Зарубіжний досвід оцінки систем якості
Наведена методика оцінки якості робіт будівельного підприємства не дає повною мірою оцінити дію та функціонування системи якості на підприємстві, тому що якість роботи підприємства повинна включати всі елементи моделі у відповідності зі стандартами ІSО-9000. Основними елементами системи є результати. По них судять про можливості підприємства та тенденції підвищення якості. Однак для правильної оцінки систем якості на підприємстві необхідно оцінювати не тільки результати, але й процеси та інші елементи, що входять у систему якості.
Така оцінка ґрунтується на системі критеріїв, що випливають із принципів і змісту загального управління якістю. Ця система була розроблена для проведення конкурсів на премію по якості.
Найбільш відомими є:
- премія Демінга в Японії (заснована в 1951 р.);
- премія М.Болдриджа в США (заснована в 1987 р.);
- європейська премія по якості (присуджується з 1997 р.);
- російська премія (з 1977 р.).
Всі ці премії засновані на бальній оцінці основних показників по якості та результатів діяльності підприємства в питаннях задоволеності споживачів. Кількість показників, що враховують, по кожній премії різниться та коливається від 30 до 40. Показники згруповані по напрямках, кількість яких також різниться та складає від 7 до 10. Наприклад, для Європейської премії з якості основними напрямами (критеріями) являються:
· роль керівництва фірми (100 балів);
· управління персоналом (90 балів);
· політика і стратегія (80 балів);
· наявність і використання ресурсів (90 балів);
· оцінка процесів (140 балів);
· задоволення споживачів (200 балів);
· задоволення персоналу фірми (90 балів);
· вплив на суспільство (60 балів);
· результат бізнесу (150 балів).
Перші п’ять характеризують діяльність фірми з якості (500 балів), наступні чотири напрямки – результати цієї діяльності і задоволення потреб споживачів (500 балів).
Присудження премії здійснюється на основі конкурсу. При підготовці до конкурсу підприємство впроваджує багато нового. Премія надається тільки при наявності практичних результатів, підтверджених бухгалтерського обліку.
Премії спрямовані на стратегічне планування і досягнення запланованого рівня якості, культуру і стабілізацію процесів виробництва.
Висновки
Сучасний контроль якості спрямований не на фіксацію браку, а на його попередження й здійснюється по всьому життєвому циклі створення продукції.
Його організація повинна охоплювати як технічні, так і адміністративні заходи.
Контролю якості підлягають: проекти, матеріали, конструкції, вироби, обладнання, механізми, комплектуючі, процеси, зберігання та транспортування матеріалів, готової продукції й т.д.
Визначальними видами контролю якості продукції є: самоконтроль, вхідний і операційний, приймальний і лабораторний, статистичний, а також технічний і інші.
При контролі застосовуються ті або інші засоби вимірів, які визначаються видом контрольованого параметра.
Контроль якості здійснюється підприємствами, відомствами, замовником і державними органами в порядку нагляду Держспоживстандартом, а в будівництві - Держархбудконтролем, які наділені відповідними правами й обов'язками.
Вихідним контролем якості продукції є ліцензування або право на проектування й виконання будівельно-монтажних робіт.
Виготовлена продукція підлягає оцінці на предмет її відповідності властивостям і показникам якості продукції. Оцінку якості продукції провадять при її розробці, виготовленні та експлуатації. При оцінці якості продукції використовуються різні принципи і методи, визначається придатна й дефектна продукція, також здійснюється атестація продукції.
Для правильної оцінки існуючих на підприємстві систем якості оцінюються не тільки результати й процеси, але й інші елементи, що входять у систему якості. Така оцінка ґрунтується на системі критеріїв, що випливають із принципів і змісту загального управління якістю, розроблена закордонними фахівцями та ґрунтується на проведенні конкурсів на премію по якості.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 267;