Організація розрахунків платіжними корпоративними картками
Останнім часом все більшого поширення знаходять розрахунки платіжними корпоративними картками. Платіжна картка— спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором. За їх допомогою можна здійснювати розрахунки:
—за відрядження (готель, замовлення і оплата проїзних квитків, оренда автомобіля тощо);
—за будь-які придбані активи та за виконані роботи і послуги;
—за представницькими витратами (офіційні прийоми, оплата культурних програм, оплата послуг перекладачів).
Використання корпоративних карток дозволяє підприємству:
—мати цілодобовий доступ до рахунка підприємства;
—спростити роботу каси та бухгалтерії;
—зменшити операційні витрати;
—відмовитись від закупівлі валюти при закордонних відрядженнях;
—замінити чекову книжку на "електронний гаманець";
—запровадити принцип бюджетування на підприємстві.
Банками випускаються різні карткові продукти. Наприклад При-ватбанк здійснює операції з такими картками:
— VISA & MasterCard Platinum — це картки платинового стандарту, які призначені для топ-менеджерів компанії з комплектом додаткових карт, пільг і обслуговуванням за VIP-стандартами;
— VISA Business Gold, MasterCard Gold — картки золотого класу для ключових менеджерів компанії, які підкреслюють високий статус держателя, включають додаткові послуги та мають високий ступінь безпеки і якості обслуговування;
— VISA Business, MasterCard Corporate — картки срібного класу. Вони призначені для менеджерів середньої ланки. Передбачено кредитування овердрафт, а також ряд додаткових послуг: страхування, бронювання місць в готелях, замовлення білетів тощо;
—VISA Business AutoCard — спеціалізовані картки автовласників, за якими надається страховий пакет екстреної технічної допомоги, а також знижки в торгово-сервісній мережі: АЗС, СТО, автомагазини;
— Blitz Business Card, Blitz Business Electron — недорогі ексклюзивні авторські продукти Приватбанку, що не мають аналогів на ринку. Ці картки оперативні, зручні в оформленні і використанні.
Для обліку руху коштів за картками відкриваються картрахунки, на які перераховуються кошти із поточних звичайних рахунків. Послуги банку з відкриття картрахунків та оформлення корпоративних карток є звичайно платними. У той же час самі корпоративні картки залишаються у власності банку.
В організації розрахунків корпоративними картками на підприємстві можна виділити наступні етапи:
—перерахування коштів банку за відкриття картрахунку;
—перерахування коштів підприємства на відкриті картрахунки;
— перерахування коштів банку за оформлення корпоративної картки;
— отримання корпоративних карток та конвертів до них з ПІН-кодами;
— оприбуткування корпоративних карток на позабалансовому рахунку;
— організація обліку видачі та повернення корпоративних карток у бухгалтерії;
— організація обліку руху коштів за корпоративними картками.
Для організації обліку руху коштів за картрахунком вводяться на
рахунку 311 субрахунки другого порядку, наприклад: 3111 — поточний рахунок, 3112 — картрахунок — неблоковані кошти, 3113 — картрахунок — блоковані кошти. Субрахунки 3112 та 3113 у банку відносяться до одного картрахунку.
Синтетичний облік руху коштів на картрахунку ведеться у розділі З журналу 1 за кредитом рахунку та 4 — за дебетом. Підставами для запису у журнал є авансовий звіт особи яка користувалась корпоративною карткою та документи, що підтверджують витрати та зняття готівки з картрахунку. Дані авансових звітів підзвітних осіб, що користувались картрахунком мають збігатися з вилисками банку.
Аналітичний облік руху карток організовують на позабалансовому субрахунку 023 "Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні".
Дата добавления: 2016-07-27; просмотров: 2283;