Центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом
До системи ЦОВВ також входять «ЦОВВ зі спеціальним статусом».
ЦОВВ зі спеціальним статусом є органом виконавчої влади, що здійснює міжгалузеву координацію та контроль, діяльність якого спрямовується КМУ, якому він підпорядкований.
Нині в Україні функціонує 16 таких органів: Антимонопольний комітет, Державна митна служба, Служба безпеки, ДПА, Національна комісія регулювання електроенергетики, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Управління державної охорони, Фонд державного майна, Державна судова адміністрація та ін.
Порядок створення, реорганізації, ліквідації, призначення на посаду та звільнення з посади керівників і їх заступників, функціонального призначення, прав та обов’язків, взаємовідносин з іншими державними органами, відповідальності, підконтрольності та підзвітності, скасування чи зупинення актів цієї групи є однаковим з попередньо розглянутими нами державними комітетами. Хоча є два органи, у яких порядок призначення та звільнення з посад їхніх керівників мають свої особливості, визначені у п. 14 ст. 106 КУ. Йдеться про голів Антимонопольного комітету та Фонду державного майна, призначення та звільнення з посад яких відбувається за згодою ВРУ.
Урядові органи державного управління
Урядові органи державного управління (УОДУ) - це органи, що функціонують у складі ЦОВВ і підпорядковуються їм.
УОДУ здійснюють:
А) управління окремими підгалузями або сферами діяльності;
Б) контрольно-наглядові функції;
В) регулятивні та дозвільно-реєстраційні функції щодо фізичних і юридичних осіб.
УОДУ мають статус юридичної особи і не є структурними підрозділами ЦОВВ, хоча існують у складі ЦОВВ і підпорядковуються їм. Керівники цих органів призначаються на посади КМУ за поданням керівника відповідного ЦОВВ. Вони є членами колегій відповідних ЦОВВ. Правова основа їх функціонування – Указ Президента України від 15 грудня 1999р. «Про систему ЦОВВ» та постанова КМУ «Про затвердження Типового положення про урядовий орган державного управління» від 22 лютого 2000 року.
Органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим
Відповідно до ст.. 134 КУ Автономна Республіка Крим є невід’ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених КУ, вирішує питання, віднесені до її відання.
Органи виконавчої влади АРК – Рада міністрів, міністерства, республіканські комітети – становлять проміжну ланку між центральними органами виконавчої влади України і обласними державними адміністраціями.
Рада міністрів АРК як орган виконавчої влади АРК самостійно здійснює виконавчі функції та повноваження з питань, віднесених до самостійного відання АРК Конституцією України, Конституції АРК і законами України, а також здійснює державні виконавчо-розпорядчі функції і повноваження, делеговані законами України відповідно до КУ.
Рада міністрів формується ВР АРК та термін її повноважень і є відповідною перед нею. Очолює уряд АРК Голова ради міністрів АРК, який призначається на посаду і звільняється ВР АРК за поданням Голови ВР АРК і за погодженням з Президентом України.
Рада міністрів АРК здійснює виконавчі функції і повноваження, віднесені до самостійного відання АРК з таких питань: розвитку економіки; планування економічного і соціального розвитку; фінансової, кредитної та цінової політики; промисловості; паливно-енергетичного комплексу; сільського господарства; землеустрою; лісового господарства; зовнішньоекономічної діяльності та зовнішніх зв’язків; транспорту, зв’язку і дорожнього будівництва тощо.
Районні державні адміністрації в АРК мають свої особливості діяльності, порівняно з аналогічними органами виконавчої влади, що функціонують в областях.
З метою сприяння виконанню в АРК повноважень, покладених на Президента України, діє державний орган – Представництво Президента України, яке у межах наданих йому повноважень взаємодіє з органами виконавчої влади АРК.
Представництво, яке очолює Постійний Представник Президента України, утворюється главою держави і безпосередньо йому підпорядковується.
Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 642;