Організація складання фінансової звітності
Основою організації технології складання річного узагальнення обліку та складання фінансового звіту є нормативні акти та вимоги, які регламентують обсяг, порядок складання, методику і техніку складання та подання до відповідних органів управління і контролю.
Основні вимоги до фінансової звітності викладені в Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та у П(с)БО 1—5. Окремі питання складання фінансової звітності розкриваються в інших П(с)БО.
На підприємстві складаються внутрішні нормативні документи з організації складання звітності та подання її за призначенням — окремий наказ, розпорядження, табель-графік виконання облікових робіт або виділяють розділ по звітності в наказі про облікову політику. Цими документами визначаються відповідальні особи за складання звітності, конкретні терміни завершення складання та узгодження і подання за призначенням.
Особливо трудомістким вважається складання бухгалтерського балансу. Враховуючи тривалість (два-три місяці) формування форм фінансового річного звіту весь комплекс робіт доцільно розподілити на окремі етапи. Наприклад, можуть розглядатись такі етапи робіт, пов'язаних ізскладанням фінансової звітності:
—організаційна підготовка — жовтень;
—річна інвентаризація — листопад—грудень;
—уточнення поточних даних за 11 місяців поточного року — грудень;
—складання пробного річного бухгалтерського балансу, інших форм фінансової звітності та приміток до неї — січень;
—заключні роботи — лютий.
Кожний етап складається з окремих видів робіт. Наприклад, на першому етапіорганізаційної підготовки головним бухгалтером складається графік облікових робіт з урахуванням встановлених строків подання звітності, досвіду роботи, рекомендацій.
Після того, як складено графік, його ретельно обговорюють з усіма працівниками, які братимуть участь у складанні річного звіту, і затверджують. Для контролю за ходом робіт у графіку роблять позначення про фактичне виконання.
Початок робіт із складання річного звіту оголошують наказом або розпорядженням керівника. Такий наказ готує головний бухгалтер або його заступник, до наказу додають усі графіки робіт.
З метою конкретизації загального графіка розробляються окремі графіки для різних видів робіт, це може бути інвентаризація, уточнення показників поточного обліку, складання різних форм, приміток, пояснювальних записок та ін.
Другий етап — організація річної інвентаризації. Дані статей балансу на кінець звітного періоду повинні бути підтверджені результатами проведеної перед складанням річного звіту інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, розрахунків, резервів та інших активів і пасивів. Інвентаризація здійснюється відповідно до Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових засобів, документів і розрахунків, затвердженої наказом Мінфіну України від 11.08.1994 № 69.
У разі виявлення інвентаризаційних різниць, тобто розбіжностей між даними про фактичну наявність і стан майна і зобов'язань, що виявлені після проведення інвентаризації, і даними бухгалтерського обліку, повинні бути внесені зміни до регістрів і рахунків бухгалтерського обліку. Примірна форма графіка проведення річної інвентаризації наведена в табл. 11.2.
Організація складання пробного річного балансу вимагає поділу робіт на два етапи: складання попереднього балансу та на основі інвентаризації — кінцевого.
У період підготовки до складання річного звіту перевіряють і уточнюють накопичені звітні дані за 11 місяців поточного року.Цю роботу доцільно планувати на середину грудня і доручити її заступнику головного бухгалтера.
Процес безпосереднього складання річних фінансових звітів може бути також поділений на декілька етапів, основними з яких є:
—визначення залишків на рахунках Балансу та підтвердження їх за допомогою інвентаризації;
—за необхідності внесення коригувань до даних обліку за підсумками інвентаризації;
—складання Балансу;
—закриття рахунків доходів і витрат;
—визначення чистого фінансового результату звітного періоду;
—складання Звіту про фінансові результати;
—складання Звіту про власний капітал;
—складання Звіту про рух грошових коштів;
—складання Приміток до річної фінансової звітності;
—складання Додатка до річної фінансової звітності "Інформація за сегментами";
—коригування показників звітності та відображення в Примітках подій після дати Балансу;
—перевірка узгодженості показників звітності.
Таблиця 11.2.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 4311;