питому вагу (частку) постійних витрат у загальній величині витрат:


де ОВ - операційний (виробничий) важіль;

ТС - загальні витрати, які є сумою постійних та змінних витрат; VC — змінні витрати на весь обсяг виробництва.

Чому ж цей показник впливає на рівень прибутку? Прибуток Рг утворюється як різниця між доходом від реалізації і сумою витрат:

 


де гг - приоуток від реалізації продукції;

Д - дохід від реалізації.

Прибуток від основної діяльності залежить від рівня постійних витрат, і вплив рівня постійних витрат особливо помітний у періоди погіршення ринкової кон юнктури для продукції підприємства, ко­ли падають обсяги реалізації, ростуть ціни на ресурси, а можливості адекватного підвищення цін на продукцію підприємства обмежені че­рез, наприклад, жорстку конкуренцію або низький попит. В результаті може скластися ситуація, коли отриманих доходів буди недостатньо для покриття витрат, підприємство терпітиме збитки.

 


На рис. 6.7 зображені витрати і прибутки двох підприємств (1 і 2) з однаковою сумою витрат та прибутку, але з різною структурою витрат. На поданій схемі видно, що в умовах падіння суми доходу (справа) дру­гому підприємству не вистачає доходу для покриття усієї суми постій­них витрат, в той час, як першому - тільки частини постійних витрат.

Зазвичай, в таких умовах підприємство може маневрувати обсягом змінних витрат, приймаючи рішення про скорочення обсягів вироб­ництва. Але не всі підприємства можуть піти таким шляхом, окремі з них вимушені продовжувати виробництво тими ж обсягами або прийма­ти рішення про повну зупинку виробництва. Така ситуація якраз і харак­терна для виробництв з високим операційним важелем, тобто із значною часткою постійних витрат. Це високотехнологічні та капіталомісткі ви­робництва, часто повністю або частково автоматизовані, з низьким рів­нем ручної праці, а також великі виробництва, із значними потужностя­ми, особливості технології виробництва яких унеможливлюють обсяги виробництва нижче певного (критичного) проектного рівня.

Наприклад, такими видами виробництв можуть бути доменні печі, сталеливарні та конвеєрні виробництва тощо. В умовах падіння по­питу на свою продукцію та низької її конкурентоспроможності, росту цін на матеріальні ресурси, такі виробництва просто не можуть здій­снювати випуск маленьких обсягів продукції і в несприятливих умо­вах припинять виробництво взагалі.

До галузей з високим операційним важелем слід віднести також підприємства транспорту взагалі і залізничного транспорту зокрема, в структурі витрат яких до 50 % складають витрати на ремонт та онов­лення основних фондів та амортизація, тобто дуже велика частка по­стійних (або незалежних від обсягу діяльності) витрат. Тому резуль­тати діяльності підприємства транспорту залежать від обсягів пере­везень та рівня тарифів на перевезення.

Отже, такі виробництва є більш чутливими до погіршення ринко­вих умов, ніж підприємства, де низька частка постійних витрат в за­гальній їх сумі. Слід, однак, зазначити, що високий операційний важіль спричиняє вразливість прибутку крупних високотехнологічних вироб­ництва тільки за несприятливих умов, а в періоди росту економіки, ста­більного попиту на продукцію ці підприємства працюють ефективніше та прибутковіше, ніж невеликі та переобтяжені ручною працею.



Дата добавления: 2020-02-05; просмотров: 595;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.