АВАРІЙНЕ ПРОГНОЗУВАННЯ
Аварійне прогнозування здійснюється під час виникнення аварії за даними розвідки для визначення можливих наслідків аварії і порядку дій в зоні можливого забруднення.
Воно здійснюється під час виникнення аварії за даними розвідки для визначення можливих наслідків аварії і порядку дій в зоні можливого забруднення. Під час його проведення визначаються: глибина (Г); площі прогнозованого і можливого хімічного зараження (Sзмхз, Sпзхз); ширина (Ш) прогнозованої площі хімічного забруднення; час (Т) вражаючої дії НХР, що вийшла з під контрлю.
Для аварійного прогнозування використовуються такі дані:
- загальна кількість НХР на момент аварії в ємкості (трубопроводі), на якій виникла аварія;
- характер розливу НХР на підстильній поверхні ("вільно” або “у піддон");
- висота обвалування (піддону);
- реальні метеорологічні умови: температура повітря (С0), швидкість (м/с) і напрямок вітру у приземному шарі, ступінь вертикальної стійкості повітря (додаток 7);
- середня щільність населення для місцевості, над якою розповсюджується хмара НХР;
- площа зони можливого хімічного забруднення;
- площа прогнозованої зони хімічного забруднення;
- прогнозування здійснюється на термін не більше ніж на 4години,після чого прогноз має бути уточнений.
Зона можливого зараження хмарою НХР на картах (схемах) обмежена окружністю, півколом або трикутником (сектором), що має кутові розміри j0і радіус (R) дорівнює глибині зараження Г. Центр окружності, півкола або сектори збігається із джерелом зараження.
Мал.2
ПРИМІТКА*
Ш – ширина зони хімічного забруднення. З –місце (осередок) безпосереднього розливу НХР
V –середня швидкість приземного повітря. Sз – зона прогнозованого хімічного забруднення
W – середня швидкість переносу хмари з НХР. Г (R) –глибина зони хімічного забруднення
ХНО –хімічно небезпечний об’єкт
а) при швидкості вітру за прогнозом < 0,5 м/с зона зараження має вигляд окружності, крапка О (центр кола) відповідає джерелу зараження, =3600; радіус окружності дорівнює Г.
б) при швидкості вітру за прогнозом від 0,6 до 1 м/с зона зараження має вигляд півкола, крапка О (центр кола) відповідає джерелу зараження, =1800, радіус півкола (R) дорівнює Г, а бісектриса сектора збігається з віссю сліду хмари й орієнтована по напрямку вітру.
в) при швидкості вітру за прогнозом > 1 м/с зона зараження має вигляд трикутника (сектора).
Крапка О відповідає джерелу зараження, =900 при швидкості вітру від 1,1 до 2 м/с, - 450 при швидкості вітру за прогнозом більше 2 м/с; радіус сектора дорівнює Г, а бісектриса сектора збігається з віссю сліду хмари й орієнтована по напрямку вітру (мал 2).
Параметри зони можливого хімічного забруднення залежать від ступінь вертикальної стійкості повітря та напрямку вітру (мал. 3)
Розмір ЗМХЗ приймається як сектор круга, форма і розмір якого залежать від швидкості та напрямку вітру (табл. 5 М.В.), і розраховується за емпіричною формулою.
Площа ЗМХЗ: Sзмхз = 8,72 × 10-3 × Г2 × j (км2), (1)
де: Г — глибина зони (таблиці №№ 8 - 16);
j — коефіцієнт, який умовно дорівнюється кутовому розміру зони (таблиця 5 М.В.).
Прогнозована зона хімічного забруднення.
Площа ПЗХЗ: Sпзхз = К × Г2 × N0,2 (км2), (2)
де: К — коефіцієнт (табл. 4);
N — час, на який розраховується глибина ПЗХЗ.
З метою визначення єдиного порядку прогнозування хімічної обстановки при аваріях на промислових об’єктах і транспорті та відповідно до статті 15 “Радіаційний та хімічний захист” Закону України від 8 червня 2000 року N 1809-III “Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру”, постанов Кабінету Міністрів України від 15 липня 1998 р. N 1099 “Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій” і від 3 серпня 1998 р. N 1198 “Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру”, Класифікатора надзвичайних ситуацій в Україні та підвищення якості планування заходів щодо захисту населення у разі виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об’єктах і транспорті сумісним наказом МІНІСТЕРСТВА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ, МІНІСТЕРСТВА АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ, МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ, МІНІСТЕРСТВА ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ N 73/82/64/122 від 27.03.2001 затверджена і введена в дію «Методика прогнозування наслідків виливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об’єктах і транспорті» яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2001 за N 326/5517.
На топографічних картах і схемах зона можливого зараження має вигляд:
Мал. 3
Таблиця 1*
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 475;