Діаграма Ісікави (причино-наслідкова діаграма)
Ця діаграма була запропонована професором Токійського університету Каору Ісікава в 1953 р. Діаграма являє собою «риб'ячий кістяк» і складається з показника якості, що характеризує результат, і причин-факторів, що впливають на якість (рис.7.5).
Застосовується при аналізі виниклої проблеми якості й дослідженні всіх можливих факторів, що впливають на якість.
Побудова діаграми здійснюється в наступному порядку:
- вибирається показник, що характеризує якість ( виниклої проблеми);
- потім вибираються головні причини-фактори, що впливають на якість. Це матеріали, машини (обладнання), документація, процес праці;
- вибираються вторинні й третинні причини (фактори), які впливають на якість;
- виділяються основні причини й розробляються заходи для їхнього усунення.
Рис. 7.5 Діаграма Ісікави
Технічний контроль
Технічному контролю підлягають матеріали, продукція, процеси її створення, застосування, транспортування, зберігання, технічного обслуговування та ремонту, а також відповідна технічна документація.
Отримана інформація в результаті технічного контролю використовується в системі зворотних зв'язків при управлінні якістю продукції.
Залежно від рівня управління розрізняють державний, відомчий і виробничий технічний контроль.
Технічним контролем називається перевірка дотримання технічних вимог, пропонованих до якості продукції на всіх стадіях розробки, виготовлення, експлуатації або споживання.
На стадії розробки продукції завданням технічного контролю є перевірка правильності обліку, вимог науково-технічних досягнень, а також стандартів і інший НТД.
На стадії виготовлення продукції, виконання БМР контролюється стан технологічних процесів, а в процесі виробництва - якість сировини, матеріалів і комплектуючих виробів. Головна увага тут повинна бути приділена технологічній дисципліні.
На стадії експлуатації або споживання продукції основними задачами контролю є:
· перевірка відповідності показників якості вимогам НТД при зберіганні, транспортуванні й функціонуванні цієї продукції;
· перевірка відповідності показників якості продукції вимогам НТД після ремонту й техобслуговуванні цієї продукції;
· перевірка правильності експлуатації продукції.
На підприємствах технічний контроль здійснює служба технічного контролю - спеціальний структурний підрозділ (управління, відділ, лабораторія, сектор, бюро й т.д.).
Головне завдання служби технічного контролю - запобігання випуску продукції, невідповідної вимогам стандартів і ТУ, затвердженим зразкам, проектно-конструкторської й технологічної документації, контрактам і т.д.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 447;