Організація обліку фінансових витрат
Фінансові витрати— витрати на проценти та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (П(с)БО 31). Загальна структура фінансових витрат, та основні документи, що є основою для їх відображення у обліку наведені на рис. 9.11.
В Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій вказано, що облік витрат процентів та інших витрат підприємства, пов'язаних із залученням позикового капіталу ведеться на рахунку 95 "Фінансові витрати".
Рис.9.11. Структура фінансових витрат та основні документи для їх підтвердження і відображення в обліку
На субрахунку 951 "Відсотки за кредит" ведеться облік витрат, пов'язаних з нарахуванням та сплатою відсотків, процентів тощо за користування кредитами банків.
На субрахунку 952 "Інші фінансові витрати" ведеться облік витрат, пов'язаних із залученням позикового капіталу, зокрема витрат, пов'язаних з випуском, утриманням та обігом власних цінних паперів; нарахуванням відсотків за договорами кредитування (крім банківських кредитів), фінансового лізингу тощо. На нашу думку до фінансових витрат слід також відносити витрати, пов'язані з хеджуванням ризиків втрат від фінансових інвестицій і втрати від курсових різниць за фінансовими інвестиціями в іноземній валюті.
Обороти за кредитом рахунків фінансових витрат накопичуються у розділі 1 журналу 5 або 5а, а за дебетом — у розділі II. При цьому дебетові обороти у кореспонденції з кредитом інших рахунків переносяться з журналів 1, 2, 3, 4 та 6.
При організації обліку фінансових витрат слід враховувати вимоги "П(с)БО 31 "Фінансові витрати". Фінансові витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були нараховані, окрім випадку, коли облікова політика підприємства передбачає капіталізацію фінансових витрат, пов'язаних зі створенням кваліфікаційного активу.
Капіталізація фінансових витрат застосовується лише до суми тих фінансових витрат, яких можна було б уникнути, якби не здійснювались витрати на створення кваліфікаційного активу. Кваліфікаційний актив— актив, який обов'язково потребує суттєвого часу для його створення. Капіталізація фінансових витрат— включення фінансових витрат до собівартості кваліфікаційного активу.
Отже, при прийнятті облікової політики підприємства необхідно визначитись з обліковою політикою щодо фінансових витрат і якщо нею передбачена їх капіталізація, то додатково зазначають і поріг суттєвості часу на його створення у місяцях чи роках. Приклади визначення сум фінансових витрат, о підлягають включенню до собівартості кваліфікаційного активу наведені у додатку до П(с)БО 31.
Особливих складнощів у організації обліку фінансових витрат немає і основним питанням його організації є закріплення в обов'язках відповідного спеціаліста бухгалтерії цієї ділянки роботи та визначення його прав при її виконанні. У табелі-графіку документообігу за цим працівником закріплюється і обов'язок зберігання договорів, що обґрунтовують фінансові витрати.
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 1637;