Задушення руками. Видові, загально асфіксійні та прижиттєві ознаки.

Задушення руками — це такий вид механічної асфіксії, при якому шия стискається руками, а пальці рук охоплю­ють ділянку горла, що призводить до значного стискання судин шиї, нервових стовбурів, гортані, внаслідок чого закривається просвіт дихальних шляхів, виникають про­яви асфіксії, а потім настає смерть. При задушенні рука­ми важливе значення має травматичне подразнення пери­феричних гілок блукаючого нерва, особливо верхніх гор­танних нервів і синокаротидних зон, що спричиняє рапто­ве припинення дихання і діяльності серця. У разі смерті від механічної асфіксії внаслідок задушен­ня руками загальноасфіктичні ознаки, як правило, добре виражені.

Основними видовими ознаками при задушенні руками є садна і синці на передній і бічних ділянках шиї з крововили­вами в м 'які тканини від стискання шиї пальцями рук. При цьому фіксуються відбитки нігтів у вигляді півмісячних або лінійних саден. При півмісячній їх формі визначають, в який бік спрямовані опуклості. Треба враховувати, що садна можуть мати безладний характер.

При дослідженні трупа відзначають локалізацію, фор­му, колір, розміри, кількість і характер пошкодження окре­мо на лівій і правій ділянці шиї. При задушенні руками часто виникають переломи хрящів гортані, а іноді і під'язко-вої кістки з крововиливами в м'які тканини шиї. Як і при інших видах механічної асфіксії, під час судово-медичного дослідження трупа звертають увагу на наявність слідів боротьби і самооборони. Задушення руками завжди є вбив­ством, при якому слідів боротьби і самооборони може і не бути. Це спостерігається у випадках, колираптово, несподі­вано стискають шию руками, і жертва не здатна чинити опір.

Якщо задушення здійснюється однією рукою, то садна і синці розташовані на лівій передньобічній поверхні шиї і лише частково праворуч. Дуже рідко задушення здійсню­ється однією лівою рукою. При цьому більша частина саден і синців спостерігається на правому боці передньої поверхні шиї. Задушення руками — завжди вбивство.

На тілі дорослої людини в таких випадках, як правило, є численні садна і синці, а на одязі помітні сліди боротьби. Садна, які нагадують відбитки нігтів, можуть бути вияв­лені навколо рота і носа, на обличчі покійного. Це спосте­рігається тоді, коли затуляють рота і носа, щоб заглушити крик жертви або водночас із задушенням руками застосо­вують ще й інший спосіб задушення.

При цьому поряд з пошкодженнями в ділянці шиї мож­лива наявність саден і крововиливів на інших частинах тіла. Іноді виникають переломи ребер і розриви печінки від натискання коліном на грудну клітку жертви. Якщо задушення руками здійснюється через м' які пред­мети, ніяких пошкоджень на шкірі шиї може не виявляти­ся. Самозадушення руками практично не спостерігається, тому що швидко розвивається адинамія і втрата свідо­мості, внаслідок чого стискання шиї припиняється на са­мому початку спроби це заподіяти. Шляхом задушення вбивають частіше дітей, жінок і людей похилого віку, які не здатні чинити потрібний опір. Задушити руками здорового чоловіка набагато важче. Про­те, відомі випадки вбивства без опору і належних слідів самооборони і дорослої людини.

 

54. Закриття отворів рота і носа руками, м'якими предметами; видові, загально асфіксійні та прижиттєві ознаки.

Якщо одночасно закривають зовнішні дихальні отвори рота і носа, то повітря не може надходити до легень, настає стан асфіксії і внаслідок цього — смерть від механічного задушення. При судово-медичному дослідженні трупа ви­являються, як правило, досить чіткі загальноасфікичні ознаки смерті.

При закритті отворів носа і рота руками на шкірі обличчя біля них виявляються сліди від стискання руками у вигляді крововиливів і півмісячних саден від пальців рук і нігтів. На слизовій оболонці губ можуть залишатися садна і крововиливи від притискання губ до зубів і щелеп.

Якщо зовнішні дихальні отвори закриваються будь-яким м'яким предметом (подушкою, ковдрою тощо), то зовні, на шкірі, пошкоджень не виявляється. Проте, і в тому, і в іншому випадку при вивертанні губ на внутрішній їх поверхні, а також на слизовій оболонці щік звичайно виявляються синці або оточені синцями надриви слизової оболонки, які виникають внаслідок значного притискання її до зубів. Натискання може бути таким значним, що іноді утворюються переломи щелеп, зубів тощо.

При закритті отворів рота і носа м'якими предметами встановити причину смерті часто досить важко. Потрібно дуже уважно вивчати обставини смерті, ознайомитися з даними первинного огляду трупа на місці події і матеріа­лами його дослідження. І тільки після цього шляхом вик­лючення всіх інших видів механічної асфіксії і чинників, які могли спричинити смерть від асфіксії, можна дійти висновку, що смерть пов'язана з закриттям рота і носа м'яким предметом, який не залишив після себе будь-яких слідів.

Це треба враховувати при дослідженні трупів немовлят у випадках, коли під час сну матері м'яка грудна залоза може закрити дитині отвори рота і носа, а вранці дитина виявляється мертвою. Подібні нещасні випадки можливі і в разі тугого сповивання маленьких дітей.

Закриття отворів рота і носанайчастіше спостерігається при нещасному випадку або вбивстві. У разі вбивства дорослої людини, яка чинить різкий опір, крім видових ознак механічної асфіксії, виявляються сліди боротьби, опору і оборони (безладдя в одязі і навколишній обста­новці, садна і синці на тілі тощо). В отворах носа при закритті їх м'яким предметом, можна виявити застряглі пушинки, волосинки тощо.

Самогубство шляхом закриття отворів рота і носа май­же не спостерігається.

 Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 2872; ЗАКАЗАТЬ НАПИСАНИЕ РАБОТЫ


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2022 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.023 сек.