Кабінет Міністрів України


Кабінет Міністрів України (КМУ) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Він здійснює виконавчу владу як безпосередньо, так і через центральні та місцеві органи виконавчої влади, спрямовуючи, координуючи та контролюючи їхню діяльність.

Таким чином, КМУ є центром виконавчої влади, колегіальним органом, своєрідним штабом з організації виконавчо-розпорядчої діяльності всіх органів виконавчої влади держави, хоча чинне законодавство і не вживає такого терміну.

Діяльність КМУ відповідно до демократичної сутності держави спрямована на забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Конституція України у статті 116 чітко і детально визначила функції КМУ. Їх перелік починається з таких ключових цілей та завдань виконавчої влади, як забезпечення державного суверенітету і економічної самостійності України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України.

Характеризуючи організацію та правовий статус КМУ, слід звернути увагу на головний елемент цього статусу – компетенцію КМУ, тобто його численні повноваження – права та обов’язки, на підставі яких виконуються всі основні завдання та функції Уряду.

Діяльність КМУ України ґрунтується на принципах:

А) поділу державної влади;

Б) верховенства права;

В) законності;

Г) колегіальності;

Д) науковості;

Е) гласності.

Важливою складовою правового статусу КМУ є процедура його формування. Згідно зі ст. 114 КУ до складу КМУ України входять: Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр міністр, три віце-прем’єр міністри, міністри. Склад КМУ формується Президентом України за певної участі ВРУ в термін, що не перевищує шістдесяти днів після припинення повноважень попереднього уряду.

Прем’єр-міністр України як глава КМУ відповідно до КУ керує роботою КМУ, спрямовує її на виконання Програми діяльності Уряду, схваленої ВРУ, на забезпечення проведення внутрішньої та зовнішньої політики держави; спрямовує та координує діяльність Першого віце-прем’єра міністра, віце прем’єр-міністрів, міністрів, керівників інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; взаємодіє з урядами інших держав.

КМУ утворюється на строк повноважень Президента України, тобто на п’ять років. У зв’язку із закінченням терміну повноважень Президента чи достроково їх припинення достроково припиняються і повноваження КМУ.

Основною формою роботи КМУ є періодичні засідання, на яких обговорюються питання і приймаються рішення відповідно до наданих йому повноважень. З метою підвищення ефективності урядової діяльності та координації роботи центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у структурі КМУ запроваджено принципово новий для практики державного управління України орган – урядовий комітет. Постановами КМУ створено п’ять урядових комітетів:

1) з питань оборони, оборонно-промислового комплексу та правоохоронної діяльності;

2) з питань промислової політики, паливно-енергетичного комплексу, екології та надзвичайних ситуацій;

3) економічного розвитку та з питань європейської інтеграції;

4) соціального, науково-технічного та гуманітарного розвитку;

5) з реформування аграрного сектору.

Основними завданнями урядового комітету є формування та реалізація державної політики у відповідній сфері згідно із стратегією, визначеною Урядом.До повноважень урядового комітету належать: попередній розгляд і схвалення концепцій проектів нормативно-правових актів, що підлягають розробленню; розгляд та остаточне врегулювання розбіжностей, які виникають при розробці проектів документів чи прийнятті інших рішень; схвалення проектів нормативно-правових актів та інших документів, що подаються на розгляд КМУ; розгляд інших питань, пов’язаних із формуванням та реалізацією державної політики у відповідній сфері.

КМУ розглядає проекти своїх рішень лише за умови попереднього схвалення їх відповідним урядовим комітетом. Урядовому комітету надано право створювати підкомітети, експертні комісії та робочі групи для розгляду окремих питань, що належать до його компетенції.

До складу урядових комітетів входять члени КМУ, керівники центральних органів виконавчої влади. Очолюють їх голови, які за посадою є Прем’єр-міністром, Першим віце-прем’єр-міністром, віце-прем’єр-міністрами.

Організаційні зміни роботи КМУ зумовили необхідність реорганізації його апарату, який після прийняття Указу Президента України «Про склад КМУ» отримав назву Секретаріат Кабінету Міністрів України. Основним його завданням є організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне та інше забезпечення діяльності Уряду. Секретаріат забезпечує створення умов для колективної роботи Уряду в цілому та урядових комітетів, а також міністрів як членів КМУ.

Очолює Секретаріат Державний секретар Кабінету Міністрів України, який організовує забезпечення діяльності Прем’єр-міністра, Першого віце-прем’єр-міністра, віце-прем’єр-міністрів, затверджує штатний розпис та кошторис видатків Секретаріату тощо.

Апарат Прем’єр-міністра, що створений 24 січня 2000 року, називається Службою Прем’єр-міністра. Її структуру і штатну чисельність затверджує КМУ. Служба складається з керівника Служби, секретаря Прем’єр-міністра, керівника протоколу Прем’єр-міністра та групи радників. Чисельність служби – до 38 осіб. Аналогічні служби створюються і для забезпечення діяльності віце-прем’єр-міністрів, однак, на відміну від Служби Прем’єр-міністра, вони організаційно входять до структури Секретаріату КМУ (див. схему).

Щодо повноважень КМУ у відносинах з іншими органами виконавчої влади, то насамперед слід виділити напрями його спливу на очолювану систему органів виконавчої влади.

КМУ спрямовує діяльність усієї системи органів виконавчої влади на додержання визначених законом прав органів місцевого самоврядування, забезпечує плідну взаємодію центральних і місцевих органів виконавчої влади з органами місцевого самоврядування у вирішенні питань місцевого значення та реалізації завдань соціально-економічного і культурного розвитку регіонів, адміністративно-територіальних одиниць.

 

Прем’єр-міністр

 

Віце-прем’єр-міністр

 

У р я д о в і к о м і т е т и

 

Міністри

 

Служба Прем’єр-міністра   Державний Секретар КМУ

 

Підрозділи Секретаріату за окремими напрямами діяльності КМУ   Служби віце-прем’єр-міністрів

 

Загально-функціональні підрозділи Секретаріату

 

Структурна схема Кабінету Міністрів України та його апарату



Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 440;


Поиск по сайту:

Воспользовавшись поиском можно найти нужную информацию на сайте.

Поделитесь с друзьями:

Считаете данную информацию полезной, тогда расскажите друзьям в соц. сетях.
Poznayka.org - Познайка.Орг - 2016-2024 год. Материал предоставляется для ознакомительных и учебных целей.
Генерация страницы за: 0.01 сек.