Оцінка якості. Принципи й методи оцінки технічного рівня якості продукції.


 

Якість продукції залежить від відповідності її властивостей показникам якості. Показники є основою для оцінки якості продукції.

Оцінку якості продукції проводять при її розробці, виготовленні й експлуатації:

· на стадії розробки – у визначенні міри відповідності значення параметрів і показників якості розробленої документації досягненням науково-технічного прогресу;

· на стадії виготовлення – у визначенні міри відповідності фактичних значень параметрів і показників виготовленої продукції до початку її експлуатації встановленим вимогам нормативно-технічної документації;

· на стадії експлуатації – у визначенні міри відповідності нормативно-технічної документації фактичним значенням параметрів і показників якості продукції в процесі експлуатації.

За результатами оцінки продукції визначають її придатність для подальшого використання. Виготовлена продукція підлягає атестації.

Але будь-яка продукція має велику кількість показників, а їхнє число для складних технічних пристроїв може досягати декількох сотень. Оцінити якість продукції за всіма показниками практично неможливо. Тому для оцінки якості продукції і її технічного рівня застосовуються різні принципи й методи.

Принципи оцінки технічного рівня і якості продукції залежать від характеру продукції й стадій її життєвого циклу.

Основним принципом оцінки є порівняння сукупності значень одиничних показників якості оцінюваного зразка продукції з відповідною сукупністю базових значень тих же показників. Базовий зразок повинен являти собою реально досяжну сукупність оптимальних значень показників якості відповідно до сучасних досягнень у науці.

При створенні нової продукції застосовують принцип максимуму корисного ефекту від використання зразка продукції.

Модифікацією цього принципу є принцип максимального відношення корисного ефекту від використання зразка продукції на заданий термін служби до повних витрат суспільно необхідної праці для досягнення зазначеного ефекту.

Ці принципи поширюються на кінцеву продукцію.

На стадіях виготовлення продукції застосовують принцип частки дефектності, а на стадії експлуатації – принцип максимуму показника довговічності або схоронності продукції.

У процесі експлуатації продукції поступово погіршуються її показники, які були досягнуті при її розробці й виготовленні. Тому оцінка якості технічних устроїв у процесі їхньої експлуатації зводиться до оцінки показників надійності розглянутих устроїв.

Для оцінки технічного рівня якості продукції застосовують наступні методи: диференціальний, комплексний і змішаний.

Диференціальний – заснований на порівнянні одиничних показників якості розглянутого зразка продукції з такими ж показниками базового зразка. Він застосовується на базі окремих властивостей продукції. Відносний показник обчислюється по формулі:

(7.1)

де Ki – відносний показник якості;

– значення одиничного показника якості оцінюваної продукції;

– значення одиничного базового показника якості.

Але така постановка, у зв'язку з безліччю показників продукції не завжди може дати обґрунтовану відповідь.

У цьому випадку застосовується комплексний метод, що заснований на порівнянні певної функції декількох одиничних показників якості досліджуваного зразка з аналогом (базовим).

При комплексному методі використовується комплексний показник якості, що визначається шляхом зведення воєдино окремих показників за допомогою коефіцієнтів вагомості кожного показника. При цьому використовується наступна функціональна залежність:

Ko = f (ni βi Ki) , i = 1, 2…... ni (7.2)

де Ko – комплексний показник якості продукції;

n - число показників, що враховують;

β - коефіцієнт вагомості й - того показника.

Для визначення номенклатури показників якості, коефіцієнтів вагомості, виду функціональної залежності f застосовуються експертні методи. Алгоритм розрахунку комплексного показника якості наведений на рис. 7.6.

Рис. 7.6 Алгоритм розрахунку комплексного показника якості

Змішаний метод застосовується тоді, коли треба аналізувати одиничні показники з метою виявлення комплексного показника.

Експертний метод оцінки якості продукції заснований на використанні суджень експертів про якість продукції, виражених у кількісній і якісній формах. Експертом є кваліфікований фахівець, що відповідає вимогам професійної й кваліметричної (міряти, вимірювати) компетентності, зацікавленості в участі й роботі експертної комісії, діловитості й об'єктивності.

Статистичний метод оцінки продукції – це оцінка якості продукції, при якій значення показників якості продукції визначають із використанням правил математичної статистики.

 



Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 213;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.008 сек.