Система економічної інформації
Економічний аналіз базується на системі економічної інформації, що лежить в основі оптимальних управлінських рішень.
Математична теорія інформації досліджує способи визначення оцінки кількості інформації, процесів збереження і передачі її за каналами зв'язку. Вона виходить з даних, призначених для збереження в запам'ятовуючому пристрої для передачі за каналами зв'язку. Відомими тут є лише множини, з яких можуть бути обрані ці дані, чи ймовірності вибору тих чи інших даних. Потоки планових, нормативних, статистичних, бухгалтерських, оперативних відомостей, їхнє збереження, переробку і використання можна раціонально організовувати тільки на науковій основі, на основі математичної теорії інформації.
Створення раціонального потоку інформації повинне спиратися на визначені принципи. Такими є: виявлення інформаційних потреб і способів найбільш ефективного їхнього задоволення; об'єктивність відображення процесів виробництва, звертання, розподілу і споживання, використання природних, трудових, матеріальних і фінансових ресурсів; єдність інформації, що надходить з різних джерел (бухгалтерського, статистичного й оперативного обліку), а також планових даних; усунення дублювання в первинній інформації, що забезпечується застосуванням новітніх засобів зв'язку і впровадженням методів дистанційної передачі первинних даних безпосередньо на комп’ютер; усебічна розробка первинної інформації на персональному комп’ютері з виділенням на її основі необхідних виробничих показників; можливе обмеження обсягу первинної інформації і підвищення коефіцієнта її використання; кодування первинних даних з метою ефективного використання каналів зв'язку і перетворюючих пристроїв; розробка програм використання й аналізу первинної інформації для цілей планування і управління.
Об'єктивність відображення процесів виробництва, звертання, розподілу і споживання, використання природних, трудових, матеріальних і фінансових ресурсів – основна вимога, яку повинні задовольняти діючі в даний час системи інформації, обліку і звітності. Первинні документи, що складаються зацікавленими сторонами (переважно матеріально відповідальними особами), і зараз у масі своїй об'єктивно відбивають суть тієї чи іншої господарської операції. На жаль, мають місце і підробки, перекручування, приписки, помилки. Перенесення первинної реєстрації операцій на машини (телефони, телетайпи, телебачення й інші контрольно-вимірювальні і передавальні пристрої) не тільки істотно скорочує трудомісткість робіт, але й підвищує об'єктивність даних.
Єдність інформації – основний принцип, що нерідко порушується. Первинна документація в різних організаціях однієї і тієї ж галузі не уніфікована, тим більше, що немає такої уніфікації на підприємствах різних галузей, при різних формах власності. Наукова система первинної економічної інформації може ґрунтуватися на єдиних принципах, вільних від відомчої обмеженості і відокремленості різних видів обліку – бухгалтерського, статистичного й оперативного.
З цього принципу випливає необхідність усунення відокремленості і дублювання різних джерел інформації. Це означає, що кожне економічне явище, кожен господарський акт повинен реєструватися тільки один раз, а отримані результати можуть використовуватися в обліку, плануванні, контролі й аналізі.
Сьогодні установлюються єдині форми бухгалтерської звітності, наближені до міжнародних стандартів. Усі підприємства й організації, що є юридичними особами (кооперативи, орендні, колективні і приватні підприємства, спільні підприємства й організації), складають бухгалтерський баланс і звіт про фінансові результати за єдиними формами. Єдність звітних форм ґрунтується і на загальних принципах обліковості.
Ефективність аналізу може бути забезпечена тільки тоді, коли є можливість оперативно втручатися в процес виробництва згідно з його результатами. Це означає, що інформація повинна надходити до аналітика як найшвидше. Оперативність інформації – одна з найважливіших умов організації правильного обліку, аналізу і контролю на всіх підприємствах різних форм власності. Однак діюча зараз система бухгалтерського і статистичного обліку цій умові повною мірою поки що не відповідає. Звітність, що надходить у зведені ланки, як правило, не має значення для оперативного керівництва. У кращому випадку вона використовується як відхідний матеріал для складання бізнес-планів на майбутнє. Для поточного управління діяльністю підприємств необхідний оперативний облік, питання методології і техніки якого вимагає докладної розробки. Лише принципово інша система економічної інформації й обробка її за допомогою швидкодіючих електронних машин забезпечать своєчасне надходження необхідних звітів.
Раціональна система інформації припускає скорочення обсягу переданих даних, тобто вимагає мінімуму витрат на збір, зберігання і використання даних. З одного боку, для комплексного аналізу будь-якого економічного явища чи процесу потрібна різнобічна інформація, адже при її відсутності аналіз буде неповним. З іншого – надлишок інформації затягує процес її пошуку, збору і прийняття рішень. Звідси випливає необхідність вивчення корисності інформації й удосконалювання інформаційних потоків шляхом усунення зайвих даних і введенням потрібних. На основі необхідної (можливо, суворо обмеженої) кількості базисних показників, що постійно накопичуються в пам'яті комп’ютера, можна обчислювати всі похідні показники, виписувати динамічні ряди, робити потрібні зіставлення.
Важливе значення мають питання збереження первинних даних у запам'ятовуючих пристроях і терміни їхнього збереження. Інформаційно-логічні машини, без яких неможливе здійснення принципів кібернетичного управління, наділяються винятковою пам'яттю, але й вона не безмежна. Тому варто обмежити економічну інформацію вихідними, базисними даними. Більш того, можна раціоналізувати і передачу вихідних даних, включаючи інформацію лише про їхні зміни (+, -), списувати застарілі дані, час від часу розвантажуючи пам'ять машини.
