Поняття асфіксії, її класифікація. Поняття механічної асфіксії, її класифікація.
Асфіксія — це такий стан організму, при якому внаслідок киснеаого голодування порушується процес газообміну і а тканинах накопичується вуглекислота, що може примести до смерті.
Смерть від асфіксії може настати як при різних хворобах (запалення легень, дифтерія, епілепсія), так і при травмах (пошкодження дихальних шляхів, легень), отруєннях (кров'яними, нервово-функціональними отрутами) а у новонароджених — під час пологів. У зв'язку з цим асфіксія поділяється на насильну і ненасильну.
Для судової медицини найважливіше значення має один із видів насильної асфіксії — механічна асфіксія, при якій гостре кисневе голодування і швидке накопичення в організмі вуглекислоти настає внаслідок зовнішньої механічної перешкоди для надходження повітря в дихальні шляхи.
Залежно від характеру і місця дії механічної перешкоди виділяють кілька й видів. Єдиної класифікації видів механічної асфіксії поки що не розроблено. Одні автори виділяють три, інші шість. На нашу думку, доцільно розрізняти сім самостійних видів механічної асфіксії, які відрізняються один від одного наявністю характерних для кожного з них ознак. До цих видів належать: 1) повішення; 2) задушення петлею; 3) задушення руками; 4) закриття отворів рота і носа; 5) стискання грудної клітки і живота; 6) закриття сторонніми предметами дихальних шляхів; 7) утопления.
Як свідчать дослідження, внаслідок кисневого голодування тканин у крові накопичується велика кількість проміжних продуктів обміну речовин, прогресує метаболічний ацидоз. Продукти неповного окислення, які циркулюють у крові, діючи на біохімічні процеси в клітинах, спри чиняють порушення їх функції і розвиток тканинної гіпоксії. Клітини втрачають здатність вбирати кисень і в них настають незворотні хімічні, фізико-хімічні та інші зміни, які можуть бути наслідком порушення мембранних структур клітин і внутрішньоклітинних органел. Найбільш чутливими і вразливими елементами клітин є фосфоліпідні компоненти мембран.
Зменшення вмісту кисню в клітинах призводить до зменшення і зникнення АТФ, порушення функцій окисно-відновних ферментів, збільшення кількості кислих продуктів метаболізму, частково молочної кислоти, зниження показника рН. Порушення усіх видів обміну і розвитку протеолітичних процесів при асфіксії найшвидше виникає у клітинах головного мозку. У разі локалізації цих незворотних процесів у дихальному і судинно-руховому центрах настає смерть.
Дата добавления: 2016-06-05; просмотров: 4578;