Поняття, зміст і значення розвитку підприємства в господарській діяльності
Поняття «розвиток» є одним з фундаментальних та надзвичайно широко використовуваних в різних галузях природничих, філософських, суспільних та економічних наук.
З філософської точки зору розвиток означає незворотну, направлену, закономірну зміну матеріальних та ідеальних об'єктів.
Тільки одночасне існування всіх трьох вказаних властивостей виділяє процеси розвитку серед інших змін: зворотність змін характеризує процеси функціонування; відсутність закономірності характерна для випадкових процесів катастрофічного типу; при відсутності направленості зміни не можуть накопичуватися, тому процес втрачає характерної для розвитку єдиної, внутрішньо взаємозв'язаної лінії. |
З точки зору економіки, розвиток – це сукупність прогресивних та регресивних, керованих та некерованих процесів, які відбуваються в економіці на мікро- та макрорівнях і результатом яких є закономірні якісні, незворотні зміни, що відбуваються в економічних системах та серед учасників таких систем.
Розвиток суб'єкта господарювання – це процес перманентної та незворотної зміни (удосконалення) підсистем та параметрів (складових) його діяльності, що має суттєвий характер, певну форму і позитивні наслідки для його життєздатності.
Основні складові розвитку підприємства представлені на рис. 24.1.
Рис. 24.1. Складові визначення розвитку підприємства
Процес розвитку підприємства у різних умовах може базуватися на «революційній» та «еволюційній» моделі розвитку.
«Революційна» модель змін, яка була запропонована американськими фахівцями у галузі менеджменту М. Хаммером та Дж. Чампі у 1991 році, передбачає принципове переосмислення та радикальне перепроектування підприємства і його найважливіших процесів з метою кардинального поліпшення найважливіших кількісно вимірюваних показників сучасної ефективності: вартості, якості, сервісу та оперативності. «Еволюційна» модель змін (або концепція організаційного розвитку) базується на концепції планування, ініціювання та здійснення процесів зміни соціальної системи, що передбачає залучення великої кількості учасників. Як правило, впровадження «еволюційної» моделі розраховано на більш тривалий час та відсутність «різких» дій. |
У сучасній економічній літературі прийнято виокремлювати різні типи розвитку суб'єкта підприємництва, узагальнююча характеристика яких наведена в табл. 24.1.
Таблиця 24.1.
Класифікація видів розвитку підприємства
Ознака | Види класифікації |
Характер зміни якісних характеристик | Ø Прогресивний Ø Регресивний |
Швидкість змін | Ø Еволюційний Ø Революційний |
Рівень ресурсного забезпечення | Ø Екстенсивний Ø Інтенсивний |
Рівень збалансованості | Ø Збалансований (стійкий) Ø Незбалансований (нестійкий) |
Порушення параметрів життєдіяльності | Ø Безкризовий Ø Кризовий Ø Післякризовий |
Предмет змін | Ø Збутовий Ø Продуктовий Ø Територіальний Ø Інвестиційний Ø Організаційний Ø Ринковий Ø Андерайтинговий |
Позитивність змін | Ø Позитивний Ø Негативний |
Ступінь керованості | Ø Керований Ø Некерований |
Залежно від характеру зміни якісних параметрів виділяють прогресивний і регресивний розвиток.
Прогресивний – ознакою якого є набуття нової, більш високої якості усіх процесів функціонування підприємства та підвищення ефективності діяльності. Регресивний – ознакою якого є погіршення якісних параметрів діяльності.
Залежно від швидкості розвитку виділяють еволюційний та революційний характер змін.
Еволюційний – проявом якого є поступове покращення параметрів функціонування. Революційний – проявом якого є стрімке набуття нової якості.
Залежно від рівня ресурсного забезпечення розвитку розрізняють екстенсивний та інтенсивний тип розвитку.
Екстенсивний – за рахунок розширення обсягу ресурсів, що обслуговують операційну та інвестиційну діяльність. Інтенсивний тип характеризується більш ефективним використанням наявного ресурсного забезпечення, зростання продуктивності використання трудових, матеріальних, фінансових та інших видів ресурсів.
Залежно від збалансованості розвитку виділяють стійкий або збалансований та нестійкий або незбалансований типи.
Стійкий (збалансований) тип розвитку передбачає забезпечення фінансової рівноваги підприємства, свідченням чого є відповідні значення показників фінансової стійкості та платоспроможності. Нестійкий (незбалансований) – ознакою якого є погіршення фінансової стійкості та платоспроможності підприємства, втрата фінансової рівноваги.
Залежно від порушення параметрів життєздатності виділяють безкризовий, кризовий та після кризовий розвиток.
Безкризовий розвиток передбачає дотримання і покращення усіх параметрів життєздатності. Кризовий розвиток – це суттєве та стійке погіршення параметрів життєздатності. Післякризовий розвиток – це поступове відновлення параметрів життєздатності після подолання кризи.
Залежно від предметної царини змін виділяють такі типи розвитку.
Продуктовий розвиток – зміни в складі та якості продуктів підприємства (під продуктом розуміється продукція, товари, роботи, послуги, що реалізуються підприємством). Територіальний розвиток – зміни географічного ринку збуту продуктів. Збутовий розвиток – зміни у системі просування продуктів. Андерайтинговий розвиток – зміни ступеня ризикованості діяльності підприємства або системи управління ризиками, що притаманні діяльності підприємства. Інвестиційний розвиток – зміни у структурі інвестиційного портфеля підприємства, які обумовлюють принципово нові можливості здійснення його діяльності. Організаційний розвиток – зміни у системі управління підприємством. Ринковий (конкурентний) розвиток – зміни ринкової позиції підприємства та його конкурентоспроможності тощо.
Залежно від позитивності оцінки зміни параметрів діяльності: позитивний та негативний розвиток,
Позитивний розвиток, тобто зміни, які відповідають цільовій функції діяльності підприємства. Негативний розвиток – це зміни, що перешкоджають реалізації його цільової функції.
Залежно від керованості процесами розвитку: керований та некерований.
Керований розвиток, тобто цілеспрямовані зміни, які плануються (проектуються) органом управління підприємства. Некерований (адаптивний, ситуативний) розвиток, тобто неочікувані зміни, що заздалегідь не плануються (проектуються), з'являються як наслідок виникнення певної ситуації (можливості), швидкої адаптації до зміни умов господарювання.
Основні варіанти розвитку підприємства зображено на рис. 24.2.
Рис. 24.2. Можливі варіанти розвитку підприємства
Отже, вибір варіанту розвитку підприємства залежить від потреб та можливостей підприємства на даному етапі розвитку.
Дата добавления: 2021-12-14; просмотров: 275;