Дослідження корисності економічної інформації, раціональності інформаційного потоку в умовах його систематичного наростання – справа складна: постійно уточнюються взаємозв'язки економічних явищ і процесів; іноді змінюються традиційні уявлення про зв'язки між господарськими показниками; здійснюється їхня критична переоцінка. В цих умовах не завжди можливе використання раніше існуючих систем показників для виявлення тенденцій і закономірностей у формуванні інформаційного потоку на майбутній час для цілей інформаційного прогнозування, тим більш, що в даному випадку мова йде про інформацію, яка характеризує теперішні події, що мають ймовірний характер. До того ж постійно приходиться мати на увазі критерій інформаційної корисності.
Систему економічної інформації сучасного підприємства можна охарактеризувати в такий спосіб: економічна інформація вкрай неоднорідна; схема взаємозв'язків окремих її видів відзначається певною складністю, до того ж чітко виявляється тенденція до їхнього подальшого ускладнення. Поряд з систематичним ростом обсягу інформації відчувається нестача її для прийняття управлінських рішень.
У той же час зростання потоку інформації приводить до надмірності даних. Потреби наукової організації управління викликають необхідність вивчення інформаційного потоку в напрямку, що сприяє стримуванню зростання, яке відбувається, його обсягів і ліквідації інформаційної недостатності за рахунок усунення зайвих даних.
Економічний аналіз, виступаючи основним споживачем інформаційних даних, використовуваних у процесі ретроспективного, поточного і перспективного аналізу, скоріше, ніж будь-яка інша спеціальна наука, виявить достоїнства та недоліки діючої системи економічної інформації.
Усі джерела даних для економічного аналізу поділяються на планові, облікові та позаоблікові.
До планових джерел відносяться всі типи планів, які розробляються на підприємстві (перспективні, поточні, оперативні), а також нормативні матеріали, кошториси, цінники й ін.
Джерела інформації облікового характеру – це всі дані, що містять документи бухгалтерського, статистичного й оперативного обліків, а також усі види звітності, первинної облікової документації.
Провідна роль в інформаційному забезпеченні аналізу належить бухгалтерському обліку і звітності, де найбільш повно відбиваються господарські явища, процеси, їхні результати.
Одним із найважливіших принципів бухгалтерського обліку є принцип достатньої аналітичності формуючих, відображених у системі звітностей даних. Не всі корисні зведення можуть знайти свій вияв безпосередньо в звітності, частину їх приходиться давати додатково у вигляді доповнень і приміток до звітності, аналітичних записок, графіків. Це актуалізує проблему змісту і структури бухгалтерського звіту. Дана проблема розглядається в двох аспектах: припустимого ступеня уніфікації звітних форм і структурного надання річного звіту.
Цілі бухгалтерської звітності, як і аналізу, визначаються потребами користувачів, тому вони повинні містити дані про результати фінансово-господарської діяльності, а також про поточні зміни у фінансовому стані та змінах, що відбуваються в ньому за звітний період.
Конкретизація цілей бухгалтерської звітності може бути виконана різними способами, найчастіше будують ієрархічну структуру дерева цілей. Винятково важливою для розуміння логіки побудови звітності є ідентифікація якісних характеристик інформації.
Одне з основних достоїнств бухгалтерської звітності як засобу комунікації – її аналітичні можливості. Аналіз річного звіту компанії входить до основних розділів поточної діяльності фінансових служб підприємства. Важливість його визначається тим, що в умовах ринкової економіки бухгалтерська звітність суб'єктів, які господарюють і є єдиним засобом комунікації, невірогідність якого дуже висока і за певних умов підлягає незалежному аудиту, стає найважливішим елементом інформаційного забезпечення аналізу фінансово-господарської діяльності. Саме бухгалтерська звітність у сукупності зі статистичною й поточною інформацією фінансового характеру дозволяє одержати перше і досить об'єктивне уявлення про стан і тенденції змін економічного потенціалу можливого контрагента об'єкта інвестицій.
Дані статистичного обліку, в яких міститься кількісна характеристика масових явищ і процесів, використовуються для вивчення й осмислення взаємозв'язків, виявлення економічних закономірностей.
Оперативний облік і звітність сприяє більш оперативному в порівнянні зі статистикою та бухгалтерським обліком забезпеченню аналізу необхідними даними і тим самим створюють умови для підвищення ефективності аналітичних досліджень.
До позаоблікових джерел інформації належать документи, які регулюють господарську діяльність, а також дані, які належать до раніше перерахованого. До них належать нормативно-правова база (закони, укази, постанови й ін.), господарсько-правові документи (договори, угоди тощо) і т. ін.
Єдина система економічної інформації себе цілком виправдовує, якщо на її основі будуть вчасно робитися висновки, якщо аналіз машинних даних (отриманих виробничих показників, динамічних рядів, виконаних угруповань і зіставлень, оптимальних значень змінних величин) буде оперативним. Взаємозв'язок економічного аналізу й інформації виражається в тому, що в процесі аналізу здійснюється контроль за самою інформацією, що, в свою чергу, служить вихідною базою для проведення аналізу. Перевірка вихідних даних завжди вважалася одним із важливих етапів організації аналітичної роботи. У зв'язку з перебудовою інформаційної служби контрольна функція аналізу значно підсилюється.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2114;