Президент України та виконавча влада


Президент України відповідно до ст. 402 КУ є главою держави. Структурно він не входить до жодної гілки влади, навпаки, стоїть над ними, володіючи значними компетенційними преференціями (насамперед кадровими) щодо виконавчої гілки влади. Отже, формально він не є главою виконавчої влади, як це було до 28 червня 1996 року. Тобто, Президент України віднесений до виконавчої влади лише функціонально – через певний обсяг своїх повноважень, але не віднесений до неї структурно, як окрема структурна ланка в системі органів виконавчої влади.

Ст 106 Конституції України визначає повноваження Президента України. Ціла низка конституційних законів свідчить, що Президент має безпосереднє відношення до діяльності Кабінету Міністрів, оскільки: КМУ відповідальний перед главою держави; Президент одноособово скасовує акти КМУ.

Окрім повноважень, які безпосередньо випливають із статусу поста глави держави – представництво держави у міжнародних відносинах, головнокомандування Збройними Силами, здійснення нагородження, присвоєння вищих військових звань, помилування тощо, - Президент України наділений широкими повноваженнями у сфері формування і спрямування діяльності органів виконавчої влади. У цьому і полягає особливість його офіційного (правового) статусу, визначеного Конституцією України.

Функції забезпечення Главою держави своїх конституційних повноважень здійснює Адміністрація Президента України. До її складу входять:

- Глава Адміністрації; Перші заступники Глави Адміністрації; Перший помічник Президента; заступники Глави Адміністрації;

- Група радників і помічників Президента;

- Постійний представник Президента у Верховній Раді, Постійний представник Президента в КМУ; Постійний представник Президента в Конституційному Суді, інші постійні представники Президента; Прес-секретар Президента;

- Секретаріат, головні управління, управління, відділи та інші структурні підрозділи: Головне управлінн організаційно-кадрової політики та взаємодії з регуонами; Головне управління з питань судової реформи; Головне контрольне управління; Головне державно-правове управління тощо.

Глава Адміністрації Президента здійснює загальне керівництво Адміністрацією, координує діяльність всіх її структурних підрозділів, постійних представників Президента, розподіляє обов’язки між Першими заступниками та заступниками Глави Адміністрації, затверджує положення про структурні підрозділи Адміністрації..

Основними завданнями Адміністрації Президента України є організаційне, правове, консультативне, інформаційне, експертно-аналітичне та інші види забезпечення здійснення Президентом України визначених КУ повноважень Глави держави, гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання КУ, прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до Конституції та Закону «Про представництво Президента України в Автономній Республіці Крим» з метою сприяння виконанню повноважень, покладених на Президента України, на території АРК Крим діє Представництво Президента України.

За рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті, глава держави має право формувати й інші органи (консультативні, дорадчі тощо). Як правило, органи, що створюються при Президентові України, мають назву комісій, комітетів, рад, колегій, центрів, робочих груп (наприклад, Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України).



Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 275;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.007 сек.