Основні етапи економічного аналізу
У ході вивчення економічних процесів виділяють наступні основні етапи: складання програми економічного аналізу; добір і перевірку інформації, необхідної для вивчення економічного процесу; аналітичну обробку і порівняння показників; узагальнення результатів і контроль за реалізацією результатів аналізу.
Складання програми економічного аналізу є найбільш відповідальною частиною підготовчої роботи щодо його здійснення. Програма визначається метою аналізу й практичним використанням його результатів.
У залежності від цілей і термінів проведення плани аналітичної роботи можуть бути короткими й розгорнутими.
При вивченні господарської діяльності підприємства вищими органами в програмі аналізу вказується мета і перелік питань, що підлягають розгляду. При оперативному аналізі такий перелік може не розроблятися, однак у цьому випадку його програма обмежується функціями контролю за ходом виробництва. Дані аналізу заносяться в спеціальні таблиці і за ними складаються відповідні графіки.
Добір і перевірка інформації здійснюється в залежності від поставленої мети програми економічного аналізу. Для дослідження економічних процесів потрібні наступні джерела інформації:
1) нормативні матеріали;
2) дані бухгалтерського, статистичного й оперативного обліків і звітності;
3) матеріали документальних ревізій;
4) матеріали хронометражу;
5) фотографії робочого дня;
6) особисті спостереження і т. ін.
З перелічених джерел відбираються ті, котрі відповідно до поставленої мети забезпечують необхідну інформаційну базу. Усі відібрані матеріали піддаються ретельній і всебічній перевірці: технічній і рахунковій.
При технічній перевірці з'ясовується:
1) повнота звітних матеріалів;
2) відповідність звітності установленим формам;
3) забезпечення порівнянності звітних планових даних;
4) узгодження окремих показників у різних формах звітності і т. ін.
За допомогою рахункової перевірки визначається правильність арифметичних підрахунків і підсумків у формах звітності, зіставляються взаємозалежні показники.
Перевірка інформації, по суті, дає загальну характеристику залучених матеріалів, їхньої якісності. З цією метою застосовуються логічний і балансовий методи контролю.
Аналітична обробка та порівняння показників здійснюються для того, щоб повною мірою розкрити внутрішні закономірності в економіці підприємства, і для цього необхідно не тільки вибрати і розрахувати показники, а й зробити їхню обробку.
Головна мета аналітичної обробки показників – розкрити причинний зв'язок і виміряти вплив різних факторів на той чи інший показник. Виявлення і вивчення факторів, вибір способу виміру впливу різних факторів на підсумковий показник, розрахунок впливу кожного фактора на рівень аналізованих показників – центральні задачі економічного аналізу. Для їхнього здійснення застосовуються наступні методи: методи порівняння, математичні, статистичні та ін.
Узагальнення результатів, забезпечення гласності аналізу і контроль за реалізацією його результатів здійснюються для виявлення позитивних і негативних причин, що впливають на загальні результати роботи. Результати аналізу оформляються у вигляді доповідної пояснювальної записки, довідки, наказу, висновку і складаються з двох частин – висновків і пропозицій.
У висновках даються і загальна характеристика досягнутого рівня за основними показниками, їхня динаміка, позитивні та негативні аспекти в діяльності підприємств, указуються причини, які їх обумовили, наводиться кількісна оцінка впливу окремих факторів на хід господарського розвитку, вказуються шляхи і можливості його поліпшення.
Пропозиції повинні базуватися на результатах аналізу й містити комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності виробництва, мобілізацію внутрішніх резервів. Пояснювальна записка звичайно складається при направленні результатів аналізу у вищу організацію. Якщо результати аналізу призначені для внутрішньогосподарського використання, вони оформляються у вигляді довідки. Висновок пишеться, коли аналіз проводиться вищими органами управління.
Зміст пояснювальної записки повинен бути досить повним. Крім висновків про результати діяльності і пропозицій щодо їхнього поліпшення, записка повинна містити загальні питання – економічний рівень розвитку підприємства, умови господарювання, результати виконання планів за окремими напрямками діяльності. Аналітична частина пояснювальної записки повинна бути обґрунтована, конкретна за стилем, може містити тільки аналітичні розрахунки, таблиці, графіки, діаграми й ін. При її оформленні особлива увага приділяється пропозиціям, внесеним за результатами аналізу. Вони в першу чергу повинні бути всебічно обґрунтованими і спрямованими на поліпшення результатів господарської діяльності підприємства, освоєння виявлених внутрішньогосподарських резервів.
Зміст довідки і висновку, на відміну від пояснювальної записки, може бути більш конкретизованим, спрямованим на відображення недоліків чи досягнень, виявлених резервів, способів їхнього освоєння.
На заключному етапі економічного аналізу розроблені заходи враховуються при складанні плану на наступний рік і служать підставою для підготовки і коректування норм і нормативів.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1772;